Bir kapı kilidi takma

86% of 100%

Kendin Yap mağazalarından alınan kullanıma hazır kapıların çoğunun kenarında, kilit için bir oyuk vardır. Kapının ön ve arka taraflarında genellikle delik yoktur (kapı kolu ve gerekiyorsa anahtar için). Buraya, kapı kolu ile çalışan yaylı bir dile ve anahtarla çalışan bir kilitleme mekanizmasına ya da bir emniyet kilidine sahip gömme bir kilit takabilirsiniz. Bazı yeni kapılarda kilit için bir oyuk yoktur, yani bu oyuğu kendiniz açmanız gereklidir.

 1. İç kapılardaki kilitler

  İç kapılara genellikle, kapı kolu ya da topuzu ile çalışan bir dile sahip bir gömme kilit takılır. Kapının kendiliğinden kapandığı durumlarda, kapı dili açılı ya da yuvarlak bir kenara sahiptir ve yaylıdır, böylece kapı kapandığında otomatik olarak kilitlenir. Aynı kilit, hem sola hem de sağa açılan kapılarda kullanılabilir. Kilitli odalar çoğu durumda bir anahtarla çalışan bir kilitleme mekanizmasına da sahiptir. Dilin aksine, kilitleme mekanizmasının açılı ya da yuvarlak bir kenarı yoktur ve yaylı değildir.

 2. Dış kapılardaki kilitler

  Dış kapılar için en uygun tip, silindir kilitlerdir. Basit gömme kilitler, dış kapılar için yeterince güvenli değildir. Silindir kilitler kilit gövdesine takılır ve kilit mekanizmasının tamamının değiştirilmesi gerekmeden kolayca değiştirilebilir.

 3. Tirajlı kilit

  Bir gömme kilit kullanmak mümkün değilse, kapının yüzeyine monte edilen bir tirajlı kilit takabilirsiniz. Bu, örneğin kalınlığı 40 mm'den az bir kapıda söz konusu olabilir. Bu kadar ince bir kapıda, gömme kilit için gerekli oyuk, kapının yapısını çok fazla zayıflatacaktır. Tirajlı kilitler yaylı bir dil ve/veya bir kilitleme mekanizması ile alınabilir. Bu kilitler normalde sadece dış kapılarda kullanılır.

 4. Açılma yönünün seçilmesi

  İlk olarak, kapının hangi yönde açıldığını kontrol edin. Kapının içe ya da dışa doğru açılması önemli değildir. Avrupa standardına göre, aşağıdaki resimdeki A ve C örnekleri sola, B ve D ise sağa doğru açılır.

 5. Kilidin ayarlanması

  Kilidin dili kapının açılma yönüne göre yanlış tarafa bakıyorsa, dili döndürmeniz gereklidir. Kilit gövdesinin yan tarafında, dar bir tornavida ile yukarı doğru itebileceğiniz küçük bir pim vardır (1). Bunu ittiğinizde, dil kilit gövdesinden dışarı doğru çıkacaktır (2). Ardından dili diğer yöne bakacak şekilde döndürebilir (3) ve tekrar yerine itebilirsiniz (4).

 6. Kilidin konumunu işaretleyin

  Kilit için doğru yüksekliği bulun – normalde kapı kolu 105 cm yüksekliktedir. Kilidin üst ve alt konumlarını, kapının sol ya da sağ tarafında bir kurşunkalem ile işaretleyin. Bir gönye kullanarak, işaretlediğiniz çizgileri kapının dar kenarına uzatın. Kilidin alt ve üst tarafını kapının kenarı üzerinde işaretledikten sonra, bunların arasına dikey bir orta çizgi çizin. Kilit gövdesinin arka tarafını orta çizgi üzerine yerleştirin ve kilit gövdesinin biçimini bir kurşunkalem ile işaretleyin. Bu dış çizgiler, oyuğun kapı kenarında nereye açılması gerektiğini gösterir.

 7. Kapıdaki oyuğu delin

  Şimdi, kapıdaki oyuğun derinliğini işaretleyin. Kapının kenarına gömme olarak yerleştirilen tutma levhası dahil, kilit gövdesinin toplam uzunluğunu ölçün. Matkabınızın derinlik durdurucusunu doğru derinliğe ayarlayın ve ekstra 5 mm pay bırakın. Matkabınızın derinlik durdurucusu yoksa, doğru derinliği göstermesi için matkap ucuna bir parça bant yapıştırabilirsiniz. İşaretlenmiş çizgiler içinde kalın – kilidin tam olarak oturması, ancak yerine zorlanarak geçmemesi gereklidir.

 8. İskarpela ile son işlem

  Oyuğu matkap ile kabaca açtıktan sonra, bir iskarpela kullanarak kenarları düz bir çizgi halinde düzeltebilirsiniz. Oyuğu, kilit gövdesi için tam biçimi alana dek iyice düzeltin. Oyuğu çok fazla genişletmemek için, çalışırken kilidi kullanarak kontrol edin.

 9. Tutma levhasını işaretleyin

  Kilit gövdesini oyuğa yerleştirdikten sonra, tutma levhasının kenarını bir kurşunkalem ile işaretleyin. Kilidi oyuktan çıkarın.

 10. Tutma levhası için bir girinti açın

  Şimdi, iskarpelayı kullanarak tutma levhası için bir girinti açabilirsiniz. Bu girintinin derinliği yaklaşık 3 mm, yani tutma levhasının düzgün bir biçimde oturmasına yetecek kadar olmalıdır. Tutma levhasının dış yüzü, kapı kenarı ile aynı düzeyde olmalıdır.

 11. Kapı sapının deliğini işaretleyin aftekenen

  Artık kapı sapı ve gerekiyorsa anahtar deliklerini işaretleyebilirsiniz. Kilit gövdesini kapının ön tarafına, tutma levhası girintili kısmın tam üzerine gelecek şekilde tutun. Deliklerin açılması gereken yerleri bir kurşunkalem ile işaretleyin, ardından bir tığ kullanarak delme için bir başlangıç deliği açın.

 12. Kapı sapının deliğini delin

  Kapı kolu milinin serbestçe dönmesine izin veren bir çapta bir matkap ucu kullanın. Deliği, kapının diğer tarafından çıkacak şekilde tam yatay olarak delin. Gerekiyorsa, aynı işlemi anahtar ya da silindir delikleri için de yapın. Deliklerdeki bozuk yerleri bir ahşap törpüsü ile düzeltin.

 13. İPUCU!

  Matkabınıza bir su terazisi bağlayın, böylece kolayca yatay olarak delebilirsiniz.
 14. Tutma levhasını bağlayın

  Kilidi kapıdaki oyuğa geri takın ve uzun ahşap vidaları ile sabitleyin. Kapı kolunu ve tüm diğer parçaları takın. Kolu iyice sıkın, çünkü kol sık sık ve oldukça fazla kuvvet uygulanarak kullanılır. Kapı kolunda oynama olursa, göze hoş görünmeyen hasarlara neden olabilir.

 15. Kilit karşılığını kapı kasası üzerinde işaretleyin

  Kilidi kapıya taktıktan sonra, kilit karşılığını kapı kasasına takmanız gereklidir. İlk olarak, kilit karşılığının takılması gereken yeri işaretleyin. Kilitleme mekanizmasının kilitten dışarı çıkması için anahtarı çevirin ve kapıyı kapı kasasına dayanacak şekilde tutun. Kapı kasası üzerine, kilitleme mekanizması ve kilit dilinin alt ve üst kısımlarına karşılık gelen çizgiler çizmek için sivri bir kurşunkalem kullanın. Ardından kapıyı açarak, bu çizgileri kapı kasasının iç tarafı boyunca uzatabilirsiniz. Bu çizgileri kılavuz alarak, kilit karşılığını şablon olarak kullanabilirsiniz. Ardından kilit karşılığının tüm dış hatlarını ve kilit dili ile kilitleme mekanizmasının gireceği oyukları kolayca işaretleyebilirsiniz.

 16. Kilit karşılığı için bir girinti açın

  Kilit karşılığının içine düzgün bir biçimde oturabileceği yaklaşık 3 mm derinliğinde bir girinti açın. Kilit karşılığının dış yüzü, kapı kasasının kenarı ile aynı düzeyde olmalıdır. Kapı kasasındaki oyukların derinlikleri, kilit dilinin ve kilitleme mekanizmasının uzunluğuna eşit olmalıdır. Bu oyukları, kilit dilinin ve kilitleme mekanizmasının bu oyukların içine tam girebileceği şekilde açın. Kilit karşılığını uzun ahşap vidaları ile kapı kasasına bağlayın ve kilit dili ile kilitleme mekanizmasının yerlerine kolayca geçtiğini tekrar kontrol edin. Kilit karşılığına temas etmeleri durumunda, açıklığı bir eğe ile biraz genişletebilirsiniz, ancak bunu çok dikkatli yapın. Çok geniş olursa, bir hava akımı olduğunda kapı sarsılabilir.

 17. Kilit karşılığının dudağını bükün

  Kilit karşılığının dudağını, kapı kasasının konturlarını tam olarak izleyecek şekilde küçük bir plastik çekiç ile bükebilirsiniz. Bu dudağın amacı, kapı kasasını, kapı her kapandığında kilit dilinin çarpmasından korumaktır.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Bir kapı kilidi takma

4.3
4.3 of 5

626 toplam

 • 5
  442
 • 4
  77
 • 3
  21
 • 2
  17
 • 1
  69