Bir platform yapma

68% of 100%

Ahşap bir platform ya da veranda, taştan yapılmış olanlar kadar ısınmaz ya da soğumaz. Ayrıca rahat ve çekici görünümlüdür. Tek dezavantajı, ahşabın ıslandığı zaman yosun nedeniyle kaygan hale gelmesidir, ancak çevre dostu yosun temizleyiciler ile bunlardan kolayca kurtulabilirsiniz. Bu yazıda, nasıl ahşap bir platform ya da veranda yapabileceğiniz hakkındaki bir dizi kolay adım gösterilmektedir.

 1. Doğru konumun seçilmesi

  Veranda çoğu kez evinizin bir uzantısıdır. Bu nedenle verandanın yerine karar verirken, evinizin ve baskın rüzgarların yönünü, güneşin konumlarını ve verandanın güneş ışığı alacağı zamanları dikkate alın. Gerekirse bahçenize ait bir planı da kullanarak verandanın boyutuna karar verin.

 2. Kompozit levhalar kullanıldığında yapılacak hazırlıklar

  Bir toprak katmanını kaldırın ve zemini düzeltin. Bunu dikkatle yapmak çok önemlidir. Destek kirişleri ile bunların üzerine oturacağı döşeme taşları arasındaki mesafe (merkezden merkeze) en fazla 40 cm olmalıdır. Döşeme taşlarını hafifçe vurarak yerlerine oturtun ve bunların yatay olduğunu kontrol edin.

 3. Zeminin düz olduğundan emin olun

  Destek kirişleri sert bir yüzey üzerine oturmalıdır. Bunu döşeme taşları, beton bir temel ya da bir çakıl yatağı kullanarak yapabilirsiniz. Alttaki zeminin sağlam ve düz olduğundan her zaman emin olun. Alttaki zemin toprak ya da kumdan oluşuyorsa, taşları kök önleyici bir hasır ile kaplayın.

 4. Kirişler ile duvar arasında boşluk bırakın

  Destek kirişlerini, uçları aynı hizada olacak şekilde zeminin üzerine yerleştirin. Güneş ışığı ya da yağmur nedeniyle genleşmeye izin vermek için kirişler ile duvar arasında 3 cm boşluk bırakın. Stabilite sağlamak için, 2 tahtanın uçları arasındaki ek yerlerinin altına ekstra bir destek kirişi konması gerekli olabilir.

 5. Klipslerin kullanılması

  İlk tahtayı yerleştirerek işe başlayın ve bu tahtayı, bir uç klips ile destek kirişine bağlayın. Not: destek kirişine doğrudan vidalamayın, ilk olarak ön delme uygulayarak yarılmaları önleyin. Tahtanın diğer ucundaki açıklığa bir klips takın ve ön delme uyguladıktan sonra klipsi yerine vidalayın. Paslanmayı önlemek için paslanmaz çelik vidalar kullanın. Farklı klips türleri mevcuttur (A, B ve C'ye bakın), ancak bağlantı yöntemi aynıdır – klipsleri açıklığın içine itin ve destek kirişleri üzerindeki yerlerine vidalayın.

 6. Bir sonraki tahtayı takın

  Bir sonraki tahtayı, tahtalar arasında bir ara parça görevi de gören klipse doğru itin. Bir sonraki tahta sırasında 1 cm'lik aynı aralığı bırakmayı unutmayın.

 7. Şaşırtmalı döşeme

  Tahtaları yerlerine takmayı tamamladıktan sonra, isterseniz tahtaların görünen uçlarını uç kapakları ile kapatabilirsiniz. Tahtaları, tüm ek yerleri aynı hizada olacak şekilde yerleştirmek yerine şaşırtmalı bir şekilde döşemek daha iyidir, çünkü daha fazla stabilite sağlar.

 8. İPUCU!

  Tahtaları uygun uzunlukta kesmeniz gerekiyorsa, gerekli kalınlığı kesebileceğinizden ve malzeme için doğru testere bıçağını kullandığınızdan emin olun. Her bir iş için kullanılacak doğru elektrikli testere türü hakkında daha fazla bilgi için lütfen alet kullanımı kısmına bakın.

 9. Travers üzerinde veranda

  Verandayı sert keresteden ve traverslerden de yapabilirsiniz. FSC sertifikalı Bankirai sert kereste ya da emprenye edilmiş Orta Avrupa çamı iyi seçimlerdir.

  Traverslerin kuma döşenmesi
  2,5 x 14,5 cm kesite sahip tahtalar kullanın. Bunların farklı boyları mevcuttur ve doğrudan zeminin üzerine döşenebilirler. Traversler arasındaki mesafe 70 cm'den fazla olmamalıdır. Gerekirse bir destek tahtası ile birlikte bir su terazisi kullanarak traverslerin terazide olduğundan emin olun. Otların büyümesini önlemek için kök önleyici bir hasır kullanın ya da traverslerin arasına çakıl dökün.

 10. Tahtaların yerlerine vidalanması

  Tahtaları, paslanmaz çelik vidalar kullanarak traverslere vidalayın. Vidaların tam olarak sıkılmasını sağlamak ve yarılmaları önlemek için ilk olarak ön delikler delin. Tahtalar serbestçe genleşebilmeli ve büzüşebilmelidir, bu nedenle bitişik tahtalar arasında en az 1 cm'lik boşluklar bırakın. Aynı durum tahtaların uçları için de geçerlidir. Çekici bir görünüm elde etmek için, bir tahtayı veranda tahtalarının ucuna dikey olarak vidalayın.

 11. İPUCU!

  Tahtaları, uçları traverslerin ortalarına gelecek boyda kesmeniz gerekebilir. Alternatif olarak, geriye kalan bir travers parçasını, 2 ucun birleştiği yerlerin altına koyabilirsiniz.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Bir platform yapma

3.4
3.4 of 5

162 toplam

 • 5
  67
 • 4
  30
 • 3
  12
 • 2
  12
 • 1
  41