Dış duvarları boyama

82% of 100%

Evinizin dış duvarlarını boyamak, evinize yeni ve iyi bakımlı bir görünüm verebilir ve önemli bir katma değer yaratabilir. Bunun yanı sıra boya, duvarları rüzgara ve hava şartlarına karşı korur. Ancak dış duvarların boyanması, belirli ölçüde bilgi ve hazırlık gerektirir. Hazırlık için oldukça zaman ayırmanız ve en iyi kalite malzemeleri seçmeniz gereklidir. Bunlar size en iyi sonuçları elde etme güvencesi sunacak ve uzun süreli koruma sağlayacaktır.

Dikkat edilecek noktalar
İyi kalite fırçalar ve rulolar kullanın - bunlar, gözle görülür ölçüde daha iyi sonuçlar sağlar.

 1. Boyanızın seçilmesi

  Dış duvarlar için en iyi seçenek, akrilik (su bazlı) duvar boyasıdır. Bu boya türü duvarın su geçirmez hale gelmesine yardımcı olur ve aynı zamanda halihazırda duvarın içinde bulunan nemin buharlaşarak dışarı çıkmasına izin verir. Bir dış duvarı boyarken, örneğin panjurlar, bitkiler ve çalılar, sarmaşık, vb. gibi engelleri mümkün olduğunca giderin. Ayrıca tuğla duvarların derzlerini kontrol etmeniz ve tüm dübel, vida, çivi, vb.'yi çıkarmanız gereklidir.

 2. Tuğla duvarların çatlaklarının ve derzlerinin onarılması

  Eski bir tuğla duvarı boyamak istediğinizde, derzlerin bir kısmının çatlak, hatta tamamen kaybolmuş olması son derece olasıdır. Boyaya başlamadan önce, bunları onarmanız gerekecektir. Dolayısıyla hasarlı alanları temizlemeniz, tekrar derz yapmanız ve tüm çatlakları ve diğer sorunları onarmanız gereklidir.

 3. Tuz tortuları

  Yeni bir duvarı boyuyorsanız, duvarda tuz oluşumları ve beyaz tortular görmeniz son derece olasıdır. Bunun nedeni, duvardaki nem kuruduktan sonra yeni duvarlarda tuz artıkları kalabilmesidir. Bunları bir tel fırça ile ya da temizleme fırçası ataşmanı takılmış bir Multi-kazıyıcı ile temizleyebilirsiniz. Bunun ardından, gevşek tozu yumuşak bir fırça ile temizleyin. Not: temiz ve kuru duvarların tekrar ıslanmasına izin vermeyin! Ayrıca yüksek basınçlı bir yıkayıcı kullanmayın, aksi takdirde bu süreç en baştan tekrar başlayacaktır.

 4. Duvarı temizleyin

  İşe daima temiz bir duvarda başlayın. Duvar suya duyarlıysa ya da ağaçlık bir çevrede yaşıyorsanız, yosun ve alg çoğalmasının etkilerini mutlaka hissedersiniz. Bunları bir tel fırça ve bir maket bıçağı ile temizleyebilirsiniz. Ardından duvara 50/50 oranında sulandırılmış çamaşır suyu ile işlem uygulayın. Bir kaç saat etki etmesini bekleyin, ardından su ile tamamen yıkayın. Boyamaya başlamadan önce duvarın gerçekten kuru olduğundan emin olun - bu, bir kaç gün sürecektir.

 5. Basınçlı yıkayıcı

  Basınçlı bir yıkayıcı, duvardaki kirin büyük bir bölümünü temizlemenize olanak verir. Aynı zamanda, duvardaki tüm gevşek boyayı ve birikintileri de temizleyebilirsiniz. Gerekiyorsa, yosun giderici uygulayabilirsiniz - bu maddenin etki etmesini bekleyin ve ardından duvarı su püskürterek tekrar temizleyin. Bunun ardından, havanın durumuna bağlı olarak, boyama işlemine başlamadan önce 14 gün bekleyin.

 6. Artan nem

  Duvardaki nem bir sorun oluşturuyorsa, ilk önce bu sorunu çözmeniz gereklidir. Bunun nedeni, temel ile duvar arasında iyi bir yalıtım uygulanmamış olması olabilir. Bu durumda, örneğin derzdeki dikey bir boşluğa bir havalandırma açıklığı ekleyebilirsiniz ya da tuğlalardan birinin yerine bir havalandırma kafesi koyabilirsiniz.

 7. Tozlu bir yüzeye sahip duvarlar

  Daha önce boyanmış olan yüzeyler, yeni boya katmanının iyi yapışmasını önleyebilecek olan toz birikmelerinden etkilenebilirler. Bu durumda, alttaki katmanın özel bir astar ile onarılması gereklidir. İyi, sağlam bir yüzey gereklidir, aksi halde boya katmanı düzgün bir biçimde yapışmayacak ve kısa bir süre içinde tekrar gevşek hale gelecektir.

 8. Duvarın alt kısmında bir duvar eteği oluşturun

  Zemin seviyesinde, duvarın alt kısmındaki toprak ve kumu, fırçanın toprakla dolmasını önlemek için temizlemeniz gereklidir. Mümkünse, bir tuğla boyu kadar daha kazın, toprağı temizleyin ve iyice kurumaya bırakın. İlk olarak, işlem uygulanmamış tuğlalara bir taban boya uygulayın ve en az 12 saat kurumaya bırakın. Bu 'duvar eteğini' daha koyu bir renkte boyarsanız, sıçrayan çamurlar o kadar da fark edilir olmayacaktır.

 9. Kapıları ve pencere çerçevelerini maskeleyin

  Yakındaki bitkileri ve çalıları, plastik folyo ile örtün. Pencere ve kapı çerçevelerini ve diğer doğramaları, maskeleme bandı ile maskeleyin. İlk olarak büyük bir fırça ile duvarın kenarlarını ve kapı ve pencere çerçeveleri ve oluklar ile olan birleşme yerlerini boyayın. Yüzeylerin iyice üst üste binmesini sağlayın ve kuru alandan ıslak boyanın kenarlarına doğru boyayın.
  Kullandığınız boya miktarı konusunda aşırı tutumlu olmayın - yeterince boya kullanmazsanız, düzgün olmayan, yamalı bir görünüm elde edersiniz.
  Kullandığınız boyanın parti numaralarını kontrol edin. Bunlar farklıysa, renkte farklılıklar görmeniz büyük bir olasılıktır; ya da renk, uzun süre depolamadan sonra farklılık gösterir.

 10. Boyanın yayılması

  Boya işleri için uzun kıllı bir rulo kullanın. Bu durumda bindirmeler daha az görünür olacaktı, ayrıca çok daha hızlı çalışabilirsiniz. Rulonun boyayla iyice dolmuş olduğundan emin olun. Yatay bir boya şeridi uygulayın. Ruloyu daha fazla boya ile doldurun ve 40 cm mesafede ikinci bir şerit uygulayın. Ardından, iki boya şeridini rulo ile diyagonal olarak birbirinin üzerine boyayın. Tüm boşluklara ve derzlere boya uygulandığından emin olun. Ardından boyayı tepe kısımdan duvarın ortasına, sonra da bu noktadan zemine kadar uygulayın.
  Daha sonra, bir sonraki boya şeridi ile sol ya da sağ taraftan devam edin. Küçük alanlarda ya da kapıların ya da pencere çerçevelerinin yakınında, dar bir boya rulosu kullanın. Bunun daima ıslak boyalı bir kenar olmasına ve kuru kısımdan ıslak kısma doğru çalışmaya dikkat edin.

 11. Merdiven ya da iskele

  Boya yaparken daima kuru, rüzgarsız bir gün seçin. Çalışma yüksekliğinden yaklaşık bir metre daha yüksek olması gereken iyi bir merdiven ya da ayaklı merdiven kullanın. Düşmeyi önlemek için, merdivenin sabit bir yüzeyde durduğundan ve sağlam bir biçimde desteklendiğinden emin olun.
  Merdiveni, duvara göre yaklaşık 15°'lik bir açı ile yerleştirin. Çalışırken yanlara doğru bir kol boyundan fazla uzanmanız gerekmesi durumunda, mutlaka merdiveni taşıyın.

 12. Ara parça

  Ara parça, merdivene ekstra denge kazandırır ve çalışma güvenliğini arttırır. Ara parçayı herhangi bir merdivene kolayca ekleyebilirsiniz; üstelik örneğin dışa doğru çıkıntılı oluklar üzerine çalışırken çok yararlıdır. Bir ara parça, merdiven ile duvar arasındaki mesafeyi genellikle 35 cm kadar arttırır. Daha güvenli çalışma için en iyisi, bir iskele ya da çalışma platformu kiralamaktır.

 13. Çatı olukları

  Çoğu durumda, çatı olukları ve kenarlarına bakım yapılması ve bunların boyanması da gerekecektir. Bir iskele ya da çalışma platformu kiraladıysanız, çatı oluklarının teknik durumuna iyice bir göz atabilir ve gerekli onarımları da yapabilirsiniz. Ayrıca, ‘Yağmur oluğu bakımı’ (ipucu) ile ilgili adım adım talimatlara da bakın.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Dış duvarları boyama

4.1
4.1 of 5

443 toplam

 • 5
  231
 • 4
  120
 • 3
  32
 • 2
  16
 • 1
  44