Ahşap çerçeve tamiri

78% of 100%

Ahşap bir pencere çerçevesini, yıllar boyunca dayanacak şekilde kolayca tamir edebilirsiniz. Dolgu, zımpara ve boya işlemlerinde sonra, pencere çerçevesi yeni gibi görünecektir.

 1. Çürümüş kısımları temizleyin

  İlk önce çalışırken cam kırılmasından kaynaklanan bir tehlike bulunmadığını dikkatle kontrol edin. Ardından, tüm çürümüş ahşabı temizlemek için bir çekiç ve iskarpela kullanın.

 2. İyi temizleyin

  Pencere çerçevesindeki tüm çürümüş küçük alanların tamamen temizlendiğinden emin olun. Molozları ve çalışma alanını tamamen temizleyin.

 3. Ahşap dolgusu ile işlem

  Her şey temizlendiğinde, çürümüş alanı ahşap dolgusu ile doldurun. Bu madde hem tutkal hem de dolgu görevi görür. Kuruduktan sonra bu alanı zımparalayın, son bir dolgu katmanı uygulayın, kurumaya bırakın ve sonra zımparalayarak düzeltin. Bunun ardından, pencere çerçevesini boyayabilirsiniz.

 4. Büyük kısımların değiştirilmesi

  Çürüme geniş bir alanı etkilemişse, pencere çerçevesinin o kısmının tamamen değiştirilmesi en iyi çözümdür. Çürümüş ahşabın bir kısmını bırakmaktansa sağlam ahşabın birazını çıkarmak daha iyidir. Açıklığın kenarlarının mümkün olduğunca düz ve dik açılı olmasına çalışın ve ardından çalışma alanını bir elektrikli süpürge ya da fırça ile tamamen temizleyin.

 5. Bir yenileme parçası yapın

  Çıkardığınız parçanın yerine koymak için, açıklığa tam olarak oturacak biçimde aynı şekle sahip ve aynı ahşap türünden yeni bir parça yapın.

 6. Epoksi reçinesi kullanarak yenileme parçasını takın

  Her iki parçayı da seyreltilmemiş epoksi reçinesi ile kaplayın. Reçinenin biraz donmasını bekleyin ve ardından yeni parçayı açıklığa takın. Epoksi reçinesi aynı zamanda dolgu görevi görür, bu sayede bu reçineyi yeni parça ile pencere çerçevesi arasındaki boşlukları doldurmak için de kullanabilirsiniz.

 7. Zımpara ve boya

  Tamir işini bitirdiğinizde, yapmanız gereken çalışma alanını düz ve pürüzsüz hale gelecek şekilde zımparalamak ve ardından boyayarak işi bitirmektir.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Ahşap çerçeve tamiri

3.9
3.9 of 5

363 toplam

 • 5
  187
 • 4
  78
 • 3
  18
 • 2
  27
 • 1
  53