Ahşap ve plastikte delme

84% of 100%

Çoğu durumda ahşapta ve plastikte delik delmek zor değildir, çünkü bunlar genellikle yumuşak malzemelerdir. Özel ahşap matkap uçlarını, ortadaki sivri uçlarından tanıyabilirsiniz. Ama ahşap ya da plastikte bir metal matkabı kullanmanız da sorun olmaz. Daha büyük delikler için, 4 mm'lik ince bir matkap ile ön delme işlemi yapabilirsiniz. Bunu yaparsanız, ahşabın yarılmasını önlersiniz. Sert ahşaba vidalama yapmak isterseniz, her zaman önceden bir delik açmanız gereklidir. Bunu yapmazsanız, sıktığınız sırada paslanmaz çelik vidalar kolayca kırılabilir.

Skil, elektrikli alet ve araçlarla çalışırken iş eldivenleri, emniyet gözlükleri, toz maskesi ve işitme koruyucu üniteler kullanmanızı tavsiye etmektedir.

 1. Ahşap matkap ucu

  Her türlü ahşapta 10 mm'ye kadar delikler açmak için standart bir ahşap matkap ucu kullanılır. Ahşap matkap uçlarının ortalarında sivri bir uç vardır. Bu, elektrikli matkabınızı, matkap ucunu kaydırmadan tam doğru nokta üzerinde kolayca tutabilmenizi sağlar.

 2. Burgu uç

  Burgu uç, matkabın son derece hassas bir biçimde merkezlenmesine olanak veren sivri bir uca ve konik vida dişine sahiptir. Sertleştirilmiş, dişli uç, deldiğiniz deliğin son derece hassas, pürüzsüz ve çapaksız olmasını sağlar. Burgu uç, yumuşak ahşapta, Avrupa sert ahşabında ve kirişlerde delik delmek için uygundur.

 3. Düz uç

  Düz uç sadece çapı 11 mm'den başlayan büyük delikler için kullanılır. Temiz, pürüzsüz bir delik delmek için en iyi yöntem, matkabın sivri ucu iş parçasının diğer tarafından çıkana dek delmektir. Ardından, iş parçasının tersini çevirin ve delik delme işlemini diğer taraftan tamamlayın. Düz uçlar, bir merkezleme ucuna ve bıçağın iki zıt tarafında keskin kesme uçlarına sahiptir. Bu matkap ucu, hem ağaç damarları boyunca hem de kiriş ve tahtaların kesilmiş kenarlarına büyük delikler açmak için kullanılır. Bu matkap ucu ile her zaman yüksek bir delme hızı kullanın.

 4. Havşa ucu

  Vida başını, ahşabın yüzeyi ile aynı düzeyde ya da biraz altında olacak şekilde yüzeye oturtmak için bir havşa ucu kullanılır. Vida deliği önce standart bir uç ile delinir, ardından bir havşa ucu ile deliğe gerekli derinlikte havşa açılır. Vidanın tamamen görünmez olmasını isterseniz, havşa deliğini biraz daha derin delin ve vida başının üst tarafını ahşap dolgu macunu, bir tapa ya da bir parça tahta çivi ile doldurun.

 5. Ayarlanabilir delik testeresi

  Ayarlanabilir delik testeresi sivri bir orta uca ve farklı çaplarda ayarlanabilen bir kesme bıçağına sahiptir. Bir delik testeresi kullanırken, matkabınızı bir sehpaya sabitlemeniz ya da iş parçasını sağlam bir biçimde tezgaha bağlamanız gereklidir.

 6. Delik testeresi

  Düz bir uç ile delemeyeceğiniz büyük delikler için, bir delik testeresi kullanabilirsiniz. Delik testeresinin kesici kenarı, bir daire şeklinde bükülmüş bir testere bıçağı gibi görünür. Önce merkezdeki matkap ucu ile bir merkezleme deliği delinir, ardından ucun testere bıçağı biçimindeki kısmı kullanılarak nihai delik delinir. Sadece sert ahşap değil, aynı zamanda tuğla, alçı panel, laminat, plastik ve benzer malzemeler için de uygun olan çok amaçlı delik testereleri de alabilirsiniz.

 7. Tapa kesici

  Bir vida deliğini gizlemek için bir tapa kesebilirsiniz, ancak matkabın titreşimi nedeniyle, mükemmel biçimli bir tapa elde etmek çoğu kez zor olacaktır. En iyi sonucu elde etmek için, sabit ya da bir sehpaya monte edilmiş bir matkaba takılan özel bir tapa kesici kullanabilirsiniz.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Ahşap ve plastikte delme

4.2
4.2 of 5

89 toplam

 • 5
  53
 • 4
  17
 • 3
  10
 • 2
  5
 • 1
  4