Ahşap bir yılbaşı ağacı yapma

90% of 100%

Tekrar kullanılabilir ahşap yılbaşı ağacınızı hem iç hem de dış mekanlarda kullanabilirsiniz. Masa üstüne uygun boyutta, düz dekoratif şekilde ya da tam boyda bir yılbaşı ağacı olarak yapabilirsiniz. Bu ağaç suya dayanıklı kontrplaktan yapılır, bu sayede bir çok farklı şekilde ve farklı yerde kullanabilirsiniz. Ağaç, kullanıldıktan sonra yer tasarrufu sağlayan düz depolama için kolayca sökülebilir. Kontrplak panelleri farklı boyutlarda ve kalınlıklarda satın alabilirsiniz. Yılbaşı ağacınızın son işlemini pürüzsüz, saydam vernik ile yaparsanız, çekici ve doğal bir görünüme sahip olacaktır. Ya da isterseniz, istediğiniz herhangi bir renkteki bir vernik kullanabilirsiniz. Kontrplağın kenarlarını korumak için silikon uygulamak iyi bir fikirdir; bu, yılbaşı ağacınızın dış koşullara daha dayanıklı olmasını, böylece uzun yıllar kullanabilmenizi sağlayacaktır.

 1. Ahşap yılbaşı ağacı için bazı fikirler

  Burada, bir kaç farklı ahşap yılbaşı ağacı türü görebilirsiniz: üçgen kenarlara sahip masa üstü için uygun bir model, ahşap parçalardan yapılmış ve duvara asmak için uygun düz bir model ve birbirlerine geçen yuvarlak ahşap boylarından yapılmış bir model. Diğer bir 3-boyutlu modelde ise çapraz olarak üst üste binen düz ahşap boyları kullanılmıştır; bu modeli, daha fazla ya da daha az yatay ahşap çıta kullanarak istediğiniz yükseklikte yapabilirsiniz.

 2. Zeminde duran bir yılbaşı ağacı yapılması

  Zeminde duran bir yılbaşı ağacı yapmak isterseniz, boyutlarını oldukça ince tutmak iyi bir fikirdir. Bunu, daha dar ahşap çıtalar kullanarak yapabilirsiniz. Bu, genişliğin daha az olmasını sağlayacaktır, bu yüzden daha uzun bir ağaç yapmak daha kolaydır. Ahşap üçgen parçalar, 15°'lik bir açıyla sabitlenir. Ağacınızın içine ya da dışına minyatür LED ışıklar, küreler ve yıldızlar gibi her türlü dekoratif malzemeyi asabilirsiniz.

 3. Yılbaşı ağacının biçiminin seçilmesi

  İster masa üstü için uygun küçük bir yılbaşı ağacı isterse zeminde duran büyük bir ağaç yapın, suya dayanıklı kontrplak kullanmak en iyi seçimdir. Küçük ağaçlar için 9 mm kalınlığında, büyük ağaçlar için ise 12 ya da 18 mm kalınlığında kontrplak kullanın. Çizimde, yaklaşık 145 cm yüksekliğe sahip bir yılbaşı ağacına ait boyutlar gösterilmiştir. Elbette, ağacın dalları için istediğiniz şekli seçmekte serbestsiniz.

 4. ‘Dalların’ yapılması

  Yılbaşı ağacınız için ihtiyaç duyduğunuz ahşap profillerin (yani ‘dalların’) sayısını seçin; bunlar genellikle 4, 6 ya da 8 tane olacaktır. Tüm dalların aynı olmasına yardımcı olması için, işe kartondan bir şablon keserek başlayın. Ardından bir kurşun kalemle şablonun kenarları boyunca çizin ve tümü aynı olacak şekilde dalların şeklini işaretleyin. Her dalın üst kısmının 15°'lik bir açıya sahip olması gereklidir, böylece bitmiş ağacın tüm dallarının uçları çekici bir düzene sahip olacaktır.

 5. Ahşabın yarılmasının önlenmesi

  8 mm'lik bir ahşap matkabı kullanarak dalların iç açılarının olduğu noktalara delikler delin. Bu, ahşabın kesilmiş kenarlarının yarılmasını önleyecek, ayrıca dekupaj testereyi kullanmanızı kolaylaştıracaktır.

 6. Dalların kesilmesi

  Dekupaj testereyi kullanarak ağacın ilk tam profilini (ya da dalını) kesin. Yavaşça ve düzgün bir biçimde kesin, işi elektrikli aletinizin yapmasını sağlayın, keskin bir testere bıçağı kullandığınızdan emin olun ve kalem izlerini dikkatle takip edin.

 7. İlk dalın şablon olarak kullanılması

  Kesilen kenarları zımpara kağıdı ile düzeltin ve ağacın bu ilk profilini (ya da dalını), diğer tüm dallar için şablon olarak kullanın. Bir sonraki dalın dış hatlarını tamamen işaretleyene dek şablonun kenarları boyunca kalemle çizin. Profilleri dikkatle yerleştirerek kontrplak panelini mümkün olduğunca verimli kullanın.

 8. Dalların kesilmesi

  Tüm dalların şekillerini kesmek için dekupaj testere, düz kenarları gerekli ölçülerde kesmek için ise daire testere kullanın. Kıymıkları temizleyin ve kenarları zımpara kağıdı ile zımparalayarak düzeltin (180 kum).

 9. Yılbaşı ağacının bağlantı parçalarının yapılması

  Üçgen biçimli ağacın tabanı, diğer bir deyişle ağacın zemin seviyesindeki genişliği yaklaşık 780 mm'dir. 6 adet profilin (ya da dalın) alt kısımları, bağlantı parçaları ile bir arada tutulur. Bu parçaların ölçüleri 40 x 370 mm'dir; bu parçaları kontrplak panelin kalan parçalarından kesebilirsiniz. Bağlantı parçalarının uçlarına 8 mm'lik delikler delin; bu delikler, ağacın dallarını bir arada tutacak olan sisal halat parçaları içindir.

 10. Yılbaşı ağacının birleştirilmesi

  6 tane profiliniz (ya da dalınız) varsa, birbirleri ile tam karşı karşıya gelen 2 dalı yerleştirin, ardından diğer 4 dalı yerleştirin. Dalları bir arada tutmak içi, her bir dalın üst kısmına 8 mm'lik bir delik delin ve dalları sisal halat ile düzgün bir biçimde birbirlerine bağlayın.

 11. Bağlantı parçalarının birleştirilmesi

  6 adet profil (ya da dal), ortada birleşen 6 bağlantı parçası ile bir arada tutulur. Bu bağlantı parçaları sisal halat ile birbirlerine bağlanır, böylece 6 adet dalın eşit aralıklı olması sağlanır. Çekici bir 'görünüme ve hisse' sahip olduğu ve yılbaşı ağacınızı yapmak için kullandığınız doğal kontrplağa tam olarak uyduğu için, sisal halat kullanmak en iyisidir.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Ahşap bir yılbaşı ağacı yapma

4.5
4.5 of 5

13 toplam

 • 5
  10
 • 4
  1
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  1