Boruların izole edilmesi

86% of 100%

İzolasyon sadece çevre için yararlı değildir, aynı zamanda paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Enerji, israf edilemeyecek kadar değerlidir – tüketmediğiniz şeyin üretilmesi gerekli değildir. Borular neredeyse her zaman bir ısıtma sistemindeki en zayıf halkadır, bu nedenle tasarruf etmenin en iyi yolu boruları izole etmektir.

 1. Daha fazla konfor elinizin altında

  Yer olmaması nedeniyle, duvardan geçen boruların izole edilmesi zordur. Ama duvardaki boşlukları, PU köpük ya da kaya yünü ile doldurabilirsiniz. Boru izolasyonunun amacı, kazan ile radyatör ya da konvektör arasındaki ısı kayıplarını mutlak asgari düzeye indirmektir. Radyatörler, ısıyı tüm yönlere, bu arada duvarlara doğru yayarlar. Bu duvarın izole edilmemiş bir dış duvar olması durumunda, bu duvar yoluyla yüksek miktarda ısı kaybı gerçekleşir. Bunu önlemek için iyi bir çözüm, radyatörün arkasına bir reflektör panel ya da folyo takılmasıdır. Bu, ısı kaybını önler ve odadaki konforu arttırır. Bu sayede termostat ayarını düşürebilirsiniz.

 2. İzolasyon renk kodu

  İzolasyonun etkililiği, bir R-değeri ile ifade edilir. İzolasyon malzemesi ısı geçişine ne kadar fazla direnirse, R-değeri o kadar yüksek ve izolasyon o kadar etkili olur. Gri renkli 9 mm boru izolasyonunun R-değeri 0,030, mavi renkli 13 mm boru izolasyonunun R-değeri ise 0,035'tir.

 3. Boru izolasyonu

  Polietilen yüksek bir R-değerine, dolayısıyla mükemmel izolasyon özelliklerine sahiptir. Bu malzeme alev geciktirici ve ses emicidir (borularda daha az gürültü). Uygulanması kolaydır, çünkü esnektir ve borunun üzerine kolayca geçirilebilir. Ayrıca büzülmeyen bir malzemedir.

 4. İzolasyon borusunun gerekli uzunlukta kesilmesi

  İzolasyon borusunun gerekli uzunlukta kesilmesi çok kolaydır. İzolasyon borusunu 30° ve 45° açıyla kesmenize olanak veren bir gönye kesme kutusu kullanın. Boruyu kesmek için, 30 cm'lik düz bir bıçağa sahip bir ekmek bıçağı kullanabilirsiniz. Boruyu tüm uzunluğu boyunca açın ve borunun üzerine geçirin. Ardında izolasyon borusunu çift taraflı yapışkan bant ya da izolasyon bantı ile kapatabilirsiniz.

 5. T-parçalar

  İşe, izolasyonu borulardaki dirseklere, T-parçalara ve kollara uygulayarak başlayın. T-parçalar için, ana boru kesitinde, borunun ortasına uzanan 90°'lik kama biçimli bir kesik açın. 90°'lik kesik ile birleştirilecek borunun uçlarını, sivri bir uç oluşturacak şekilde iki taraftan 45° açıyla kesin. Ardından sivri ucu, ana borudaki 90°'lik kesiğin içine geçirin, böylece iki boru parçası düzgün bir biçimde birleşecektir. Ek yerini kapatmak için, T-parçanın etrafına izolasyon bantı sarın.

 6. 90° dik açılı dirsek

  Gönye kesme kutusunu kullanarak, 2 tane izolasyon borusu parçasının ucunu 45°'lik bir açıyla kesin. İki izolasyon borusu parçasını, 45°'lik uçların 90°'lik dik açılı dirsekte bir araya geleceği şekilde ısıtma borusunun üzerine geçirin ve 2 ucu birbirine bastırın. Ek yerini kapatmak için, dirseğin etrafına izolasyon bantı sarın.

 7. 90° kavisli dirsek

  İzolasyon borusunu, yarık tarafı yukarı bakacak şekilde gönye kesme kutusuna yerleştirin. Borunun neredeyse tam derinliği boyunca inen, her biri 30° açılı birbirine yakın 2 çentik açın. İzolasyon borusunu, çentikler ısıtma borusundaki kavisin ortasına bakacak şekilde ısıtma borusuna takın. Ardından ek yerlerini kapatmak için kesik yerlerin etrafına izolasyon bantı sarın.

 8. Duvar destekleri

  Son izolasyon borusu parçasının ucundan duvar desteğine kadar olan uzaklığı ölçün ve bu uzunlukta yeni bir izolasyon borusu parçası kesin. İzolasyon borusunu ısıtma borusunun üzerine geçirin ve yeni bir izolasyon borusu parçası ile işe devam edin. İki izolasyon borusu parçasının uçlarını sıkıca birbirine bastırın ve izolasyon bantı ile bu parçaları sabitleyin.

 9. İPUCU!

  Tüm ek yerlerinin izolasyon bantı ile iyice kapatıldığından ve sarıldığından emin olun. Bu, olası en iyi izolasyonu sağlayacaktır.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Boruların izole edilmesi

4.3
4.3 of 5

322 toplam

 • 5
  225
 • 4
  43
 • 3
  16
 • 2
  6
 • 1
  32