Bir kum havuzu yapma

82% of 100%

Bahçedeki bir kum havuzu, hem çocuklar hem de ebeveynler için eğlencelidir. Kullanıma hazır bir çözümü seçebilirsiniz ya da işi kendiniz yapabilirsiniz. Böylece havuzu, bahçeniz için en uygun boyutta yapabilirsiniz.

Gerekli malzemeler
- planyalanmış bahçe tahtaları:
çürüme, mantar ve böceklere karşı emprenye edilmiş olmalıdır.
Boyut 142 mm x 1800 mm uzunluk, 16 mm kalınlık.

- 4 adet dikme için çit kazıkları: 65 x 65 mm, 240 cm uzunluk
- kök-önleyici membran
- kum havuzu kumu
- ekstra koruma için: sert kereste yağı ya da vernik

 1. En iyi konumun seçilmesi

  Kum havuzu, güneş ışığına tam maruz kalmamalıdır. En iyi yer, yarı güneş ve yarı gölge olan bir yerdir. Ayrıca karanlık bir köşede ya da nemli bir yerde de olmamalıdır. Kum havuzu genellikle çocukların koşuşturduğu ve bir çok aktivitede bulunduğu bir yerdir. Kum havuzunun etrafında, lastik yer karolarından yapılmış şok emici bir yol bulunması iyi olacaktır. Ayrıca kedilerin ve köpeklerin kum havuzunu sevdiklerini unutmayın, bu yüzden kum havuzunun üzerine mutlaka bir örtü ya da muşamba ile örtün.

 2. Boyutlar

  Kum havuzları daha çok küçük çocuklara yöneliktir, bu nedenle geçici olarak yapılır. Elbette boyutu bahçenizdeki mevcut alana uygun olmalıdır. Kum havuzunu daha büyük yapmak isterseniz, daha fazla tahta kullanmanız yeterlidir. Ancak küçük çocuklara yönelik kum havuzunu çok büyük yapmayın - bu çocuklar çoğunlukla yalnız oynarlar ve büyük bir havuzunda kendilerini kaybolmuş hissedebilirler.

 3. Zeminin kazılması

  İlk iş olarak, kum havuzunun etrafını küçük dikmeler ve bir ip ile işaretlemeniz gereklidir. Bir bel ile kenarları kazın ve ardından tüm alanı yaklaşık 20 cm derinliğinde kazarak işi tamamlayın.

 4. Kök önleyici membran

  Kum havuzunun dibinin düz olduğundan emin olun ve tüm kökleri ve taşları bir kürek ile temizleyin. Kazılan alanı kök önleyici membran ile kaplayın. Bu malzemenin en büyük avantajı, yağmur suyunun süzülüp gitmesine izin vermesi, ancak otların büyümesini önlemesidir.

 5. Duvarların yapılması

  Yan duvar tahtalarını ve çit kazıklarını istenen boyutta kesin. Kazıkları köşelerde zemine çakın ve tahtaları da bu kazıklara monte edin. Yarılmayı önlemek için, vida deliklerini önceden delin. Her bir taraf, aynı uzunlukta 3 ya da 4 tahtadan oluşur. Kum havuzunun üst kenarlarını yapmak için 4 tane tahta kullanın, birbirlerine tam olarak oturmaları için bu tahtaların uçlarını 45° açıyla kesin. Kenar tahtalarını, çit kazıklarının üst tarafına sıkıca vidalayın.

 6. Bir kapak yapma

  Kedilerin, köpeklerin ve bahçedeki pisliklerin içine girmemesi için, kum havuzunun üzerini kapatabilmeniz gereklidir. Tahtaları, 2 tane benzer tahta (ya da daha dar çit kazıkları) üzerine sabitleyin, havalandırma için aralarında 1 cm kadar açıklık bırakın. Kapağı 2 parçalı yaparsanız, kapağı kaldırmanız ve yerleştirmeniz daha kolay olacaktır.

 7. Son işlemler

  Uzun ömürlü olmaları için, tahtalara ve kazıklara koruyucu vernik sürün.

 8. Doldurma

  Kum havuzunu düz bir biçimde zeminin üzerine koyun ve kum havuzları için uygun kumla doldurun. 25 kg'lik 12 torba kum, 1,5 m x 1,5 m boyutlarında bir kum havuzu için yeterlidir. Hijyen nedenlerinden dolayı kumu düzenli olarak değiştirmeniz gereklidir.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Bir kum havuzu yapma

4.1
4.1 of 5

94 toplam

 • 5
  53
 • 4
  16
 • 3
  10
 • 2
  8
 • 1
  7