Bir kedi kapısı takma

86% of 100%

Kedi seviyorsanız, muhtemelen kedinizi sürekli dışarı çıkarıp içeri almanız gerekiyordur. Bir kedi kapısı, kapılardan birine kolayca takabileceğiniz güvenli ve kullanışlı bir çözümdür.

 1. Kedinizi ölçün

  Kedilerin hepsi aynı boyda değildir. Kedinizin girip çıkabilmesi için, kedi kapısının zeminden doğru yükseklikte olması gereklidir. Kedi kapısının zeminden ortalama yüksekliği 15 cm'dir. Bu aynı zamanda, bir kedinin karnının ortalama yüksekliğidir. Düz bir çizgi elde etmek için, doğru yüksekliği iki noktada işaretleyin.

 2. Doğru yerin seçilmesi

  Kedi sahiplerinin çoğu, kedi kapısını kapılarının ortasına monte eder. Bunu yapmak için, önce kapının orta noktasını işaretleyin.
   

 3. Konumun işaretlenmesi

  Kedi kapılarının çoğu kağıttan yapılmış bir şablon ile birlikte verilir, böylece kapının kesilecek kısmını işaretleyen delikleri nereye delmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Şablonun ortasının, kapının orta noktasında olduğundan emin olun. Şablonu yerinde tutmak için yapışkan bant kullanın.

 4. Doğru matkabı seçin

  Matkabın çapı, dekupaj testerenizdeki bıçağın çapından biraz daha büyük olmalıdır, böylece testereyi deldiğiniz deliğin içinde döndürebilirsiniz. Emniyet gözlüğünüzü takın ve kesim yaparken araya bol elbiselerin ya da uzun saçların girmediğinden emin olun.
  Delikleri delin
  Şablonun her bir köşesine bir delik delin. Bu deliklerin konumları, kedi kapısının kare şeklindeki konturunu işaretler. Yatay ve dikey çizgileri doğrudan kapı üzerinde işaretleyin.

 5. Açıklığı kesin

  Kesmeye başlamadan önce, kapının kapalı olduğundan emin olun. Sabit bir çalışma konumu alın ve dekupaj testerenin bıçağını deliklerden birine sokun. Testereyi kapıya göre düz olarak tutun ve keserken aşağı ve yukarı doğru oynamadığından emin olun. Keserken acele etmeyin. Çizgileri dikkatle izleyin ve delinmiş delikler arasında mümkün olduğunca düz bir çizgide kesin.

 6. Çıkarılan tahta parçasının tekrar kullanılması

  Çizgilerin tamamı boyunca kestikten sonra, kare biçimli iç tahta parçasını delikten çıkarın. Kullanıma hazır bir kedi kapısı satın almadıysanız, bu parçayı kendi kedi kapınızı yapmak için kullanabilirsiniz.
  Son işlemler
  Zımpara kağıdı ile deliğin iç kenarının son işlemlerini yapın ve tozu, bir elektrikli süpürge ile temizleyin.
  Kedi kapısının ön kısmını deliğin üzerine koyun ve serbestçe hareket ettiğini kontrol edin.

 7. Tespit deliklerini işaretleyin

  Kedi kapısının ön kısmını kapının önüne yerleştirdiğinizde, dört köşedeki tespit deliklerinin konumlarını işaretleyebilirsiniz.

  Tespit deliklerini delin
  İşaretlediğiniz dört noktanın her birindeki tespit deliklerini, kapının diğer tarafına geçecek şekilde delin. Matkabı tam düz olarak tuttuğunuzdan emin olun.

  Kedi kapısının dış kısmını takın
  Kedi kapısının iç kısmını dört delik üzerindeki yerinde tutun ve uzun cıvataları deliklerden geçirin. Ardından kapıyı açın ve kedi kapısının dış parçasını dışarı çıkan cıvataların üzerine geçirin. Farklı kedi kapısı türleri mevcuttur ve tespit yöntemleri değişiklik gösterebilir.

 8. Kedi kapısını yerine takın

  Bir elinizle tespit somununu ve diğer elinizle tornavidayı tutarak, somunu elle sıkılabildiği kadar sıkarak takın. Aynı işlemi diğer üç somunla da tekrar edin. Dört somunun hepsini taktığınızda, kedi kapısının alt kenarının tam düz olduğunu kontrol edin. Ardından, tüm somunları sağlam bir biçimde sıkın.

 9. Kendi kedi kapınızı yapma

  Düzgün bir biçimde çıkardığınız kare tahta parçasını, üzerinde gerekli son işlemleri yaparak kedi kapısı olarak kullanabilirsiniz. Üst kısmında iki yönlü menteşeler olan ahşap bir çerçeve takın, böylece kedi kapısı her iki yönde açılabilir. Ekstra ağırlık yapması için kedi kapısının alt kısmına bir çıta takabilirsiniz.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Bir kedi kapısı takma

4.3
4.3 of 5

91 toplam

 • 5
  62
 • 4
  9
 • 3
  11
 • 2
  3
 • 1
  6