Dışarıya bir musluk takma

72% of 100%

Bir bahçeniz varsa, dışarıda bir su musluğu olması yararlıdır. Bu, çiçekleri ve bitkileri sulamanızı ya da pencerelerinizi ya da otomobilinizi yıkamanızı kolaylaştırır.

 1. Borunun donmasının önlenmesi

  Dışarıdaki musluğu zeminden yaklaşık 50 cm yukarıya monte edin. Donmasını önlemek için, kış aylarında boruyu boşaltmayı unutmayın. Bu, musluğun, boruyu bağladığınız yerden daha yüksekte olması anlamına gelir. Daha sonra, borudaki en alçak noktaya bir boşaltma musluğu takabilirsiniz. Ayrıca, donma tehlikesi nedeniyle yeni boruyu mümkün olduğunca kısa tutmak da iyi bir fikirdir.

 2. Su beslemesi

  Ana su kapatma vanasından gelen boru genellikle yüksek bir çapa sahiptir. Bu borudan yapılan branş bağlantıları genellikle 15 mm çapa sahiptir, kullanım noktalarına giden boruların bazıları ise 12 mm çapa sahip olabilir. Bu yüzden, farklı çapta borular ile çalışmanız gerekebilir. Lehimli bağlantılar yapmamayı tercih ederseniz, tüm boru çapları için sıkıştırmalı bağlantılar kullanabilirsiniz.

 3. Doğru konumun seçilmesi

  Musluğu takmak istediğiniz yeri ve borunun duvardan gelmesi gereken yeri seçin. Duvara, içeriden dışarıya doğru ve yağmur suyunu dışarıda tutmak için dışa doğru hafif bir eğime sahip 20 mm'lik bir delik delin. Musluğu bir duvar levhasına ya da gömme bir duvar montaj elemanın takabilirsiniz. Deliğin içine bir elektrik isale borusu sokun ve tüm boşlukları silikon ile doldurun. Boruları kendiniz bükebilir ya da dirsekler kullanabilirsiniz. Daha kullanışlı oldukları için, sıkıştırmalı bağlantılar kullanılmasını öneriyoruz.

 4. Ana kapatma vanasını kapatın

  İşe başlamadan önce, ana kapatma vanasını kapatın. Tüm besleme vanalarını açın ve boruların boşalmasına izin verin.

 5. Besleme borusunu kesin

  Dışarıdaki musluğu bağlamak için besleme borusuna T-parçayı takmak istediğiniz yeri belirleyin. Ardından besleme borusunu bir metal testeresi ya da boru kesici ile kesin ve borudan yaklaşık 2 cm çıkarın. Çapakları eğeleyin ve boru uçlarını ıslak-kuru zımpara kağıdı ile zımparalayın. Boru üzerinde çalışacak yer kısıtlıysa, bir taşlama makinesi kullanabilirsiniz. Bu durumda, mutlaka emniyet gözlüğü kullanın.

 6. Sıkıştırmalı bağlantılar

  Bakır boruları birbirine bağlamanın en basit yolu, sıkıştırmalı bağlantılar kullanmaktır. Bunların her türlü biçimi ve boyutu mevcuttur: farklı çaplarda ve adaptör, T-parça, dirsek ve uç bağlantı olarak. T-parçayı bağlamak için, önce somunu ve ardından sıkıştırma rondelasını ya da halkasını boru uçlarından birinin üzerine geçirin. Ardından T-parçayı boru ucunun üzerine geçirin ve sıkıştırma halkasını dikkatle T-parçaya doğru itin. T-parçanın borunun üzerine sıkıldığını hissedene dek somunu elle sıkın. Somunun düz olarak oturduğundan ve rahatça döndüğünden emin olun. Ardından somunu ve sıkıştırma halkasını diğer boru ucunun üzerine geçirin, boru ucunu T-parçanın içine sokun ve somunu elle sıkılabildiği kadar sıkın.

 7. İyice sıkın

  Son olarak somunları doğru boyutta bir anahtarla ya da bir kurbağacıkla iyice sıkın. Sıkarken dikkatli olun, çünkü bakır yumuşaktır ve kolayca zarar görebilir. Su kaçırmayan bir bağlantı elde etmek için, somunun bir tur dönmesi genellikle yeterlidir.

 8. Boşaltma musluğu

  Boruyu, gerekli tüm dirsekler ve sıkıştırmalı bağlantılar ile birlikte dış duvardaki deliğe kadar monte edin. Dondurucu havalarda boruyu boşaltabilmeniz için, borudaki en alçak noktaya bir boşaltma musluğu takın. Borudaki diğer parçaların daha aşağıda olmamasına dikkat edin, aksi halde borudaki tüm suyu boşaltmanız mümkün olmayacaktır. Boruyu, boru klipsleri ya da destekleri ile duvara sabitleyin, borunun her bir metresi için en az 1 klips ya da destek kullanın.

 9. Duvar levhasını takın

  Duvar levhasını, borunun duvardan geçtiği noktanın mümkün olduğunca yakınına monte edin. Montaj deliklerini duvara delin, dübelleri takın ve duvar levhasını yerine vidalayın. Boruyu, duvar levhasındaki armatüre bağlayın ve her şeyi sağlam bir biçimde sabitleyin. Havalandırıcılı bir musluk kullanın - havalandırıcı, musluğun içinde yer alan ve su basıncı düştüğünde vakum oluşmamasını sağlayan özel bir vanadır. Bu, musluğa bağlı bir hortumdaki suyun besleme borusunun içine geri akmasını önler. Musluğun dişleri üzerine saat yönünde 3 tur PTFE bant sarın, ardından musluğu duvar levhasına takın.

 10. İPUCU!

  PTFE bant sadece bir kez kullanılabilir. Musluğu hafifçe gevşetseniz bile (örneğin düz olarak takılmadıysa), musluğu tamamen sökmeniz ve yeni bant uygulamanız gereklidir. PTFE bant yerine kendir ve sızdırmazlık macunu da kullanabilirsiniz; bu, sızıntı olmadan gevşetilebilir ve tekrar sıkılabilir.
 11. Gömme duvar montaj elemanı

  Duvar levhası yerine, gömme bir duvar montaj elemanı da kullanabilirsiniz, yani musluk kısmen duvarın içine gömülmüş olacaktır. Bu, musluğun daha sağlam olmasına olanak verir ve son derece profesyonel görünüm sağlar. Gömme bir montaj elemanını takmak için, borunun etrafındaki duvarın bir kısmını, gömme montaj elemanı duvarın içine düz olarak ve düzgün bir biçimde oturacak şekilde keski ile kırın. Gömme montaj elemanını, çabuk kuruyan çimento ile duvarın içine sabitleyin. Bu çimento, 20 dakika içinde sertleşir. Musluğun dişlerinin etrafına PTFE bant sarın ve musluğu gömme montaj elemanına sağlam bir biçimde takın. Ana kapatma vanasını açın ve sızıntı kontrolü yapın.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Dışarıya bir musluk takma

3.6
3.6 of 5

65 toplam

 • 5
  26
 • 4
  12
 • 3
  10
 • 2
  6
 • 1
  11