Bir kapıyı kısaltma

74% of 100%

Yeni bir halı ya da parke ya da laminat zemin döşediğinizde, kapılardan birinin açılıp kapanmadığını görebilirsiniz. Bu, kapıyı kısaltmanız gerektiği anlamına gelir. Bu durum, yeni bir kapı aldığınızda da sık sık başınıza gelir. Fark çok fazla değilse, kapının alt kısmındaki malzemeyi biraz planyalayarak ya da zımparalayarak bu sorunu giderebilirsiniz. Ancak fark fazlaysa, kapının bir parçasını kesmeniz gereklidir.

 1. Başlamadan önce bilmeniz gerekenler

  İçi boş bir kapınız varsa, alt kısımdan fazla kesemezsiniz. Bu kapılar, iki tarafında birer elyaflı levha olan ahşap bir çerçeveden ibarettir ve 1 cm'den daha fazla kısaltılamaz. MDF ya da lamine bir kapınız varsa, bundan biraz daha fazla kesebilirsiniz. İki tür iç kapı vardır: prese kapılar ve bindirme kapılar. Prese kapı, kapı kasasının içine tam olarak oturur ve menteşeler üzerine monte edilir. Bindirme kapılar ise kapı kasasının içine kısmen oturur; kapının bir çıkıntısı, kapı kasasının dış tarafının üzerine biner. Bu tür kapılar, kapının kaldırılarak kapı kasasından çıkarılabilmesine olanak veren mil menteşeler üzerine monte edilir.

 2. Ölçme

  Eski bir kapıyı değiştirmek isterseniz, ilk olarak kapı açıklığının boyutunu ölçmeniz gereklidir. Bir katlanır metre kolayca kullanılabilir ve doğru ölçümler sağlar. İlk olarak yüksekliği ve sonra kasanın hem üst hem de alt kısımlarındaki genişliği ölçün. Genişlikte bir fark varsa, büyük olan boyutu esas alın. Üst kısımda, kapı ile kasa arasında 2 mm boşluk bırakın. Kapıyı değiştiriyorsanız, aynı anda menteşeleri de değiştirmek en iyi seçimdir.

 3. Uzunluğun kısaltılması

  Kapının serbestçe açılıp kapanmasına olanak vermek için, üst ve alt kısımlarda 4 ila 8 mm boşluk bırakın. Kapının altından alınması gereken kısmı bir kurşunkalem ile işaretleyin. Ardından, pimleri menteşelerden çıkarmak için bir nokta zımbası kullanın. Bir zımbanız yoksa, büyük bir çivi kullanabilirsiniz.

 4. Düz çizgi

  Ardından, kapının genişliğinin tamamı boyunca, dikey kenarlara dik açılı düz bir çizgi çizmek için bir gönye kullanın. Kapıyı, düzgün bir biçimde desteklenmesi için sağlam bir tezgah ya da sehpalar üzerine koyun. Kapının alt kısmındaki işaretli parçayı planyalayın ya da kesin ve kenarları zımpara kağıdı ile düzeltin. Planya kullanıyorsanız, aleti planyalama yönünde açılı olarak tutun. Bu durumda planya daha kolay kesecektir.

 5. Tank zımpara

  Bir tank zımpara kullanıyorsanız, yüksek dönüş hızını hesaba katın ve dikkatli çalışın. İşe başlamadan önce, zımparalama kayışının düzgün hizalanmış olduğunu kontrol edin - gergi düğmesini, kayış taban levhası üzerinde tam düz olarak çalışana dek döndürün. Makineyi yüzey boyunca eşit oranda hareket ettirin. Makine çok çabuk zımparalar; dikkatli olmazsanız, ağaç üzerinde engebeli izler bırakabilirsiniz. Kapı zımparalamak için en iyisi, 40 kum büyüklüğüne sahip kalın bir zımpara kağıdı kullanmaktır.

 6. Dar bir şeridin kesilmesi

  Sadece dar bir şeridi çıkarmanız gerekiyorsa, enli bir tahtayı kapının alt tarafına kelepçelemeniz iyi bir fikirdir. Bu, kesim işini çok daha kolaylaştıracaktır. Kapının alt kenarını, bir kat boya ya da vernik ile neme karşı koruyun. Ardından kapıyı tekrar menteşelerine asabilirsiniz.

 7. Kapının doğru genişlikte takılması

  İlk olarak, menteşeli kapı kenarının kasaya paralel olup olmadığını kontrol edin. Eğer değilse, yerine uyması için önce planyalamanız gerekecektir. Kapının kasa içinde serbestçe dönmesi için gerekli olan boşluğu sağlamak için, kasanın menteşelerin olduğu tarafının iç kısmına 6 mm kalınlığında bir ahşap şerit takın. Kapıyı, bu şeride dayayarak yerleştirin. Ardından, kurşunkalemle kapı kasası boyunca bir çizgi çizerek, kapının kapanan tarafından çıkarılması gereken malzemeyi işaretleyebilirsiniz.

 8. Kapının son işlemleri

  Kapıyı sehpalar üzerine koyun ve işaretlediğiniz çizgi boyunca kesin. Üzerine bir ya da birkaç pencere olan bir kapınız varsa ve 5 mm'den fazla kesmeniz gerekiyorsa, kapının her iki kenarından, kesilmesi gereken miktarın yarısı kadarını kesmeniz gerekecektir, aksi halde kapı asimetrik olacaktır. Kapının sorunsuz bir şekilde kapanmasını sağlamak için, gerekiyorsa kapının iç kısmına ve aşağıya doğru yaklaşık 1,5 mm eğimli olarak planyalayabilirsiniz.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Bir kapıyı kısaltma

3.7
3.7 of 5

74 toplam

 • 5
  35
 • 4
  12
 • 3
  10
 • 2
  5
 • 1
  12