Çimlerinizdeki yosunların temizlenmesi

80% of 100%
Çim alanınız varsa, muhtemelen yosun oluşumu deneyimi yaşamışsınızdır. Çimlerde sıklıkla yosun oluşur, bu da sadece çimlerin büyümesi için zararlı olmakla kalmaz, kötü bir görüntüye de neden olur. Çimlerinizdeki yosunları nasıl temizleyebileceğinizi ve en baştan yosun oluşmasını nasıl önleyebileceğinizi buradan okuyun.
 1. Yosun oluşumunun nedenleri

  Çimlerdeki yosunlar, yaygın bir hayal kırıklığı kaynağıdır. Yosunun çimlere üstünlük sağlaması halinde gerçek sorunlara yol açabilir. Yosun oluşumunun çeşitli nedenleri vardır: çok asidik (düşük pH değeri) ya da çok nemli topraklar, verimsiz topraklar ve çok kısa kesilen çimler, bu sorunu kötüleştirmektedir.
 2. Yosun neden temizlenmelidir?

  Çimlerinizin çekici bir yeşil renge sahip olmasını ve çimlerin düzgün büyümesini sağlamak istiyorsanız, yosunları temizlemeniz ve gelecekte yosun oluşmasını önlemeniz gereklidir. Çimlerinizdeki yosunu temizlemeniz, çimlerin daha fazla ışığa ve oksijene erişmesini sağlar. Çimlerin kökleri topraktaki besinleri daha iyi alır, bu da çimlerinizin sağlığı için yararlıdır.
 3. Yosunları ne zaman temizlemelisiniz?

  Çimler için yıl boyunca iki ana büyüme dönemi vardır: bunların bir ilkbaharda (Nisan/Mayıs), diğeri ise sonbahardadır (Eylül/Ekim). Yosunları bu dönemlerden önce temizlerseniz, çimler büyüdüklerinde toparlanabileceklerdir. Çimin durumuna bağlı olarak, çimlerdeki yosunlar yılda bir ya da iki kez temizlenebilir. Yıl içinde yosun temizliğinden sonra tekrar çok fazla yosun oluştuğunu görürseniz, bu süreci ikinci kez tekrarlayabilirsiniz. Yosunu yılda sadece bir kez temizliyorsanız, bu işlemi tercihen Nisan ayında yapmalısınız.

  Yosunları, çimlere daha az yapıştıkları kuru bir günde temizlemeye dikkat edin. Bazen ilkbahar erken başlar ve yosunları Mart ayında da temizleyebilirsiniz. Hava durumuna dikkat edin.

 4. Adım 1: Çimlerinizdeki tüm yaprakları ve diğer tüm döküntüleri temizleyin

  İşe, çimlerinizdeki yaprakları ve küçük dallar gibi diğer döküntüleri temizleyerek başlayın. Bir yaprak üfleyici bu işi hızla yapmanızı sağlayacaktır. Bir yaprak üfleyici, (ölü) yaprakların yanı sıra küçük budama artıklarını da emebilir ve parçalayabilir. Bunlar bir torba içinde toplanır, böylece kolayca atılabilir.
 5. Adım 2: Çimi biçin

  Çimi, 2-3cm (yaklaşık 1 inç) yüksekliğe geldikten sonra biçin. Çimler yeni büyümeye başladıysa, biçmenize gerek yoktur.
 6. Adım 3: Yosunu temizleyin ya da kazıyın

  Yosunu temizlemek için özel bir kazıyıcı ya da bir çim tırmığı kullanın. Bir ot tırmığı, çimlerinizdeki yosunu kolayca temizleyecektir. Ardından yosunu tırmıkla toplayın ve atın. Bazı yerlerde yosunu temizlemek daha zor olacaktır. Bu yerlerde tırmığı önce bir yönde, sonra bu yöne dik açılı olacak şekilde iki kez kullanabilirsiniz.
 7. Adım 4: Ekim yapma

  Yosunu temizlediğinizde, önceden çok fazla yosun bulunan yerlerde bazı çıplak yerler kaldığını göreceksiniz. Bu yerleri, çim tohumu ekerek düzeltebilirsiniz. Çimler en iyi sıcaklık çok yüksek olmadığında filizlenir. Çim tohumları filizlenene dek çimi nemli tutun ve kolayca zarar görebileceklerinden yeni filizlenmiş çim yaprakları üzerinde dolaşmaktan kaçının. Kuşların çim tohumlarını sevdiğini aklınızda tutun. Çimin çeşitli yerlerine ucuna bir parça alüminyum folyo bağlanmış çubuklar dikerek kuşları korkutup kaçırabilirsiniz.
 8. Adım 5: Kireç atma (kış)

  Toprağın asit derecesi, yani pH değeri, çimlerin büyümesi için çok önemli bir faktördür. Bahçe ürünleri satan mağazalardan bir toprak test seti alabilirsiniz.

  pH değerinin çok düşük olması durumunda, çimler ihtiyaç duydukları tüm besin maddelerini alamayacak, bu nedenle daha yavaş büyüyeceklerdir. Bu durum, çimlerin arasında yosun oluşması olasılığını arttırır. Kireç atmak, toprağın pH değerini arttırarak daha az asidik olmasını sağlar. Çimler için özel kireç kullanın, bu kireci kış başında eşit miktarda serpin. Kış ortasında bu süreci tekrarlamak isteyebilirsiniz. Zeminde kar olduğu zamanlarda bile kireç atabilirsiniz. Kar eridiğinde, kireç toprağa sızacaktır.

 9. Adım 6: Gübreleme

  Tüm çimler besin maddelerine ihtiyaç duyar. Bunu akılda tutarak, çimlerinizi kireç attıktan yaklaşık 6 hafta sonra gübrelemeniz gereklidir. Bu işlem hastalıklara karşı ilave koruma sağlar, çimlerin daha hızlı toparlanmasına yardımcı olur ve daha sağlıklı ve daha yeşil çimler yetişmesine olanak verir. Çimlerin yoğun bir biçimde çoğalması, yosun oluşması riskini de azaltır.

  Çeşitli gübre türleri mevcuttur. Gübreler iki ana gruba ayrılabilir: organik gübre ve suni gübre. Suni gübre, organik gübreden daha ucuzdur ve çimlerin ihtiyaç duyduğu tüm mineralleri içerir. Organik gübre sadece doğal besin maddelerini içerir ve suni gübreden daha uzun süre etkilidir. Gübrelerin çoğunun çocuklar ve evcil hayvanlar için zararlı maddeler içerdiğine dikkat edin. Bunu akılda tutarak, gübrenin toprağa nüfuz etmesine olanak vermek için çocukları ve evcil hayvanları çimlerden birkaç gün uzak tutmanız tercihen iyi olacaktır. Ürün ambalajı üzerindeki talimatların tümüne her zaman uyun.

 10. Çimlerinizde yosun oluşmasını önleyin

  Önlemek elbette tedavi etmekten çok daha iyidir. Gelecekte yosun oluşumunu önlemek için, standart çim bakım rutininize birkaç şey ekleyebilirsiniz.

  Yaprakları, budama atıklarını ve diğer şeyleri çimlerinizden düzenli olarak temizleyin. Bu, çimlerin daha fazla oksijen almasını sağlayacak ve yosunun çok sevdiği nemli, gölgeli ortamı yok edecektir.

  Çimi düzenli olarak (büyümeye devam ettiği sürece haftada en az bir kez) biçin, ama çok kısa biçmeyin. Çimleriniz dekoratif amaçlıysa ya da günün büyük bölümünde gölgedeyse, 2-3cm (yaklaşık 1 inç) yükseklikte biçin. Çimlerinizi daha çok çocukların ya da evcil hayvanların oynaması içinse, biraz daha uzamasına izin verebilirsiniz. Biçme yüksekliğini 4-5cm'ye (1,5-2 inç) ayarlayın.

  Kireci her yıl kış başında ya da kış ortasında atarsanız, toprağın pH değeri çok fazla düşme eğilimi göstermeyecektir. İşe başlamadan önce pH değerini bulmak için bir toprak testi yapın.

  Yosun, gölgede büyümeyi sever. Çimlerinizde gölgeli bir alan oluşturan çalılar ya da ağaçlar varsa, daha fazla güneş ışığı gelmesi için bunları biraz daha budamayı düşünebilirsiniz.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Çimlerinizdeki yosunların temizlenmesi

4
4 of 5

451 toplam

 • 5
  252
 • 4
  92
 • 3
  18
 • 2
  20
 • 1
  69