Dikey stor perdelerin takılması

78% of 100%

Pencere çerçeveleriniz standart boyuttaysa, doğru genişlikte stor perdeler bulmanız muhtemelen mümkün olacaktır. Ama perdelerin genişliğini doğru boyutta ayarlamak da son derece kolaydır. İyi bir uyum sağlamak için, pencere çerçevesinin yüksekliğinden biraz daha uzun stor perdeler almanız gereklidir. Dikey stor perdelerin farklı renklerde ve vinil, alüminyum ve kumaş gibi farklı malzemelerden yapılmış çeşitleri mevcuttur.

 1. Doğru yerin seçilmesi

  Mevcut olan yere ve kendi tercihinize bağlı olarak dikey perdeleri farklı şekillerde takabilirsiniz. Ayrı olarak satılan uzatma desteklerini kullanarak, stor perdenin üst rayını istenen herhangi bir yükseklikte serbest duracak şekilde de takabilirsiniz. Stor perdeyi, stor çıtalarının serbestçe açılıp kapanabilmesi için bu çıtaların genişliğini dikkate alarak pencere çerçevesinden uygun bir uzaklığa monte edin. Stor perdenin tavana monte edilmemesi durumunda, uzatma desteklerini kullanın.

 2. Rayın gerekli boyutta kesilmesi

  Rayı kısaltmanız gerekirse, önce uç kapak tespit vidasını gevşetin ve uç kapağı ray boyunca, kesme çizginizin biraz ilerisine kadar kaydırın. Kordonu sıkıca çekin ve uç kapak tespit vidasını tekrar sıkın. Kılavuzları, dikey perde asıldığında stor çıtaları eşit aralıklı olacak şekilde yerleştirin. Rayı gerekli genişlikte kesin ve kenarlarını eğeleyerek düzeltin.
  Rayın boyunu kısalttığınız her 10 cm için bir kılavuzu ve bir stor çıtasını çıkarmanız gereklidir. Uç kapağı bir tornavida ile dikkatle kaldırın ve fazlalık kılavuzları kaydırarak çıkarın. Ardından ilk kılavuzu uç kapak ile yerine geçirin.

 3. Rayın doğrudan tavana monte edilmesi

  Rayı, kordon doğru tarafta olacak şekilde yerine tutun. Raydaki önceden delinmiş delikler yoluyla, tavana delinecek deliklerin yerlerini işaretleyin. Delikleri 6 mm duvar matkabı ile delin ve deliklere dübel takın. Ardından rayı, vidanın başı rayın içine gömülecek şekilde yerine vidalayın. Ayrıca rayı tavana klipsler kullanarak da takabilirsiniz, böylece daha sonra kolayca sökebilirsiniz.

 4. Rayın destekler kullanılarak monte edilmesi

  İlk desteğin yerini belirleyin ve delinecek deliklerin yerlerini işaretleyin. Delikleri 6 mm duvar matkabı ile delin ve deliklere dübel takın. İlk desteği yerine vidalayın ve tespit vidalarını kısmen sıkın. Ardından ikinci desteği rayın diğer ucundan aynı mesafede olacak şekilde takın. Üçüncü bir desteğe ihtiyaç duyarsanız, diğer iki desteğin ortasında olacak şekilde takın.

 5. Stor çıtalarının takılması

  Rayı monte ettiğinizde, stor çıtalarını yerlerine takabilirsiniz. Metal askıları, stor çıtalarının üst kısmındaki dikiş yerine geçirin. İlk stor çıtasını alın ve çıtanın alt kenarını yukarıya doğru katlayarak gerekli yüksekliği işaretleyin. Zeminin ya da pencere eşiğinin üzerinde 15 mm boşluk bırakın. Stor çıtasının katlama çizgisinin yukarısındaki uzunluğuna 9 cm ekleyin ve stor çıtasının geri kalanının kesin.

 6. Stor çıtalarının ağırlıklarının takılması

  Stor çıtalarının yer çekimi sayesinde düzgün bir biçimde durmaları için farklı ağırlık türleri mevcuttur. Aşağıdaki örnekte, küçük kancalara sahip plastik bir klips stor çıtasının alt ucunun üzerine, kancalar yukarıya bakacak şekilde geçirilmektedir. Stor çıtası malzemesinin yaklaşık 3 cm'sini metal ağırlıktaki yarıktan geçirin. Ardından ağırlığı yukarıya doğru 2 yarım tur döndürün. Malzeme ağırlığın üzerini tamamen kapatacaktır. Son olarak, plastik klipsi malzemenin ve ağırlığın üzerine takın.

 7. Stor çıtalarının bağlanması

  Her şey doğru olarak asıldığında, plastik halkalı kordonu plastik klipslerdeki kancalara takın. Kordon, 5 stor çıtasından oluşan gruplar için yeterli uzunluktadır. 6ncı çıta, bir sonraki 5 çıtalık grubun ilk çıtasıdır. Fazlalık kordonu kesin.
  Stor çıtalarının düzgün olarak askıda durması her zaman bir kaç gün alır, küçük kırışıklıklar kendi kendine kaybolacaktır.

 8. Dikey stor perdelerin eğimli bir pencereye takılması

  Dikey stor perdeleri, eğimli bir üst çerçevesi olan bir pencereye de takabilirsiniz. Dikey perde, stor çıtaları perde açıldığında pencerenin yüksek kenarına doğru kayacak şekilde monte edilmelidir. Bu nedenle işletim kordonunun bu tarafa takılması iyi olacaktır. Her bir stor çıtasının doğru uzunlukta kesilebilmesini sağlamak için, rayın ve pencere çerçevesinin sağ ve sol uçları arasında küçük boşluklar bırakmanız gereklidir. Ardından, rayı aşağı ya da yukarı doğru hafifçe kaydırarak, stor çıtalarının yüksekliğini pencere eşiğine göre ayarlayabilirsiniz. Rayın konumunu doğru olarak belirlediğinizde alt ucu yerine sabitleyebilirsiniz, böylece aşağı doğru kayamaz.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Dikey stor perdelerin takılması

3.9
3.9 of 5

108 toplam

 • 5
  53
 • 4
  20
 • 3
  14
 • 2
  8
 • 1
  13