Bir köpek kulübesi yapma

72% of 100%

Köpeğiniz dışarıda çok fazla zaman geçiriyorsa yağmurdan, rüzgardan ve güçlü güneş ışıklarından korunabileceği bir yer sağlamanız önemlidir. Köpeğiniz için bir kulübe yapmak son derece kolaydır. Kulübenin, köpeğiniz için doğru büyüklükte olması gerektiğini unutmayın! Büyük olması her zaman daha iyi olduğu anlamına gelmez, çünkü köpekler kendilerini küçük yerlerde güvende hissederler. Uygun büyüklükte bir köpek kulübesi, köpeğinizin doğal vücut ısısını korumasına yardımcı olacaktır.

Dikkat edilecek noktalar
Köpek kulübesi için doğru büyüklüğü seçmek amacıyla, yaklaşık 20 kg ağırlığındaki küçük ila orta büyüklükte bir köpek için kullanılacağını varsayıyoruz. Kulübeyi, yaz aylarında serin ve kış aylarında sıcak tutan iyi bir doğal yalıtıma sahip bir malzeme olduğundan, ahşaptan yapacağız. Köpeğinizin güvenliği için sağlam ve dayanıklı malzemeler kullanmanız gereklidir. Daha rahat ve hijyenik olduğu için, sabit zeminli bir köpek kulübesi yapacağız.

Yapması kolay olan A şekilli bir iskelete sahip basit bir kulübe yapacağız. Köpek kulübeniz her türlü hava koşuluna maruz kalacağından, dış mekanlarda kullanıma uygun bir ahşap türü kullanmak en iyisidir. Suya dayanıklı kontrplak, epoksi kaplı kontrplak ve emprenye ahşap, ideal malzemelerdir. En iyisi, dış mekanlarda kullanıma uygun FSC onaylı bir ahşap kullanmaktır. Bu malzemeye çevre dostu emprenye uygulanmıştır, bu nedenle başka bir işlem gerekli değildir.

Gerekli malzemeler
Aşağıdaki boyutlar kılavuz olarak verilmiştir. Uzunluk, genişlik ve yüksekliği kendi tercihlerinize ve köpeğinizin büyüklüğüne uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

İskelet: 44×44 mm kalınlığında ve yaklaşık 100 cm uzunluğunda 4 boy ahşap

A-iskeletler:
- Dikmeler için 28×58 mm kalınlığında ve yaklaşık 100 cm uzunluğunda 4 boy ahşap
- Çatı mahyası için 44×44 mm kalınlığında ve yaklaşık 120 cm uzunluğunda 1 boy ahşap

Zemin paneli:
- 12 mm kalınlığında ve yaklaşık 100x100 cm büyüklüğünde epoksi kaplı kontrplak
- 90x90 mm kalınlığında ve 12 cm yüksekliğinde ahşap parçalarından yapılmış 4 kısa ayak

Çatı:
- 125x22 mm ölçülerinde ve yaklaşık 120 cm uzunluğunda 14 enli tahta
- Açıklık için 75x20 mm ölçülerinde köşe enli tahtaları, yaklaşık 130 cm uzunluğunda 2 tane ve yaklaşık 170 cm uzunluğunda 2 tane

Arka duvar: 18 mm lamba ve zıvanalı enli tahtalardan kesilir ve üçgen biçiminde birleştirilir

Ön duvar: üçgen biçimli, bir açıklık olacak şekilde kesilir

Ayrıca şunlara ihtiyacınız olacaktır:
- 120 mm etkin genişliğe ve 18 mm kalınlığa sahip emprenye çamdan lamba ve zıvanalı enli tahtalar = yaklaşık 1000 mm uzunluğa sahip 2x 6 enli tahta. (İşlenmemiş ağaç kullanıyorsanız, çürümeyi önlemek için bir boya ya da vernik katmanı uygulamanız gereklidir.)
- 1000 mm uzunluğa sahip 4 bağlantı parçası
- 20 mm genişliğe sahip köşe enli tahtaları

 1. Alt iskelet

  Birinci adım, alt iskeletin yapılmasıdır. İşe, daha sonra yerlerine vidalayacağınız tüm ahşap boylarına önceden delikler delerek başlayın. Bu, ahşabın yarılmasını önleyecektir. İskeleti, 44×44 mm ölçülerindeki 4 boy ahşabı kullanarak şekilde gösterilen biçimde kurun. 4 ahşap takozu, zeminden yukarıda olmasını sağlamak için köşelerden iskeletin altına sabitleyin.

 2. A şekilli iskeletler

  Köpek kulübesinin A şekilli iskeletlerini bir üçgen şeklinde birleştirin. Üçgenin alt tarafını 60°'lik bir açı, üçgenin üst tarafını ise 30°'lik bir açı ile kesin. Ardından galvanize (ya da paslanmaz çelik) vidalar kullanarak ahşap boylarının alt köşelerini sabitleyin.

 3. Çatı mahyası

  İki A şekilli iskeleti, şekilde gösterildiği gibi 120 cm uzunluğundaki çatı mahyası ile birleştirerek iskeleti oluşturun. Üçgen A şekilli iskeletlerin düzgün hizalanmış olduğundan emin olun. Çatı mahyasını yerine vidalamadan önce, bir su terazisi kullanarak A şekilli iskeletlerin dikey olduklarını kontrol edin.

 4. Zemin paneli

  Zemin panelinin 4 köşesinde dikmeler için açıklıklar kesin. Zemin panelini dikmelerin arasında indirin ve yerine vidalayın. Ardından zemin panelindeki önceden delinmiş delikleri bir havşa matkabı ile genişleterek gömme başlı vidaların panelin yüzeyi ile aynı seviyede olmasını sağlayın.

 5. Çatının su geçirmez hale getirilmesi

  Köpek kulübesinin çatısını %100 su geçirmez hale getirmek isterseniz, ilk önce A şekilli iskeletin üzerine kalın bir plastik folyo (örneğin havuz astar folyosu) geçirin ve zımbalar ile yerine sabitleyin. İkinci adım, kulübenin çatısının yapılmasıdır.

 6. Çatının monte edilmesi

  165x22 mm ölçülerinde üst üste binen enli tahtalar kullanın. İlk olarak bir tahtayı üst kısma vidalayın. Ardından bu tahtanın altına bir takoz koyun, böylece çatı panelini bu tahtanın altına kaydırabilirsiniz. Bu, panelin sağlam bir biçimde yerinde kalmasını sağlar ve yağmurun köpek kulübesine girmesini önler. Gevşek çatı paneli için 75x20 cm ölçülerindeki ahşap boylarından bir iskelet hazırlayın ve yatay çatı tahtalarını, kiremitler gibi üst üste binecek şekilde yerlerine vidalayın.

 7. Köpek kulübesinin arka duvarı

  Lamba ve zıvana bağlantılı 6 enli tahtayı birleştirerek ön ve arka duvarları ayrı ayrı yapın. Enli tahtaların her bir ek yerinde sıkıca oturduklarından emin olun. Enli tahtaları, her bir duvar için (A şekilli iskeletin şekline uyan) 60° açılı 2 bağlantı parçası (B) ile birleştirin. Bu bağlantı parçaları A şekilli iskeletin için girmelidir, bu nedenle boşluk bırakmanız gereklidir. En üstteki enli tahtayı yerine ayrı olarak vidalayın.

 8. Üçgen biçimin kesilmesi

  Çatı için, orta noktadan 6ncı enli tahtanın üst kısmına kadar diyagonal bir çizgi çizin. Arka duvarı, A şekilli iskelet ile aynı üçgen biçimde kesmek için bir daire testere kullanın ve sonra yerine vidalayın.

 9. Ön duvar

  Girişin şeklini, 1inci enli tahtadan 4üncü enli tahtaya kadar ön duvarın üzerine çizin. Köpek kulübesinin girişinin ortada olduğundan emin olun. Üst kısımda, girişin şekli çatı çizgisini izler. Bu, 60°'lik bir açıya sahiptir. Üst köşelere delikler delin; bu delikler dekupaj testereyi kolayca döndürmenize olanak verecektir. Çizdiğiniz çizgiyi takip edin ve açıklığın geri kalanını kesin. Ön paneli güçlendirmek için, orta kısmın yukarısında üste ve alta bağlantı parçaları vidalayın.

 10. Köpek kulübesinin birleştirilmesi

  Ön ve arka duvarı yerlerine yerleştirip alt iskelete vidalayarak köpek kulübesini birleştirin. Vida deliklerini önceden delin ve düzgün bir yüzey için gömme başlı vidalar kullanın. Son olarak, düzgün bir görünüm için girişin etrafına köşe şeritleri takın.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Bir köpek kulübesi yapma

3.6
3.6 of 5

32 toplam

 • 5
  18
 • 4
  2
 • 3
  2
 • 2
  0
 • 1
  10