Doğru budama aletlerini seçme

80% of 100%
Bitkilerin, çalıların, çitlerin ve ağaçların budanması, bahçenizin iyi görünmesini sağlamanın önemli bir parçasıdır. İhtiyaçlarınız için en iyi budama aletlerini nasıl seçebileceğinizi biliyor musunuz? Çeşitli seçenekler hakkında daha fazlasını buradan okuyun.
 1. Bahçe makası - her bahçıvanın sahip olması gereken alet

  Bahçıvanlar, ince ve orta kalınlıktaki sapları bahçe makası olmadan budayamazlar. Bahçe makaslarının iki türü vardır: baypas (papağan gagası) bahçe makasları ve örs tipi bahçe makasları.

  Baypas bahçe makası (A)
  Papağan gagası bahçe makası, makas görevi gören iki keskin bıçağa sahiptir. Bu tip makaslar, yumuşak ve içi boş saplara sahip bitkiler için çok uygundur.

  Örs tipi bahçe makası (B)
  Örs tipi bahçe makası keskin bir bıçak ile düz bir bloktan oluşur. Sap düz bloğa dayanır, bıçak ise aşağı inerek sapı keser. Örs tipi makas, odunsu dallara sahip bitkiler ve çalılar için çok uygundur. Düz bıçak, sapların budama işlemi sırasında katlanmamasını sağlar.

  Bahçe makasınızın her zaman keskin olmasını sağlamanız gereklidir. Bu, zamandan ve enerjiden büyük tasarruf sağlayacaktır. Sertleştirilmiş çelik bıçaklar en uzun süre keskin kalan bıçaklardır, bu nedenle daha az bakım gerektirirler.

 2. Bahçe testeresi - kalın dallar için

  Manuel ya da elektrikli bir bahçe testeresi, kalın dallar için daha pratik bir çözümdür. Bahçe testeresi, erişmesi zor noktalarda budama yapmanız gerektiğinde de kullanışlı bir alettir. Bahçe testereleri, değiştirilebilir testere bıçağı olan ya da olmayan farklı biçimlere ve boyutlara sahiptir. Manuel bir bahçe testeresi seçerken, dişlerin kontrol edilmesi önem taşır. Aralıklı kısa etkilerle sertleştirilmiş dişler daha uzun, sert metal dişli testereler ise daha da uzun keskin kalır.

  Manuel bir testerenin dezavantajı, aşağı doğru sert bir şekilde bastırmanızı gerektirmesidir. Elektrikli bir bahçe testeresi, kalın dalları kesmeniz gerektiğinde uygundur. Keskin kalmalarını sağlamak için aletlerinize iyi bakım yapmanız gereklidir.

  Kalın dallarda bir panter testere bile kullanabilirsiniz.

 3. Kollu budama makasları - daha sert, daha kalın dallar için

  Bahçe testeresi gibi, kollu budama makasları da kalın dallar için tasarlanmıştır. Kollu budama makasları bahçe makaslarına benzer, ancak daha fazla basınç uygulayabilmeniz ve baş yüksekliğinin üzerinde kolayca çalışabilmeniz için daha uzun kolları vardır. Çoğu kez kolların uzunluğunu ayarlayabilirsiniz. Kollu bahçe makasları sert ve kalın dalları kesmek için idealdir; aynı zamanda bahçe atıklarındaki dalları kesmek için de kullanılabilirler.
 4. Motorlu testere - kalın dallar ve ağaç gövdeleri için

  Motorlu testere, kalın dallar ve ağaç gövdeleri için idealdir. Hem elektrikli hem de benzinli motorlu testereler mevcuttur. Elektrikli motorlu testereler daha hafiftir ve Kendin-Yap işleri için daha kullanışlıdır. Mümkün olduğunca güvenli bir biçimde çalışmak için, işe başlamadan önce nasıl kesim yapmak istediğinize karar verin.

  Kesim şekliniz, ağacın nasıl devrileceğini belirler. İşe, ağacın devrilmesini istediğiniz yönden bir parça kesip çıkararak başlayın. Sonra diğer tarafta ilkinden biraz yüksekte ikinci bir parça kesin. Ağaç devrilene kadar bu taraftan kesmeye devam edebilirsiniz. Kendi güvenliğiniz için, ağaç devrilir devrilmez motorlu testerenizi durdurun.

  Ağacın yüksek ağırlığı testere kesiğinin üzerine bindiğinden, testere sıkışabilir. Bu durumda, testerenin serbest kalması için testere kesiğine bir kama çakın.

 5. İPUCU!

  Her zaman güvenlik gözlükleri, sağlam eldivenler, kulak koruyucular ve kalın giysiler kullanın. Bir maske ve kask, yüksek hızla püsküren testere tozuna karşı ilave koruma sağlayacaktır.
 6. Çit kesme makinesi - çitlerin ve çalıların şekillendirilmesi

  Çit kesme makinelerinin üç türü vardır: manuel, elektrikli ve benzinli. Manuel bir çit kesme makinesi ile ağaçları, çitleri ve çalıları iyi durumda tutabilirsiniz. Daha hızlı çalışmak istemeniz durumunda, elektrikli ya da benzinli bir çit kesme makinesi ideal çözümdür. Bu makineler daha büyük ve ağır çit budama işleri için kullanılabilir. Kendi güvenliğiniz için, bir çit kesme makinesi ile budama yaparken güvenlik gözlükleri ve eldivenleri takın.
 7. Çim biçme makası - çit kesme makinesinden daha kolay kullanılır

  Şimşir bitkisi için en iyi alet bir şimşir kesme makinesidir (ya da çim biçme makası). Çim biçme makasları çit kesme makinelerinden çok daha küçük ve kullanımları daha kolaydır, şimşir bitkisini çok daha kolay bir şekilde doğru olarak kesmenize olanak verir. Hafif budama işleri için manuel çim biçme makasları mevcuttur. Elinizde daha büyük bir iş varsa ya da işinizi kolaylaştırmak istiyorsanız, elektrikli çim biçme makasları ideal seçimdir.
 8. Budama atıklarının bir yaprak üfleyici ile temizlenmesi

  Bir yaprak üfleyici, özellikle kolayca bir tırmık kullanamayacağınız yerlerde yaprakların ve diğer küçük budama atıklarının temizlenmesi için mükemmel bir alettir. Yaprak üfleyiciyi, döküntüleri temizlemek için çalılar ve çitler üzerinde kullanabilirsiniz. Tüm budama atıklarını tek bir tarafta toplayıp kolayca kaldırabilirsiniz. Bazı yaprak üfleyiciler ile yaprakları emebilir ve hatta parçalayabilirsiniz. Bu, budama atıklarınızı temizlemenizi daha da kolaylaştırır.
 9. Budama atıklarının bir bahçe öğütücüsü ile temizlenmesi

  Dallar gibi budama atıklarının iyice öğütülmesi için bir bahçe öğütücüsü kullanılabilir. Bu, çöp kutunuzda yer tasarrufu yapmanın iyi bir yoludur. Ayrıca öğütülmüş organik atıklar daha hızlı bir şekilde komposta dönüşür. Optimum büyüme sağlamak için, iyice öğütülmüş budama atıkları henüz budamış olduğunuz çit, çalı ya da ağaç için hemen kompost olarak kullanılabilir.
 10. İPUCU!

  Bahçe aletlerinize düzgün bakım yapın. Aletlerinizin her zaman temiz ve keskin olmaları önemlidir. Sadece kendi güvenliğiniz için değil, aynı zamanda bu aletleri uzun zaman kullanabilmeniz ve işleri verimli bir biçimde yapabilmeniz için. Bir temizleme spreyi, bahçe aletlerinizi temizlemenin yollarından biridir.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Doğru budama aletlerini seçme

4
4 of 5

91 toplam

 • 5
  54
 • 4
  15
 • 3
  5
 • 2
  2
 • 1
  15