Ahşap ve plastikte vidalama

80% of 100%

Vidaların çok farklı tipleri ve boyutları mevcuttur ve çok farklı malzemelerden yapılmış olabilirler. Seçim, vidalama yapmak istediğiniz malzemeye, ayrıca işin türüne ve iç mekanda mı yoksa dış mekanda mı olacağına bağlıdır. Olası malzeme türleri galvanize çelik, kaplamalı ya da paslanmaz çelik, pirinç ya da pirinç kaplamalı ve bakır ya da bakır kaplamalı malzemelerdir. Vida başı seçimi, kullanmanız gereken kuvvetin miktarına ve vidayı takmak için mevcut alana bağlıdır.

 1. Farklı vida başları

  Basit yarık vida başının yanı sıra, tornavidanın ya da vidalama ucunun uyacağı üç farklı vida başı türü mevcuttur: Phillips (PH), Pozidriv (PZ) ve Torx (TX). Pozidriv (PZ), en yaygın kullanılandır. PZ vida başları, PH vida başlarına kıyasla ekstra yarıklara sahiptir. Mukabil (PZ) tornavida ucu, vida başındaki yarıklara uyan düz iç kenarlara ve bunların arasında yer alan paralel çıkıntılara sahiptir. Pozidriv tornavida ya da vidalama ucu, yuvarlak ucundan tanınabilir. Bu, vida başına daha derin oturmasına olanak verir ve daha iyi bir kavrama sağlar. Phillips (yıldız) tornavidalar ve uçlar, sivri bir uca ve oval biçimli çıkıntılara sahiptir.
  (Ayrıca ‘El aletleri ve bir alet panosu’ ile ilgili adım adım talimatlardaki adım 9'a bakın)

 2. Doğru iş için doğru vida

  1. Ahşap vidaları
  - Baş: gömme-kubbe
  - Vida başı yuvası: PZ/PH/Torx
  - Kullanıldığı yer: genel ahşap işleri

  2. Sac vidası
  - Baş: silindirik-oval-yuvarlak
  - Vida başı yuvası: yarık
  - Kullanıldığı yer: ince sac ya da plastik levhaların sabitlenmesi. Bu vidalar kendinden kılavuzludur

  3. İki ucu dişli vida (çift uçlu vida)
  - Baş: ahşap dişleri (metrik)
  - Vida başı yuvası: çift uçlu vida
  - Kullanıldığı yer: ahşap paneller, kirişler, vb. arasındaki görünmez ek yerleri

  4. Ahşap cıvatası ya da ağaç vidası
  - Baş: altıgen
  - Vida başı yuvası: anahtar ya da lokma
  - Kullanıldığı yer: ağır kirişlerin ya da diğer yapısal ahşap bağlantıların sabitlenmesi

  5. Ayna vidası
  - Baş: gömme
  - Vida başı yuvası: PZ
  - Kullanıldığı yer: aynaların ve banyo aksesuarlarının monte edilmesi için. Vida başı, krom ya da plastik kapaklar ile gizlenir

  6. Ahşap vidası
  - Baş: yuvarlak
  - Vida başı yuvası: yarık
  - Kullanıldığı yer: genel ahşap işleri

  7. Ahşap vidası
  - Baş: oval
  - Vida başı yuvası: yarık
  - Kullanıldığı yer: donanım ve aksesuarların monte edilmesi için. Vida başı, ahşap yüzeyinin üzerinde kalır

  8. Tespit vidası
  - Baş: gömme
  - Vida başı yuvası: PZ/PH/TX
  - Kullanıldığı yer: havşalı deliklere sahip kapı menteşelerinin, levhaların ve diğer dekoratif öğelerin sabitlenmesi

  9. Ahşap vidası
  - Baş: gömme
  - Vida başı yuvası: yarık
  - Kullanıldığı yer: ahşaptaki üniversal bağlantılar. Vida sıkıldığında, vidanın başı ahşap yüzeyinin içine kendisi gömülür

 3. Tespit vidası

  Bu vida türü, uzun kanatlı menteşeler (piano menteşeler) ve pencere menteşelerinin takılması için kullanılır. Bu vida normalden daha küçük bir baş çapına sahiptir, böylece vida başı menteşeye sorunsuz bir biçimde gömülür. 16 ile 30 mm arası boylara ve genellikle PZ türü vida başı yuvasına sahiptir.

 4. MDF levha vidası

  MDF levha vidaları, ev içinde ve mobilyalarda kullanılan MDF paneller için idealdir. Vida başı hızla ve kolayca gömülebilir. Malzemeyi yarmadan kenarlara yakın vidalama yapabilirsiniz ve önceden delme gerekli değildir. MDF vidaları özel bir diş modeline, 40 ile 50 mm arası boylara ve genellikle TX türü vida başı yuvasına sahiptir.

 5. Zemin vidası

  Zemin vidaları, masif ahşap zeminlerde kullanım için uygundur. Vida, konik ve küçük çaplı başı sayesinde zemine tamamen gömülebilir. Önceden delme gerekli değildir; zemin vidaları ahşabı yarmaz. 35 ile 55 mm arası boylara ve genellikle TX türü vida başı yuvasına sahiptir.

 6. Sunta vidası

  Sunta vidaları, örneğin sundurmalar, balkonlar ve diğer destek yapılarındaki sunta panellerin birleştirilmesi için kullanılır. Ayrıca süpürgelikler, donanım tesisatları ve kaplama lataları için de kullanılır. Bu vidaların başları gömme, silindirik ve oval olabilir. 35 ile 200 mm arası boylara ve genellikle PZ türü vida başı yuvasına sahiptir.

 7. Alçı panel vidası

  Alçı panel vidaları, alçı panellerin ahşap destek yapılarına sabitlenmesi için uygundur. Bunların boru biçimli bir başı ve kalın vida dişleri vardır. Bu vidalar hızlı ve sağlam sabitlemeye olanak verir. 2 mm kalınlığa kadar önceden delme gerekli değildir. Alçı panel vidaları sertleştirilmiştir ve koruyucu bir kaplamaya sahiptir. 25 ile 90 mm arası boylara ve genellikle PH türü vida başı yuvasına sahiptir.

 8. Paslanmaz çelik vidalar

  Paslanmaz çelik vidalar, dış mekanlarda ya da nemli ortamlarda kullanım için idealdir. Bu vidaların başları gömme, silindirik ya da oval olabilir ve sundurmalar, balkonlar ve diğer destek yapılarındaki ahşaptan-ahşaba bağlantılar için kullanılır. 25 ile 120 mm arası boylara ve genellikle TX türü vida başı yuvasına sahiptir.

 9. İnşaat vidaları

  Kısa vida dişi uzunluğu sayesinde, inşaat vidaları kolayca takılabilir. Bu vidalar, ahşap çatkılar ve evler, sundurmalar, bina eklentileri ve oyun alanları gibi ahşap yapılar için idealdir. Başın alt tarafındaki kesici çıkıntılar sayesinde, bu vidalar kolayca gömülebilir. Önceden delmek gerekli değildir. Bu vidalar gömme başlı ya da flanşlı alçak yuvarlak başlı olabilir. 80 ile 400 mm arası uzunluğa ve genellikle TX türü vida başı yuvasına sahiptir.

 10. Ahşap cıvataları ya da ağaç vidaları

  Ahşap cıvataları ya da ağaç vidaları altıgen bir başa, M5 ile M8 arası boyuta ve 30 ile 100 mm arası uzunluğa sahiptir. Bu cıvatalar, ağır yükleri taşımak için kullanılır. Bunlar örneğin merkezi ısıtma radyatörlerinin asılması, bir kiriş ya da hatılın beton bir zemine bağlanması ya da ağır masa ayaklarının sabitlenmesi için idealdir. Altıgen başı sıkmak için, bir anahtar ya da lokma kullanın.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Ahşap ve plastikte vidalama

4
4 of 5

56 toplam

 • 5
  29
 • 4
  13
 • 3
  3
 • 2
  4
 • 1
  7