Dolabınıza ekstra raf takma

82% of 100%

Gardrobunuz ve diğer dolaplarınız çoğu zaman tüm eşyalarınız için bol miktarda yere sahiptir, ancak iç yerleşimleri her zaman kullanışlı değildir. Yeni ya da önceden mevcut bir dolaba ekstra bir raf takarak, eşyalarınızı düzenli tutmak için yeni bir alan yaratabilirsiniz. Ayrıca deponuzun değişikliğe ihtiyacı varsa, daha da fazla yer sağlamak için daha fazla raf eklemek kolaydır.

Dikkat edilecek noktalar

Bakılması gereken ilk şey, dolabınızda ya da gardrobunuzda hangi tür rafların kullanıldığıdır. Bunlar genellikle ahşap kaplamalı ya da lamine yüzeyli suntadan yapılır ve 16 ya da 18 mm kalınlığındadır. Raflar farklı biçimlerde monte edilebilir - çoğunlukla hepsi ya da bazıları yan panellere monte edilmiştir.

 1. Raf derinlikleri ve aralıkları

  Raf genişlikleri ve aralıklarının her yerde aynı olması gerekli değildir. Örneğin raf derinliklerini değiştirerek ya da daha az derin bir ya da iki raf ekleyerek bunları kendi ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde değiştirebilirsiniz.

 2. Hangi tür malzeme

  Dolap ve gardrop rafları için en yaygın kullanılan malzeme suntadır. Buna çoğu kez her iki tarafta bir ahşap kaplama ya da plastik lamine yüzey uygulanır. Sunta, hafif yüklü olduğunda bile bükülme eğilimi gösterir. Üst yüzeyin ön ve arka kenarlarına bir parça ahşap yapıştırmak ya da vidalamak, rafın daha sağlam ve daha sert olmasını sağlamak için çoğu kez yeterlidir.

 3. Gerekli boyutta kesme

  İlk olarak bir gönye kullanarak dolap ya da gardrop duvarlarının arka panele dik açılı olduğunu ve arka panelin düz olduğunu kontrol edin. Yeni rafın genişliğini bulmak için, üstteki ya da alttaki rafın genişliğini ölçün. Ardında bu rafı kullanıma hazır olarak sipariş edebilir ya da bir el testeresi ya da elektrikli testere kullanarak kendiniz gerekli boyutta kesebilirsiniz.

 4. Kenar kaplama bantı

  Ahşap kaplamalı bir sunta kullanıyorsanız, kesme işleminden sonra açıkta kalan kenar pek güzel görünmeyecektir. Bu kenarı, ütüyle yapıştırılan uygun bir kenar kaplama bantı kullanarak kapatabilirsiniz. Bantı rafın kenarına yerleştirin ve sıcak bir ütü ile üzerinden geçerek rafın kenarına yapışmasını sağlayın. Tabii rafı kendinden yapışkanlı plastik folyoyla, dergi sayfalarıyla ya da neyi isterseniz onunla kaplamayı da seçebilirsiniz.

 5. Raf destekleri

  Bir sonraki adım, raf desteklerinin takılmasıdır. Farklı destek türleri vardır; dolabınızda ya da gardrobunuzda halihazırda hangi tür destek kullanıldığını kontrol edin. En yaygın kullanılan bazı türler şunlardır: • Yan panellere vidalanan ahşap destekler. Bunlar, rafın derinliği ile aynı uzunluğa sahiptir. • Ayarlanabilir raf sistemleri. Yan panele (çok derin olmayan) delikler delin ve rafı desteklemesi için içine pimler sokulan kovanlar takın. Ya da doğrudan yan panellere pimler ya da ahşap kavelalar takabilirsiniz. • Vidalar ya da çiviler ile hem yan paneller hem de rafın altına bağlanan sabit destekler ya da mesnetler.

 6. Rafın konumlandırılması

  Desteklerin yan paneller üzerindeki konumunu işaretlerken dikkatli olun. Sadece dolabın ya da gardrobun alt ya da üst kısmına olan mesafeyi ölçerseniz, rafın terazide olacağı garanti değildir. En iyi yöntem rafın üzerine bir su terazisi koymak, rafı iki yan panel arasında uygun yerde tutmak ve doğru konumu işaretlemektir. Ya da en yakın iki rafla yeni takılacak raf arasında, üstteki rafın üst kısmından ölçülecek şekilde eşit mesafe bırakabilirsiniz.

 7. Yerine vidalama

  Destekleri yan panellere vidalayın. Ardından rafı desteklerin üzerine yerleştirin ve rafın alt tarafına küçük delikler açmak için tığı kullanın. Küçük, sivri vidalar kullanarak rafı yerine vidalayın.

 8. Takviye

  Rafları, raflarla aynı malzemeden yapılmış ekstra ahşap şeritler ile takviye edebilirsiniz. Şeridi rafın ön kısmına takmanız, rafın daha kalın görünmesini sağlayacaktır. Beyaz ahşap tutkalı kullanın ve şeridi bir ya da bir kaç işkence ya da bir kaç vida ile yerine sabitleyin.

 9. İPUCU!

  Rafları alçak ve yüksek nesneleri yan yana depolamanıza olanak verecek şekilde takmak çoğu kez faydalıdır. Bu sayede doğru raf alanına sahip olabilirsiniz. Ekstra dikey bölmeli kısa bir raf, iyi bir çözüm olabilir.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Dolabınıza ekstra raf takma

4.1
4.1 of 5

303 toplam

 • 5
  181
 • 4
  55
 • 3
  14
 • 2
  10
 • 1
  43