Bir radyatör muhafazası yapma

82% of 100%

Bir radyatör muhafazası yapma

Bir merkezi ısıtma radyatörü, iç mekanınızda oldukça rahatsız edici bir görüntü yaratabilir. Yeni tasarımlı radyatörler çoğu kez pahalıdır ve monte edilmeleri zor olabilir. Bir radyatör muhafazası iyi bir çözümdür - radyatör, düzgün bir biçimde gözlerden gizlenir. Boyut, radyatörün büyüklüğüne bağlıdır.

Gerekli malzemeler

 • 22 mm suya dayanıklı kontrplak
 • MDF ya da boyalı OSB ya da yonga levha
 • 32x50 mm çam bağlantı kirişleri
 • boya
 • destekler
 • vidalar
 • kavelalar
 • ahşap tutkalı
 1. Radyatör muhafazasının boyutlarının belirlenmesi

  Radyatörün yüksekliğini (H), genişliğini (W) ve derinliğini (D) ölçün (radyatör vanası ve boruları için pay bırakmayı unutmayın).

 2. Isı sirkülasyonu

  Radyatör muhafazası ile radyatör arasında yeterli boşluk bırakarak, ısının serbestçe sirküle olacağından emin olun.

 3. Panellerin gerekli boyutta hazırlanması

  Hava sirkülasyonu için gerekli boşluk dahil olmak üzere, zeminden radyatörün üst kısmına kadar olan mesafeyi ölçün. Bu örnekte bu ölçü şöyledir: radyatör yüksekliği 720 + 80 mm sirkülasyon boşluğu = 800 mm. Uzunluk, 2200 mm'dir.

 4. Termostatik vana

  Borular ve termostatik vana için yer bırakın. Odanın sıcaklığının ölçülebilmesi ve ısıyı ayarlayabilmeniz için, vananın muhafazanın dışına çıkması gereklidir. Vanayı, yandan ya da önden dışarı çıkacak şekilde monte edebilirsiniz.

 5. Üst panelin yan panellere monte edilmesi

  Ahşap tutkalı ve vidalar ya da kavelalar kullanarak yan panelleri üst panele monte edin. Tüm panelleri birbirlerine bağlamak için bağlantı kirişlerini kullanın. Üst panele bazı oyuklar açabilirsiniz ya da ön panel için olduğu gibi ayrı tahtalar kullanabilirsiniz. Sağlam bir yapı elde etmek amacıyla, panelleri bağlamak için kirişleri kullanın.

 6. Ön panel

  Radyatör muhafazasının üst ön paneli için, 180 mm yüksekliğinde bir tahta ile iki adet 120 mm genişliğinde yan panel kullanın. Bir tarafı kavelalar ile sabitleyin, diğer taraf yatay çubuğu takmaya hazır olduğunuzda bağlanacaktır.

 7. Kavelalı bağlantıların yapılması

  Uç deliklerin yerlerini işaretleyin. Kavela deliklerini doğru ve düz olarak delin ve delinecek diğer delikleri işaretlemek için kavelaları kullanın, bunun için kavelaları düz bir konumda bastırın ve lastik bir çekiç ile hafifçe vurun. Gerekirse, destekler kullanarak bağlantıları iç taraftan yapabilir ya da bir dik frezeniz varsa, bir bağlantı profili açarak yerine tutkallayabilirsiniz.

 8. Ön panel kirişleri

  Aralarında 60 mm açıklık bulunan dört adet 60 mm yatay kiriş ile ön panelin son işlemlerini yapın. Bu açıklıklar, radyatörden gelen ısının sirküle olması için gereklidir. Açıklıkların sayısı, sizin durumunuza bağlıdır. Alternatif olarak, tel kafes de kullanabilirsiniz. Bu o kadar düzgün görünmeyebilir, ancak radyatör muhafazasına uyan bir renge boyayabilirsiniz.

 9. Deliklerin kesilerek açılması

  Termostatik vananın çapını ve zeminden yüksekliğini ölçün. Büyük bir delik testeresi kullanarak, yan panellerden birine uygun boyutlu bir delik açın. Ardından, girintiyi doğru boyuta getirmek için bir dekupaj testere kullanabilirsiniz. Vanayı, yandan ya da önden dışarı çıkacak şekilde monte edebilirsiniz.

 10. Radyatör muhafazasının monte edilmesi

  Radyatör muhafazasını temizlik için sökebilmeniz gereklidir. Bunu yapmak için, radyatör muhafazasını mutfak dolaplarını takmak için kullanılanlar gibi destek çubukları ile monte ediyoruz. İlk olarak, destek çubuklarını muhafazanın üst iç tarafına monte edin.

  Muhafazayı radyatörün üzerine yerleştirin ve radyatörün üst tarafında duvara monte edilecek destek çubukları için doğru yeri belirleyin. Radyatörün üst tarafında pencere eşiği varsa, ihtiyaç duyabileceğiniz kadar ekstra yer bırakın.
   

 11. Radyatör vanasının konumuna dikkat edin

  Destek çubuğunun uzunluğunu belirlerken, radyatör vanası için gerekli boşluğa dikkate etmeniz gereklidir. Vana yan taraftaysa, destek çubuğunun en az 18 cm hareket serbestliğine sahip olması gereklidir. Boru tesisatı üzerindeki bir radyatör vanası yaklaşık 9 cm çıkıntı yapar. Ayrıca, muhafazayı destek çubukları yerine mıknatıslar ile yerine tutturmayı da düşünebilirsiniz.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Bir radyatör muhafazası yapma

4.1
4.1 of 5

43 toplam

 • 5
  26
 • 4
  8
 • 3
  2
 • 2
  3
 • 1
  4