Bir veranda yapma

82% of 100%

Bir verandanın ya da üstü kapalı bir terasın bahçenizde önemli bir işlevi vardır. Yağmura, güneşe ve düşen yapraklara karşı koruma sağlar. Veranda bağımsız olabilir ya da evin duvarına dayanabilir. Ahşap ya da alüminyumdan yapılabilir, etrafı tamamen açık olabilir ya da kısmen kapalı duvarları olabilir. Kapalı metal çatı panelleri olabilir ya da şeffaf ya da yarı şeffaf polikarbon panellerden yapılmış olabilir, ancak her iki durumda da drenaj tesisatı gereklidir. Çatı en az 2,2 metre yüksekliğinde olmalıdır; verandalar için iskelet yüksekliğini ve gerekiyorsa evin kapılarının açılması ve kapanması için gerekli yüksekliği de dikkate almanız gereklidir. Araç sundurması ile aynı türde çatı da kullanabilirsiniz. Bu durumda gerekli boyutlar 3 metre derinlik, 5 metre uzunluk ve 2,2 metre yükseklik olacaktır.

Gerekli malzemeler

 • ahşap kirişler
 • çatı tahtaları
 • destekler
 • manivelalar
 • vidalar
 • dübeller
 • harç
 • kiriş ankrajları
 • çatı kaplama malzemesi
 • bitüm ya da vernik


Örnek olarak 2,2 metre yükseklik, 6 metre uzunluk ve 4 metre derinlik alalım. Bu durumda 9 x 9 cm kalınlığında ve 2,8 metre yüksekliğinde 3 tane sağlam direk, 2 tane destek kirişi ve 7 tane enine kiriş gerekli olacaktır. Planyalanmış ve emprenye edilmiş çam ya da dış mekan koşullarına dayanıklı diğer ahşap türleri kullanın.
Çatı için örneğin metal, siyah PVC, çatı kaplama malzemesi, asfalt kiremitler (shingle) ya da yarı şeffaf plastik paneller gibi farklı malzemeler arasından seçim yapabilirsiniz. Dış mekanlarda kullanım için daima paslanmaz çelikten bağlantı elemanları kullanın. Bunlar daha pahalı olabilir, ancak çok daha dayanıklıdır.

 1. Konumun işaretlenmesi

  İlk olarak, verandayı nereye ve nasıl kurmak istediğinize karar vermeniz gereklidir. Çatının ne uzunlukta ve genişlikte olmasını istediğinizi ve direklerin nerelere geleceğini ölçün. İşe genel bir taslak yaparak başlayın, ardından tam olarak hangi boyutta hangi malzemelere ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Verandanın yerine karar verdiğinizde, tam konumunu iple işaretleyin.

   

 2. Drenaj

  Verandayı duvara monte ediyorsanız, çatıyı en az 5 derecelik bir açıyla inşa etmeniz gereklidir. Bu, zemindeki her lineer metre için yaklaşık 10 ila 12 cm'lik bir eğimi temsil eder. Kışın çok fazla kar yağması bekleniyorsa, daha dik bir eğim daha da iyi olacaktır. Düz bir çatı yapıyorsanız, kenarda bir drenaj borusu bulunan bir düzenleme oluşturun.

 3. İşaretleme

  Direklerin yerini işaretlemek için, iplerin dış tarafına işaret çizgileri yapın. Direkleri 2 ila 3 metrelik mesafelerle, gömülmelerini önlemek için bir zemin karosunun ortasına gelecek şekilde yerleştirin. Bu direkler, enine kirişleri monte edeceğiniz yatay destek kirişlerini taşıyacaktır. İki kişi çalışmanız durumunda, çatıyı monte etmeniz daha kolay olacaktır.

   

 4. Duvar kirişinin monte edilmesi

  Destek kirişlerini tutacak olan duvar kirişi, duvara monte edilir.
  Bu duvar kirişi, destek kirişleri ile aynı ahşap kalınlığında olmalıdır.
  Duvar kirişlerinin monte edilmesi gereken yüksekliği belirleyin. Metrede en az 10 ila 13 cm'lik bir eğim olacağını dikkate alın. Bizim örneğimizde, 10 x 4 cm = 40 cm'lik bir eğim farkı olacaktır. Ön taraftaki yükseklik en az 2,20 metre olmalıdır.

 5. Duvar kirişinin monte edilmesi

  İlk olarak, delikleri duvar kirişine önceden delin. Kirişi duvara dayayıp tutun ve tuğlanın ortasını ya da tuğlalar arasındaki derzi işaretleyin. Kirişi monte etmek için bir sıra tuğla arasındaki derzi kılavuz olarak kullanabilirsiniz, böylece görsel olarak yatay olacaktır.
  Dübel deliklerini önceden delin ve duvar kirişinin yatay olduğunu kontrol etmek için bir su terazisi kullanın. Bağlantı yeri, kirişin ortasında olmalıdır.

 6. Çekiçle çakılan dübellerin kullanılması

  Çekiçle çakılan dübeller kullanın, bunlar çelik bir çiviye ya da özel bir vidaya sahiptir ve dübelin içine bir çekiç ile çakılırlar. Bu işlem vida kullanmaktan çok daha hızlıdır ve duvar kirişinin monte edilmesi için idealdir. Dübelin içine çaktıktan sonra vidayı bir tornavida ile sıkın.

 7. Döşeme karolarına ya da taşlarına montaj için direk destekleri

  Döşeme karolarını ya da taşlarını kırmak istemezseniz, ya da bunu yapacak aletleriniz yoksa, vidayla takılan direk tutucular iyi bir seçenektir. Bunlar, direkleri yerlerine sabitlemek için döşeme karolarına ya da taşlarına kolayca vidalanabilirler. Direklerin dikey olarak kaldıklarından ve düzgün bir biçimde hizalandıklarından emin olun – bir su terazisi ya da şakül kullanarak bunu kontrol edin.

 8. Verandanın orta direği

  Ortadaki direk, belirtme işaretlerinin gösterdiği gibi ortaya yerleştirilir. Her iki uç direk arasına bir ip gerin ve tüm direklerin üst kenarlarının düzgün hizalandığından emin olun.

 9. Ön kirişin direklere monte edilmesi

  Duvar kirişi ile aynı boyuttaki bir kiriş ön tarafa, 3 direğin üst kenarları boyunca monte edilir. Direkler, çatının sabit olmasını sağlamak için, doğru uzunlukta vidalar ile bağlanan ekstra diyagonal desteklere sahiptir. Vida deliklerinin önceden delinmesi burada da gereklidir.

 10. Çatı kirişlerinin monte edilmesi

  Ön kirişi sağlam bir biçimde bağladıktan ve tam olarak yatay olduğundan emin olduktan sonra, enine çatı kirişlerini desteklere monte edebilirsiniz. Burada da doğru boyutta vidalar kullandığınızdan emin olun. Bu 7 enine kiriş, aralarında 1 metrelik aralıklar olacak şekilde yerleştirilmelidir. Bunun ardından tüm yapmanız gereken, örneğin ahşap paneller, metal profil levhalar ya da yarı şeffaf polikarbon paneller ile çatıyı kaplamaktır.

   

 11. Metal profil levhalar

  Metal levhaların monte edilmesi kolaydır - bu levhalar, lastik halkalar ile takılmış vidalar kullandığınızda verandanız için su geçirmez bir yüzey sağlar. Çatının su geçirmez olmasını sağlamak için, panellerin biraz çıkıntı yapmasını sağlayın. Panellerin kenarları keskin olduğundan, iş eldivenleri kullanın. Çatı paneli ile aynı biçime sahip tırtıllı bir profili duvara dayanacak şekilde monte edebilir ve duvarda su geçirmez bir yalıtım sağlamak için üst kenarına sızdırmazlık malzemesi uygulayabilirsiniz.

   

 12. Yarı şeffaf polikarbon

  Yarı şeffaf bir çatı istiyorsanız, 16 mm kalınlığında polikarbon paneller kullanmak iyi bir seçenektir. Bunlar sağlamdır ve monte edilmeleri kolaydır. Ayrıca, uygun kenar profilleri ile sızdırmazlıklarının sağlanması da kolaydır. Duvarın üst kenarında alüminyum bir profil kullanabilirsiniz. Duvarın üst kenarı ile profil arasındaki boşluğu kapatmak için, silikon conta kullanın. Silikon contayı uygulamadan önce, kenarın tamamını yağdan arındırın. Diğer bir seçenek ise kalın bir hava geçirmez şerit ya da çift kauçuk şerit kullanmak ve bunu dübeller ve vidalar ile sabitlemektir.

 13. Direklerin zemine sabitlenmesi

  Direkleri zemine sabitlemek istiyorsanız, işe köşe direk ile başlayın ve işaretleri takip edin. 60 ila 80 cm derinlikte dar bir çukur kazmak için dar bir kürek ya da bir toprak matkabı kullanın. Direkleri sabitlemek için, sağlam zemine kadar kazmanız gereklidir. Direkleri dikmeden önce ilk olarak zemini ıslatmak iyi bir fikirdir, böylece çukurları açmak kolaylaşacaktır.

 14. Koruma uygulanması

  Koruma ve çürümenin önlenmesi için, direklerin alt kısmını bitüm ya da vernik ile koruyabilirsiniz.

 15. Direklerin yerleştirilmesi

  3 adet direği, işaretlerin orta çizgisi ile aynı yükseklikte olacak şekilde çukurlara yerleştirin. Direkleri, üst kısımları doğru yüksekliğe gelene dek bir balyoz ile zemine dikkatle çakın. Balyozla çakarken, direklerin dikey olduğunu sürekli olarak kontrol edin. Ellerinizi kıymıklardan korumak için her zaman iş eldivenleri kullanın.

 16. Betonun dökülmesi

  Çukurlara beton dökün. Gerekli olan beton miktarı, direk sayısına bağlıdır. 1 kg kaba kum, 1 kg çakıl ve 0,5 kg çimentodan oluşan bir beton karışımı kullanın. Ayrıca bir torbadan çukurlara hızlı kuruyan kuru harç dökebilir ve ardından su ilave edebilirsiniz. Direklerin tam olarak dikey ve aynı hizada kaldıklarından emin olun ve çalışırken bir su terazisi ya da şakül ile bunu kontrol edin. Son olarak, balyozun sapını kullanarak direkleri zemine sağlamca sıkıştırın.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Bir veranda yapma

4.1
4.1 of 5

1100 toplam

 • 5
  636
 • 4
  225
 • 3
  71
 • 2
  51
 • 1
  117