Bir kedi tırmalama direği yapma

90% of 100%

Yavru ya da yetişkin kediniz, doğuştan bir avcıdır. Tırmalama, kediler için bir çeşit vücut hareketidir; kasları esnetir ve kedinin formda kalmasına yardımcı olur. Ancak kediniz kanepenizi ya perdelerinizi tırmalamaya başlarsa, bir tırmalama direği yapmayı düşünmenizin zamanı gelmiş demektir. Tırmalama direği, kedinizin doğal saldırganlığını atması için kolay bir yoldur!

Kedi tırmalama direği için neler gereklidir?
Kediniz seçici bir hayvandır! Bu sadece yiyecekler için değil, aynı zamanda tırmalama direği için de geçerlidir. Tırmalama direğinin sağlam bir biçimde desteklenmiş olduğundan emin olmanız gereklidir, çünkü oynak olması durumunda kediniz bu direği kullanmayacaktır. Ayrıca tırmalama direği yeterince yüksek olmalıdır. Yoğun bir biçimde kullanılacağından, uzun süre dayanması da gereklidir.

Tırmalama direğinin kullanılması
Tırmalama direğini yaptıktan sonra, kedinize pençelerini bu direk üzerinde kullanabileceğini öğretmeniz gereklidir! Tırmalama direğini, kedinizin en sevdiği yerlerden birine koyun. Üzerine kedinizin oyuncaklarından birisini asarak, direği daha da çekici hale getirebilirsiniz. Kediniz hala yanlış yerde tırmalamaya devam ediyorsa, tırmalama direğini o yere koyun. Kediniz tırmalama direğini düzenli olarak tırmalamaya başladıktan sonra, direği yavaş yavaş istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Gerekli malzemeler
•    Kontrplak (22 mm)
•    Sisal halat (8 mm)
•    PVC boru (Ø110 mm)
•    Vidalar

Ne kadar sisal halata ihtiyacınız var?
PVC borunun uzunluğunu (diğer bir deyişle direğin nihai yüksekliğini) sisal halatın kalınlığına bölün. Direği kaplamak için kaç tur halat gerekli olduğunu bulacaksınız. PVC borunun genişliğini (= çapını) ölçün. İhtiyaç duyduğunuz halat uzunluğunu hesaplamak için, PVC borunun çapını önce π (3,14) sayısı, elde ettiğiniz sonucu ise gerekli tur sayısı ile çarpın.

Örnek hesaplama:
Tırmalama direğinin çapının 110 mm olduğunu düşünürsek, 3,14 ile çarpıldığında borunun etrafında bir tur için 345,4 mm halat gerekecektir. Direk 1000 mm yüksekliğindedir, bunu 8 mm'ye (halatın çapı) bölmeniz gereklidir. Bu, 125 tur halata ihtiyacınız var demektir. Bu durumda gerekli halat uzunluğu: 125 tur x 345,4 mm = 43.175 mm halat. Metre cinsinden değeri bulmak için, bunu 1000'e bölün. Bu da yaklaşık 43,5 metredir. İhtiyaç duyduğunuz halat tur sayısı, halatın sıkıca sarıldığı düşünülerek teorik olarak ölçülmüştür, bu yüzden en az %10 ekstra uzunluk bırakmak iyi bir fikirdir. Bu durumda, yaklaşık 50 metre halata ihtiyacınız olacaktır.

 1. Tırmalama direğinin üst levhasının yapılması

  Üst levhayı yapmak için, 22 mm kalınlığında bir kontrplak paneli kullanın. 300 mm çapında yuvarlak üst levhayı kesmek için dekupaj testereyi kullanın. Panelin ortasına bir çivi çakıp ardından merkezden 150 mm mesafede bir kurşun kaleme bağlayacağınız bir parça iple düzgün bir daire şekli çizebilirsiniz. Keskin kenarları ve kıymıkları gidermek için kenarları zımpara kağıdı ile zımparalayın.

 2. Tırmalama direğinin taban levhasının yapılması

  Taban levhasını yapmak için, 22 mm kalınlığındaki aynı kontrplak panelini kullanın ve 400 x 400 mm büyüklüğünde kare biçimli bir parça kesin. Kediniz normalden biraz daha ağırsa, ekstra denge için iki kat kalınlığa (44 mm) sahip bir taban levhası yapabilirsiniz. Karşılıklı köşeler arasında iki çizgi çizerek taban levhasının merkezini belirleyin. Merkezin karşılıklı taraflarına, her biri merkezden 40 mm mesafede olacak şekilde 2 referans noktası işaretleyin. Bu referans noktalarına 2 delik delin. Bu delikler, taban levhasını gömme başlı vidalar kullanarak boruya sabitlemenize olanak verecektir. Keskin kenarları ve kıymıkları gidermek için tüm kenarları zımpara kağıdı ile zımparalayın.

 3. İPUCU!

  Borunun daha da dengeli olmasını sağlamak için, içini küçük torbalara koyacağınız kum ya da çakıl gibi ağır nesneler ile doldurabilirsiniz.
 4. Tırmalama direğinin orta borusunun hazırlanması

  PVC borunun her iki ucuna, 8 mm çapındaki sisal halatın geçmesi için 10 mm'lik bir yarık açın. Üst levha ile taban levhasını borudaki uç levhalara bağlamak için borunun üst ve alt kısmına 3 küçük delik delin.

 5. Uç levhaların yapılması

  Üst levha ile taban levhasını PVC borunun içine bağlamak için 2 uç levha yapmanız gereklidir. Bu uç levhalar için, 22 mm kalınlığındaki kontrplak kullanın. Uç levhaların çapı, 110 mm (PVC borunun dış çapı) eksi borunun duvar kalınlığının 2 katı olmalıdır. Bu kalınlık genellikle 3,2 mm'dir, yani uç levhaların çapı (yuvarlak olarak) 103 mm olacaktır. Daire şeklindeki 2 uç levhayı yapmak için, üst levhayı yaparken kullandığınız yöntemin aynısını kullanın ve 2 uç levhayı dekupaj testere ile kesin. Düğümlü sisal halatın borunun üst kısmında uç levhadan aşağıya doğru geçmesine olanak vermek için, bu uç levhanın kenarından 8 mm genişliğinde bir parça kesin. Ardından üst levhayı, vidalar ve tutkal kullanarak borunun üst kısmının iç tarafındaki uç levhaya sabitleyin. Borunun alt kısmındaki uç levhanın sabitlenmesi daha ileride anlatılacaktır.

 6. Üst levhanın kaplanması

  Kedi tırmalama direğinizin üst levhasını, PVC borunun etrafına sarmak için kullandığınız halat ile aynı türde sisal halat ile kaplayabilirsiniz; bu, kedinizin hoşuna gidecektir! Sisal halatı daireler halinde sarın ve tutkal kullanarak üst levhaya sabitleyin.

 7. Üst levhanın takılması

  İşe, tırmalama direğinin üst kısmından başlayın. Sisal halatın ucuna sıkıca çift düğüm atın ve halatı, borunun üst ucunda kestiğiniz yarık yoluyla PVC borunun içine geçirin. Uç levhayı borunun üst kısmının içine, uç levhanın kesilen kenarı halatın boruda kesilmiş olan yarıktan geçtiği yerin yanına gelecek şekilde sokun. Uç levhayı borunun içine iyice bastırın ve ardından 3 gömme başlı vida ile yerine vidalayın. Uç levhayı, üst kenar yatay ve borunun üst tarafı ile aynı seviyede olacak şekilde sabitleyin.

 8. Halatın borunun etrafına sarılması

  Halatı sıkıca çekin ve borunun etrafına sarmaya başlayın. Halatı sararken gergin olmasına dikkat edin. Bir kaç tur sardıktan sonra, sarılan halatı sıkıştırmak ve düzeltmek için bir çekiç kullanın. Ellerinizi korumak için iş eldivenleri kullanın ve halatı gergin tutmak için birisinden yardım alın. Bir kaç dakika dinlenmeniz gerekirse, halatı bir parça bant ile sabitleyebilirsiniz.

 9. İPUCU!

  Halatı sarmaya başlamadan önce, halatın nasıl açıldığına iyice bakın. Bu, bozuk sarımları önlemenize yardımcı olacaktır.
 10. Tırmalama direğinin taban levhasının takılması

  Halatı borunun etrafına sarmayı bitirdiğinizde, halatı gergin olarak tutun ve borunun üst kısmında yaptığınız şekilde borunun alt kısmında bulunan kesilmiş yarığın içine itin. Uç levhayı borunun alt ucunun içine bastırın ve ardından sağlam bir biçimde yerine vidalayın. Uç levhayı, alt kenar yatay ve borunun alt tarafı ile aynı seviyede olacak şekilde sabitleyin.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Bir kedi tırmalama direği yapma

4.5
4.5 of 5

34 toplam

 • 5
  27
 • 4
  4
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  3