Duvar kağıdı kaplama

76% of 100%

Duvar kağıdı ile kaplama, evinize yeni bir görünüm kazandırmak için mükemmel bir yoldur. En önemli şey, yaratıcı olmaktır. Duvar kağıtlarının bir çok farklı rengi ve deseni ile farklı türü vardır.

Dikkat edilecek noktalar
En iyi sonuçlar, duvar kağıdı tutkalının sağlam bir biçimde yapışabileceği pürüzsüz, düz yüzeylerde elde edilebilir. Duvar yeni inşa edilmiş ve sıvanmışsa, önce iyice kurumasını bekleyin ve sonra astar boya uygulayın. Bu, tutkaldaki suyun sıva tarafından emilmesini önleyecektir. Çatlakları ya da hasarlı yerleri dolgu macunu ile onarın ve pürüzlü yerleri zımparalayın.

 1. Gerekli rulo sayısını hesaplayın

  Örneğin: Her rulo ortalama 10 metre (1000 cm) uzunluğunda ve 53 cm genişliğindedir.
  Odanız 3 metreden (300 cm) daha yüksek değilse, bir rulo ile 3 dikey sıra uygulayabilirsiniz. Bu miktar, kağıdın özel bir deseni varsa daha az olabilir, çünkü desenin bir sıradan diğerine eşleştirilmesi gereklidir. Tüm duvarların genişliğini ölçün ve toplayın. Yüksek pencereler ve kapılar varsa, bunların genişliğini duvarların genişliğinden çıkarın ve ihtiyacınız olan duvar kağıdı miktarını bulun. Bir rulonun genişliği 53 cm'dir, bu yüzden gerekli dikey sıra sayısını bulmak için toplam genişliği 53'e bölün. Ardından, çıkan sonucu 3'e bölün, çünkü her rulodan üç sıra duvar kağıdı çıkar. Artık, ihtiyacınız olan asgari rulo sayısını biliyorsunuz. Örneğin, toplam duvar uzunluğu 4 x 600 cm ya da 2400 cm ve duvar yüksekliği 265 cm ise, 16 ruloya ihtiyacınız olacaktır (2400:53:3=15,1 ya da yuvarlak hesap 16 rulo).

 2. İPUCU!

  Satın aldığınız tüm ruloların aynı renk koduna sahip olduğundan emin olun; aynı gibi görünen rulolar arasında hafif renk farkları olabilir.
 3. Doğru tutkal türünün seçin

  Kağıdın kalınlığına ve yapıldığı malzemeye bağlı olarak, farklı duvar kağıdı tutkalı türleri mevcuttur. En yaygın kullanılanı üniversal, toz esaslı duvar kağıdı tutkalıdır. Tutkalın düzgün olduğundan ve içinde yumrular olmadığından emin olmak için iyice karıştırın. Kullanmadan önce 10 dakika beklemeye bırakın. Vinil, tekstil ve fiberglas duvar kağıtları için, bir tutkal yayıcı ile kullanılan özel hazır karılmış tutkal kullanmanız gereklidir.

 4. İPUCU!

  Hazır karılmış duvar kağıdı tutkalı da alabilirsiniz. Bir tepsi suya konulan ve bir kaç dakika sonra duvara yapıştırılabilen arkası tutkallı kağıtlar da mevcuttur.
 5. Üstte ve altta ekstra pay bırakın

  Kağıdı gerekli uzunlukta keserken, üstte ve altta 5 cm pay bırakın. Kağıdın, bir sıradan diğerine eşleştirilmesi gereken özel bir deseni varsa, daha fazla pay bırakmanız gerekebilir. Ayrıca, kağıdın belirli bir yönde asılması gerekip gerekmediğine dikkat edin - kağıttaki çiçeklerin aşağı bakmasını istemezsiniz!

 6. Tutkalın uygulanması

  Bir sıralık duvar kağıdını, baskılı tarafı aşağı bakacak şekilde temiz bir tutkallama masasının üzerine koyun. Tutkalı tutkal fırçası ile uygulayın, tutkallanan kısmın yarısını ortaya doğru üzerine katlayın ve kağıdı zeminin üzerine koyun. Tutkalı kağıtla birleşmeye bırakın, bu arada beklerken, bir sonraki duvar kağıdını masanın üzerine yerleştirebilirsiniz.

 7. İPUCU!

  Kağıdın çekmesini sağlamak için, tutkalı uygulamak için harcadığınız sürenin mümkün olduğunca aynı olmasına çalışın
 8. İlk sıranın kaplanması

  Duvarlar ve pencere çerçeveleri her zaman tam dikey değildir. Bu durumun var olup olmadığını kontrol etmek için bir şakül (bir parça ipin ucuna asılmış bir ağırlık) kullanın. Duvar kağıdı kaplamaya başlamanın en iyi yolu, kağıt, çerçevenin üzerine 3 cm binecek şekilde bir kapı ya da pencere çerçevesinden başlamaktır.

 9. Duvar kağıdının kaplanması

  Tutkallanmış duvar kağıdının üst kısmını açın ve tavanın üzerine 5 cm binecek şekilde kaplayın. Temiz bir duvar kağıdı fırçası kullanarak, duvar kağıdının dikkatle düzleştirin. Ortadan kenarlara doğru çalışarak, duvar kağıdını yerine bastırın. Kağıdı, duvar ile tavan arasındaki çizginin üzerine bastırarak kağıtta bir kat yeri oluşturmak için makasın arka kenarını kullanın.

 10. Fazlalık duvar kağıdının kesilmesi

  Duvar kağıdının üst kısmını dikkatle duvardan çekin ve fazlalık kısmı kat çizgisi boyunca makasla kesin. Ya da köşeye bir parça tahta koyabilir ve duvar kağıdını bu tahta boyunca bir maket bıçağı ile kesebilirsiniz. Tutkalın bir süre kurumasını beklerseniz, bu işlemi daha kolay yapabilirsiniz.

 11. Kapı ve pencere çerçevelerindeki son işlemler

  Kapı ve pencere çerçevelerindeki fazlalık duvar kağıdına 45° açıyla bir kesik açın. Kağıdı, kapı ya da pencere çerçevesinin kenarına bastırarak kağıtta bir kat yeri oluşturmak için yine makasın arka kenarını kullanın. Ardından duvar kağıdını bu çizgi boyunca kesebilirsiniz.

 12. Takip eden sıraların kaplanması

  Duvar kağıdı sıralarını, bindirme olmadan kenarları yan yana gelecek şekilde kaplamak en iyisidir. Ardından ek yerlerini temiz bir bezle ya da bir duvar kağıdı rulosu ile yerlerine bastırın. Tutkal artıklarını nemli bir sünger kullanarak dikkatle temizleyin.

  Köşelerde kaplama
  Odanın köşelerinde, köşeden sadece 1 cm kadar taşıyorsa duvar kağıdının kaplanması kolaydır. Duvar kağıdını uzunlamasına kesin ve köşeye sıkıca bastırın. Ardından duvar kağıdı sırasının diğer yarısını ya da yeni bir sırayı, doğrudan köşedeki 1 cm'lik kısmın üzerine kaplayın.

 13. Prizlerin ve elektrik düğmelerinin etrafında kaplama

  Önce elektriği ana şalterden kapatın, ardından prizin ya da elektrik düğmesinin kapağını sökün. Ardından duvar kağıdını doğrudan priz ya da düğmenin üzerine kaplayabilirsiniz. Ardından, ortadan kenarlara doğru çalışarak gerekli açıklığı kesmek için makası kullanın. Prizi ya da düğmeyi ortaya çıkarmak için, meydana gelen parçayı düz bir çizgi ile kesin. Son olarak kapağı tekrar yerine takın.

 14. Radyatörlerin etrafında kaplama

  Radyatörlerin arkasını duvar kağıdıyla kaplamak her zaman zordur. Duvar kağıdını, su borularının duvardan çıktığı yere kadar uzunlamasına kesmek en iyi yoldur. Sonra, duvar kağıdı sırasını radyatörün toplam yüksekliğinin üzerine kadar kesin. Ardından, duvar kağıdının kalanını, etrafına bir parça bez sardığınız bir süpürge sapı ya da temiz bir boya rulosu ile duvara bastırabilirsiniz. Alternatif olarak, radyatörü duvardan sökün ve bir ağaç bloğu ya da bir kaç kitap ile destekleyin. Boruları ve ek yerlerini fazla bükmemeye dikkat edin, aksi halde sızıntı yapabilirler.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Duvar kağıdı kaplama

3.8
3.8 of 5

1464 toplam

 • 5
  685
 • 4
  295
 • 3
  157
 • 2
  99
 • 1
  225