Bir limonluk yapma

74% of 100%

Bir limonluk, bir sebze bahçesi yetiştirmeye başlamanın ideal bir yoludur, böylece genç sebze, meyve ve yeşilliklerinizi yetiştirebilirsiniz. Limonluk fideleri kötü hava koşullarından korur ve cam kapak altında daha fazla sıcaklık sağlar. Ayrıca, balkon ya da verandanızda kullanmak için uygundur.

Limonluğunuzu tüm yıl boyunca kullanabilirsiniz. Mart ayından itibaren, içeride pencere denizliği üzerinde çimlendirdiğiniz fideleri, büyümeye devam edebilecekleri limonluğa taşıyabilirsiniz. Sonbahar, kışın toplayabileceğiniz sebzeleri dikmenin zamanıdır. Yazın ise cam kapağı açık bıraktığınızda, çeliklerinizi köklendirebileceğiniz mükemmel bir fidelik elde edersiniz. Limonluk, içeride çimlendirdiğiniz fidelerin güneş ışığını ve dış sıcaklıkları içeren dış koşullara alışması için de idealdir. Ancak fidelerinizin yanmaması için, ilk güneşli günlerde cam kapağı çıkarmayı (ya da limonluğu gölgelik bir noktaya taşımayı) unutmayın. Don yaşanan havalarda, bitkilerinizi soğuktan korumak için cam kapağın üzerine bir hasır ya da benzeri bir örtü örtmeniz gereklidir.

Limonluğunuzu rüzgardan korunaklı ve güneye bakan güneşli bir noktaya yerleştirirseniz, bitkileriniz soğuk havada bile iyi büyüyecektir.

Gerekli malzemeler
- 2 cm kalınlığında ve 20 cm genişliğinde tahtalar
- 1,5 cm kalınlığında ve 4,5 cm genişliğinde tahtalar
- 45 x 45 cm ya da 45 x 70 cm ahşaplar
- Galvanize vidalar
- Pleksiglas ya da pencere camı
- 3 tane menteşe
- 4 tane L-biçimli metal destek
 

 1. Limonluğunuzun tasarlanması

  Biz, istediğiniz rengi verebileceğiniz ahşap bir yapı seçtik. Limonluğu ayakta durma yüksekliğine göre yapacağız; böylece çalışmanız kolaylaşacak ve çok fazla eğilmeniz gerekmeyecektir. Limonluk, içeri bol miktarda ışığın girmesine olanak veren şeffaf bir pencereye sahiptir. Limonluğun, yağmur suyunun akmasını sağlamak için eğimli kenarları vardır. Cam kapak menteşelidir, böylece havalandırmak ya da bitkilerinize erişmek için kolayca açılabilir. Ancak içerisini sıcak tutmak için akşamüzeri geç saatlerde kapağı tekrar kapatmayı unutmayın.

 2. Eğimli kenarların kesilmesi

  Limonluğun üst kısmını yapmak için, işe 60 cm'lik bir tahtayı diyagonal olarak iki eşit parçaya keserek başlayın. Bu parçaları, yağmur suyunun kolayca akmasını sağlayan eğimli yan duvarlar için kullanacaksınız. Eğimli tahtanın yüksek ve alçak uçları arasındaki yükseklik farkını ölçün (A). Bu yükseklik farkı, ön ve arka ayak kısımları arasındaki uzunluk farkına eşittir.

 3. Ana iskeletin birleştirilmesi

  Limonluğu yapmanın ilk adımı, iskeletin birleştirilmesidir. Bu iskelet, dört tane direk ve dört tane yatay tahta ile bir arada tutulur. Ön ve arka direkler arasındaki uzunluk farkını (A) ölçün ve bunu işaretleyin. Direkleri gereken uzunlukta kesmeden önce, ilk olarak yan tahtaları yerlerine sabitleyin.

 4. Sol tarafın birleştirilmesi

  Sağlam bir yapı oluşturmak için 2 cm kalınlığında tahtalar seçtik. Parçaları birbirine vidalarken, ahşabın yarılmasını önlemek için tüm vida deliklerini önceden delin. Eğimli sol tahtaları, direklere vidalayın. Ardından el testeresini kullanarak direkleri doğru uzunlukta kesin.

 5. Sağ tarafın birleştirilmesi

  Eğimli sağ tahtaları, direklere vidalayın. Tahtaların dikey olduğundan emin olmak için bir su terazisi kullanın. Daha sağlam bir iskelet yapısı elde etmek için, ek yerleri için suya dayanıklı bir tutkal kullanmayı düşünebilirsiniz. Ardından el testeresini kullanarak direkleri doğru uzunlukta kesin.

 6. Limonluğun arka panelinin birleştirilmesi

  Arka panel tahtalarını, arka panel sol ve sağ taraflara düzgün olarak oturacak şekilde uzun direklere sabitleyin. Direklerin, iskelet ile her iki uçta düzgün olarak hizalanmış olduğundan emin olun. Vida delikleri için bir havşa ucu kullanın, böylece vida başları düzgün ve pürüzsüz bir şekilde tahtaların yüzeyine gömülür.

 7. Ön panelin birleştirilmesi

  Ön panel tahtalarını, paneller sol ve sağ taraflara düzgün olarak oturacak şekilde kısa direklere sabitleyin. Direklerin, iskelet ile her iki uçta düzgün olarak hizalanmış olduğundan emin olun. Yan panellerin düzgün bir şekilde yerlerine oturduğundan ve yapının tamamının dikey olduğundan emin olun.

 8. Zemin panelinin takılması

  Zemin tahtalarını, üst yatay tahtalara takın. Tahtaların birbirine düzgün bir şekilde geçmesi için, dekupaj testere kullanarak dört köşede bulunan dikmelere ait girintileri kesin. Zemin tahtalarını içten yerlerine vidalayın.

 9. Alt rafın takılması

  Alt rafın tahtalarını, alt yatay tahtalara sabitleyin. Burada da, tahtaların birbirine düzgün bir şekilde geçmesi için, dekupaj testere kullanarak dört köşede bulunan dikmelere ait girintileri kesin.

 10. Pencere çerçevesinin yapılması

  Pencere çerçevesi limonluğun kendisi ile aynı genişliğe sahiptir, ancak ön kenarında 6 cm'lik bir çıkma vardır. Bu çıkmanın görevi yağmur suyunun limonluğun içine damlamasını önlemek ve pencerenin açılmasını kolaylaştırmaktır. Pencere çerçevesinin köşeleri, yarım bindirmeli ek yerleri ile yapılır.

  Pencere camı kullanıyorsanız, camın ekstra ağırlığı nedeniyle pencere çerçevesi için daha kalın bir ahşap kullanmayı düşünebilirsiniz. Ya da birbirinden bağımsız olarak açabileceğiniz 2 ayrı çerçeve kısmı yapabilirsiniz.

 11. Pleksiglasın takılması

  Ardından, pencere çerçevesinin üst kenarı ve her iki tarafı boyunca ahşap tutma çıtaları takılır. Bunlar, Pleksiglas pencereyi yerinde tutar. Yağmur suyunun serbestçe akabilmesi için, pencere çerçevesinin alt kısmını açık bırakacağız. Bunun ardından Pleksiglas pencere vidalı kancalar kullanılarak yerine takılır.

 12. Üst kapağın takılması

  Pencere, üç tane menteşe kullanılarak yüksek olan taraftan yerine sabitlenir.

  En iyisi içe ve dışa doğru kayabilen menteşeler kullanmaktır, bu sayede pencere kolayca sökülebilir. İsterseniz, ön kenara iki tane döner durdurucu takabilirsiniz; bunlar pencereyi havalandırma için küçük bir boşluk bırakacak şekilde hafifçe aralamanıza olanak verir.

 13. Tutucuların takılması

  Son birleştirme işi, pencereyi farklı konumlarda açık bırakabilmeniz için bir pencere tutucu yapılmasıdır. Basit bir çözüm, doğru uzunlukta kesebileceğiniz bir aralık çubuğu kullanmaktır.

  Pencereyi düzgün, ayarlanabilir bir şekilde açık bırakmak isterseniz, eski tip şezlonglarda kullanılan prensibi, yani üzerinde bir dizi girinti bulunan ahşap bir çıtaya geçen ahşap bir tutucuyu kullanabilirsiniz. Dengeli olması için, bu ahşap tutucuları limonluğun her iki tarafına da takın.

 14. Limonluğun son işlemleri

  Limonluğunuzu sert bir yüzey üzerinde kolayca hareket ettirmek isterseniz, dört direğin altına çelik tekerlekler takabilirsiniz. Bu, limonluğunuzu güneşli - ya da gölgeli - bir yere taşımayı kolaylaştırır!

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Bir limonluk yapma

3.7
3.7 of 5

6 toplam

 • 5
  3
 • 4
  0
 • 3
  2
 • 2
  0
 • 1
  1