Bir çiçeklik takma

64% of 100%

Bir çiçeklik ya da bitki saksısı, balkonunuza ya da verandanıza yeni ve çiçekli bir görünüm kazandırmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Yapması eğlenceli ve tüm mevsim boyunca keyfini çıkarabileceğiniz bir iştir.

Dikkat edilecek noktalar
Çiçeklik, balkon ya da verandanızdaki dikkat çekici bir noktadır. En iyi sonuçlar için, çiçekliği koymayı düşündüğünüz ortama uygun boyutta bir çiçeklik seçin. Küçük bir balkondaki büyük bir çiçeklik çoğunlukla düzgün görünmez, çiçekliğiniz çok küçük olursa da farkına bile varılmayabilir.

 1. Çiçeklik nereye takılmalı?

  Çiçeklikleri bir aparman dairesinin balkonunun dışına takmak isterseniz, ilk önce uymanız gereken bir bina ya da güvenlik yönetmeliği olup olmadığını kontrol etmeniz gereklidir. Çiçekliğinizin yol açtığı bir kaza olması durumunda, üçüncü şahısların uğrayacağı zarar ya da yaralanmalardan kişisel olarak sorumlu olacağınızı unutmayın. Çiçekliğinizin sağlam bir biçimde monte edildiğinden emin olmanın yanında, yana doğru kayarak montaj desteklerinden çıkmayacağını da kontrol etmelisiniz.

 2. Saksı kompostu ve besinler

  Bitkilerinizi ve çiçekliği seçerken, kökler için yeterli yer olduğundan emin olun. Çakıl, mıcır ya da saksı parçalarında oluşan bir alt katman kullanın. Elbette çiçeklikleri doldurmak için biraz saksı kompostuna da ihtiyacınız olacaktır. Bir kaç ay sonra saksı kompostunun üst katmanı kurumaya ve asitleşmeye başlayacaktır, bu da bitkilerinizin iyi büyümeyeceği anlamına gelir. Bu durumda biraz yeni saksı kompostu eklemeniz ve bitkileri yeniden düzenlemeniz gereklidir. Ayrıca bitkilerinizi sağlıklı ve çekici tutmak için farklı türde bitki besleme sıvıları ya da granülleri de satın alabilirsiniz. İlk olarak bitkileri kolayca sulayabileceğinizi ve suyun iyi aktığını kontrol edin.

 3. Hangi tür destek kullanılmalıdır?

  Bina dışında kullanılan montaj destekleri, paslanmayı önlemek için plastik kaplamalı ya da galvanize olmalıdır. Ayrıca çiçekliğin desteklerin içinde hareket etmeyeceğinden emin olun. Çoğu durumda, bir çiçeklik taktığınızda balkon parmaklığının zarar görmemesine dikkat etmeniz gerekecektir. Yani, delik delmenize izin verilmeyebilir!
  Kendin Yap mağazaları ve bahçe merkezlerinde, çiçeklik montajı için bir çok özel destek çeşidi mevcuttur.

 4. Çiçekliğin yüksekliği

  Çiçekliği yüksek bir yere mi takmayı planlıyorsunuz? Eğer öyleyse, çiçekliğin ve bitkilerin kimsenin önüne çıkmayacağı kadar bir yükseklikte bulunduğundan emin olun. Örneğin caddeye ya da bahçeye bakan pencerenizin önüne bir çiçeklik takarken, bu durum söz konusu olabilir.

 5. Hangi tür dübel kullanmalıyım?

  Bir kaç tane çiçeklik takıyorsanız, bunları hem yatay hem de dikey olarak 'aynı hizada' takmaya çalışın. Bu, en iyi görünümü sağlar. İlk deliği işaretleyin, su terazinizi yatay olarak koyun ve bir sonraki deliği işaretleyin. Ya da tuğla duvarlarda, delikleri derzlerde (tuğlalar arasındaki boşluklar) delin. Daha uzun mesafeleri işaretlerken, su terazisini desteklemek için düz bir tahta kullanın. Taş bir duvarda, üniversal 6 mm dübel kullanabilirsiniz. Ağır çiçeklikler için 8 mm matkap ve buna uygun dübeller kullanmanız gereklidir. Ya da gerçekten ağır çiçeklikler ya da saksılar için en iyisi, duvar ankrajları kullanmaktır.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Bir çiçeklik takma

3.2
3.2 of 5

112 toplam

 • 5
  42
 • 4
  17
 • 3
  7
 • 2
  10
 • 1
  36