Bir bebek evi yapma

68% of 100%

Çocuklar bir bebek evi ile oynayarak sayısız mutlu saatler geçirebilirler. Siz de ahşap bir bebek evini tam istediğiniz şekilde yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Ölçek
Bir bebek evi genellikle 1:12 ya da 1:24 ölçekte yapılır. Ölçek, bebek evinizin "gerçeğinden" kaç kat daha küçük olacağı anlamına gelir. 1:24'lük bir ölçek, modelinizdeki 1 cm'nin gerçekte 24 cm'ye karşılık geleceği anlamına gelir. Yani gerçek boyut 24'te bir kadar küçültülmektedir. 1:12'lik bir ölçekte ise, gerçek boyut sadece 12'de bir kadar küçültülmektedir.

Figürler, yataklar, dolaplar, masalar ve sandalyeler gibi minyatür öğeler, bebek evinizi tamamlayacaktır. Bebek eviniz için seçeceğiniz boyut, evinizde bulunan alana bağlı olacaktır. 1:24'lük ölçeği seçerseniz, bu birçok çocuğun sahip olduğu Playmobil oyuncaklar ile yaklaşık olarak aynı olacaktır. Dolayısıyla bunlar, bebeğinizin evinde kullanmak için idealdir.

Bebek evleri ahşaptan, genellikle 9 mm kalınlığında huş ağacı kontrplaktan yapılır. Kendi ahşap bebek evinizi tasarlarsanız, oda yerleşimini, örneğin oturma odası, salon, tuvalet, banyo, yatak odası, mutfak ya da garajın yerlerini istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Bitmiş bebek evinin nasıl görüneceği hakkında bir fikir sahibi olmak için, kendi evinizdeki odaları ölçebilir ve boyutları 1:24 ölçeğine dönüştürebilirsiniz. Bu, yapacağınız bebek evinin boyutuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, ön ve yan duvarların yanı sıra, Perspex'ten yapılmış pencere ve kapılar da ekleyebilirsiniz.

Gerekli malzemeler
- Ahşap: 9 mm huş ağacı kontrplak, kayın ya da MDF levha
- Ahşap tutkalı
- Maskeleme bandı

 1. Bebek evinizin tasarlanması

  İşe, bitmiş bebek evinin nasıl görüneceğini gösteren bir inşaat krokisi yapmakla başlayacağız. Bebek evinin dış boyutlarını, çizimin üzerine yazın. Bebek evinin orta kısmı, iki katlıdır. Döşenmesi gereken bir kaç oda vardır, ayrıca bebek evini dört tarafı açık ve çatı kısımları sökülebilir olarak yapacağız. Bu, çocukların içerideki bebekler ve diğer aksesuarlar ile oynamalarını kolaylaştıracaktır.

 2. Yerleşim planının ölçeğe göre yapılması

  İlk adım, yerleşim planının bir kağıdın üzerine çizilmesidir, böylece bebek evinizin zemin alanına karar verebilirsiniz. Zemin alanını eşit parçalara bölmek için milimetrik kağıt kullanın. Bu, panelleri monte etmeniz gereken yerleri görmenizi kolaylaştırır ve tüm boyutların tutarlı olmasını sağlar.

 3. Zemin alanının yerleşiminin yapılması

  Çok büyük olmayan bir alana sahip bir ızgara yerleşim hazırlayın - bunun, odalarınızdan birine sığması gerektiğini unutmayın. Oturma odasını, kapıları ve merdivenleri daha sonra ekleyeceksiniz. Tüm boyutlar ve oranlar, tüm panellerin mümkün olduğunca aynı boyuta sahip olduğu ızgara yerleşime uygun olacaktır. Bu, tasarımı kolaylaştırır ve hataları önlemeye yardımcı olur.

 4. Zemin panelinin kesilmesi

  Her şeyi kontrol ettikten ve sonuçların tatmin edici olduğunu gördükten sonra, sıra yerleşim planını ahşap zemin panelinin üzerine aktarmaya geldi. 9 mm kontrplağı kullanarak, çizmiş olduğunuz zemin panelini kesin. Bunu yapmak için, çok ince dişli bir bıçağa sahip bir dekupaj testere kullanın. Her bir köşedeki çizgilerin iç tarafına, dekupaj testerenin içinde dönmesine izin verecek büyüklükte delikler açın. Ardından birer birer duvarları ve ayrıca gereken şekilde kapı ve pencere açıklıklarını kesin.

 5. Bebek evinin duvarlarının takılması

  Bebek evinin duvarlarını, zemin panelinin üzerine mantıksal bir sıra ile yerleştirin. Duvarları zemin paneline yapıştırmadan önce, bunu hangi sırayla yapacağınıza karar vermeniz gereklidir. Bu sayede, ne yaptığınızı her zaman açık bir biçimde görebilirsiniz. Duvar panellerini kestikten sonra, bazılarına pencere çerçeveleri takmak isteyebilirsiniz. Bunları, yerel hobi mağazanızdan kullanıma hazır olarak alabilirsiniz. Ancak pencere çerçeveleri kullanıma hazır olana dek açıklıkları kesmeyin. Bu sayede, pencere çerçevelerin düzgün oturmamasını önleyebilirsiniz. Pencere çerçevelerini keserken, dört tarafta 1 ila 1,5 mm ekstra boşluk bırakın. Alternatif olarak, pencere çerçevelerini yapmak için uzun kibritler (mangal yakmak için kullanılan türde) kullanabilirsiniz.

  Duvar panellerini sadece iyi kalite beyaz ahşap tutkalı kullanarak ya da hem tutkal hem de vidalar kullanarak takmayı seçebilirsiniz. Vida kullanmak isterseniz, en uygun boyutlar 2,5 x 20 mm ya da 2,5 x 25 mm yıldız başlı vidalardır. Vida deliklerini ince bir ahşap matkabı ile önceden delin ve vida başlarının panellerin yüzeyine düzgün bir şekilde gömülmesi için havşa açın. Tutkal kururken panelleri yerlerinde tutmak için maskeleme bandı kullanın.

 6. Duvar yüksekliklerinin ve konstrüksiyonun kontrol edilmesi

  Panellerin tam olarak kesilmesi önemlidir. Boyutta sadece 1 mm'lik bir hata bile olsa, bebek evinizin tüm panellerini düzgün, sağlam bir yapı halinde birleştirmek çok daha zor olacaktır. Bu nedenle kestiğiniz tüm panellerin aynı yüksekliğe ve finisaja sahip olduğunu dikkatle kontrol etmek iyi olacaktır. Duvarların yüksekliği, 2,65 metrelik standart oda yüksekliğine dayanmaktadır. Ardından duvarları zemin paneline doğru sırayla takın.

 7. Ara kontrol

  Her şeyin birbirine düzgün bir biçimde geçtiğini sürekli olarak kontrol edin - inşaat çiziminde bir hata olabilir, ya da ölçeği hesaplarken bir yanlış yapabilirsiniz. Ardından duvarların geri kalanını zemin paneline doğru sırayla takın.

 8. Üst katın takılması

  Bebek evinin üst katı için duvarlara yatay bir işaret çizgisi çizin. Çizginin her tarafta aynı yükseklikte olduğundan emin olun. Birinci kat panelinin ön kısmında, oynamayı ve iç kısmın montajını kolaylaştırmak için bir girinti vardır.

 9. Orta çatı kısmının takılması

  Dış kenarlarında çıkmalar bulunan orta çatı panelini çizin. Çatı panelini 9 mm'lik kontrplak levhadan kesin ve kenarlarını zımparalayarak pürüzsüz hale getirin. Gevşek çatı panelini yerinde tutmak için, çatı panelinin dış kenarının altına bir tutma çıtası yapıştırın.

 10. İki dış çatı panelinin takılması

  Bebek evinin iki yan çatı panelini, yine dış kenarlarında çıkmalar olacak şekilde çizin. Bunları, 9 mm'lik bir kontrplak levhadan kesin. Gevşek çatı panelini yerinde tutmak için, iki çatı panelinin dış kenarlarının altına birer tutma çıtası yapıştırın.

 11. Merdivenlerin takılması

  Üst kata çıkan merdivenleri içeriye ya da dışarıya takabilirsiniz. Merdivenleri farklı şekillerde, örneğin düz olarak ya da 90° kavisli yapabilirsiniz. Basamaklar, küçük kontrplak parçalarından yapılır.

 12. Bebek evinin son işlemleri

  Testere kıymıklarını temizleyin ve bebek evinin tüm parçalarını hafifçe zımparalayın.

  Gerçekten benzersiz bir bebek evi isterseniz, içine konulacak mobilyaları da aynı ölçekle kendiniz yapabilirsiniz. Küçük mobilyaları sağlam karton parçalarından da yapabilirsiniz. Mobilyaları oturma odası, mutfak, yatak odası ya da banyonun tarzına uyacak şekilde yapabilirsiniz.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Bir bebek evi yapma

3.4
3.4 of 5

148 toplam

 • 5
  64
 • 4
  23
 • 3
  7
 • 2
  11
 • 1
  43