Alçı panellerin montajı

78% of 100%

Tavan aranızı yenilemek ve bir bölme duvarı monte etmek istiyorsanız, bu iş için kullanılabilecek en iyi malzeme kuşkusuz alçı panellerdir. Alçı panellerin montajı kolaydır ve hafif olmaları sayesinde neredeyse her yerde kullanılabilirler. Panellerin monte edilebileceği mevcut herhangi bir yapı yoksa, kendi yerleşim planınızı seçebilir ve ahşap bir iskelet yapabilirsiniz.

Dikkat edilecek noktalar

Alçı paneller farklı uzunluklarda alınabilir - çoğunlukla 2,60 m, 3 m ya da 3,60 m. Ayrıca 60 ya da 120 cm genişlik arasında seçim yapabilirsiniz. Kalınlık, 9,5 mm'dir. İşe başlamadan önce satıcınıza danışın ve ahşap bir iskelet yapmanız gerekiyorsa, iskeletin panel boyutlarına mümkün olduğunca uymasını sağlayın.

 1. Panellerin kesilmesi

  Alçı paneller, her iki tarafı karton bir katman ile kaplı olan, alçıdan yapılmış bir orta kısma sahiptir. Panelleri, bir maket bıçağı kullanarak kolayca istediğiniz boyutta kesebilirsiniz. Üst yüzeyde çalışın ve enli bir tahtayı kılavuz olarak kullanarak karton üst katmanda derin bir kesik açın. Ardından paneli kesme çizgisi boyunca tek bir hareketle kırın, bunun ardından panelin diğer tarafındaki karton katmanı kesebilirsiniz.

 2. Alçı panelin testereyle kesilmesi

  Alçı panellerin tamamını kullanmayı planlamıyorsanız (ya da kapılar ve çerçeveler için kesimler yapmanız gerekiyorsa), panelleri normal bir ahşap testeresi ya da dekupaj testere ile istenen boyutlarda kesebilirsiniz. Büyük bir delik testeresi, panter testere ya da dekupaj testere ile elektrik prizleri ve kanalları için küçük kesikler açabilirsiniz. Dekupaj testere ayrıca özel şekiller kesmek ya da köşeleri yuvarlamak için de kullanışlıdır.

 3. İPUCU!

  Dekupaj testere kullanarak bir kesik açmanız gerekiyorsa, önce kesme çizgisi üzerinde bir delik delmek iyi bir fikirdir - bu, testereyle kesime başlamayı kolaylaştırır.
 4. Kesildikten sonra kenarların düzeltilmesi

  Bıçakla ya da testereyle kesilmiş kenarları, bir surform törpü ya da kalın zımpara kağıdı sarılmış bir zımpara takozu ile düzeltebilirsiniz. Böylece panelleri monte ettikten sonra ek yerlerini düzgün bir hale getirebilirsiniz, tüm kesilmiş kenarlara pürüzsüz, pahlı bir görünüm vermek iyi bir fikirdir.

 5. Panellerin çivi ile monte edilmesi

  Kullanılabilecek en iyi çekiç türü, yuvarlak başlı çekiçtir; bu çekiç, çivinin başını panele oturtmanıza olanak veren yuvarlak bir başa sahiptir. Alçı panelleri monte etmek için yaklaşık 30 mm uzunluğa sahip çiviler kullanın. Çiviler arasındaki azami mesafe 20 cm olmalı ve çiviler, panelin kenarından en az 1 cm içeride olmalıdır. Panelleri, çivi ile doldurulmuş bir zımba tabancası ile de monte edebilirsiniz.

 6. Panellerin vida ile monte edilmesi

  Vida kullanacak olursanız, 25 ile 35 mm arasında bir uzunluğa sahip özel alçı panel vidaları seçmeniz gereklidir. Bu vidalar paslanmaz çelikten yapılır, siyah bir finisaja ve sivri, sert bir uca sahiptir. En kolay çalışma yolu bir elektrikli delme/vidalama makinesi ya da tornavidadır. Mümkünse, vidaların alçı paneli delip geçmemesi için, alçı panel için özel bir tornavida ucu ya da ayarlanabilir torka sahip bir delme/vidalama makinesi kullanın. Vidaları, bir başlangıç deliği açmanız gerekmeden vidalayabilirsiniz. Vidalar arasındaki azami mesafe 25 cm olmalıdır.

 7. Ek yerlerinin son işlemleri

  Alçı panel yüzeyleri ve paneller arasındaki ek yerleri tozsuz ve temiz olmalıdır. Not: ek yerleri üzerindeki son işlemlere, alçı paneller kuru ve oda sıcaklığında olduğunda başlamalısınız. Bir ıspatula kullanarak ek yerlerini silikon ile doldurun. 24 saat kurumaya bıraktıktan sonra, gerekiyorsa ikinci bir katman uygulayabilirsiniz. Bu katman kuruduğunda, ek yerlerini zımpara kağıdı ile düzeltebilirsiniz.

 8. İç köşelerin son işlemleri

  Köşelerde son işlemleri yapmanın en iyi yolu silikon bant kullanmaktır. Önce her iki köşe yüzeyine silikon uygulayın. Ardından silikon bantı uzunlamasına ortadan katlayın ve köşenin içine yerleştirin. Silikonun içine iyice bastırın ve uygulayacağınız bir silikon katmanı ile üstünü kaplayın. Fazlalık silikonu bir ıspatula ile alın ve düzeltin. Alternatif olarak, kendinden yapışkanlı fiberglas silikon bant da kullanabilirsiniz.

 9. Dış köşelerin son işlemleri

  Dış köşelerin son işlemlerini bir takviye şeridi ile yapabilirsiniz. Şeridi gerekli uzunlukta kesin ve dik açıyla katlayın. Her iki köşenin yüzeylerine silikon uygulayın ve takviye şeridini silikonun içine sıkıca bastırın. Bir ıspatula ve silikon kullanarak köşeyi düzeltin. Zımparalama, sadece ek yerindeki bozuklukları gidermek için gereklidir. Ekstra koruma için alüminyum bir köşe şeridi de kullanabilirsiniz.

 10. Duvarın neme karşı korunması

  Alçı paneller neme dayanıklı değildir. Panellerin nem almasını önlemek için, bir kaç tane kısa alçı panel parçası kullanarak panelleri zeminden 1 cm yükseltebilirsiniz. Bunlar, paneller yerlerine sabitlendikten sonra çıkarılabilir.

 11. İPUCU!

  Alçı panelleri asla yatay olarak taşımayın, bu panelleri kenarlarından dikey olarak tutun. Alçı panelleri kuru koşullarda, ahşap şeritler üzerinde zemine temas etmeyecek şekilde depolayın.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Alçı panellerin montajı

3.9
3.9 of 5

1373 toplam

 • 5
  677
 • 4
  313
 • 3
  121
 • 2
  74
 • 1
  187