Duvar kağıtlarını sökme

78% of 100%

Evinizdeki duvar kağıtlarını değiştirmek isteyebilirsiniz. Örneğin taşınmış olabilirsiniz, ya da belki de sadece bir değişiklik yapmak istiyor olabilirsiniz. Elbette işi yapması için bir uzman bulabilirsiniz, ancak bu iş sizin de yapabileceğiniz kadar kolaydır.

 1. Hazırlık

  Duvar kağıtlarının sökülmesi, sıçrayan sular ve kağıt ve tutkal artıkları nedeniyle ortalığı berbat eder. Suyun hasar vermesini önlemek için polietilen bir tabaka ya da muşamba kullanmak iyi bir fikirdir. Dolapları ve diğer mobilyaları odanın ortasına getirin, eski giysiler giyin ve sağlam bir seyyar merdiven bulun. Elektrik prizleri ve düğmeleri ekstra dikkat gerektirir ve maskeleme bantı ile dikkatle kaplanmaları gereklidir. İçinde çalıştığınız odanın elektriğini ana şalterlerden kapatın ve odadaki prizlerde gerçekten elektrik bulunmadığını kontrol edin.

 2. Duvar kağıdı sökücü kullanılması

  Nispeten küçük odalar için duvar kağıdı sökücü kullanabilirsiniz. Sökücüyü, paketin üzerindeki talimatlara göre sulandırın. Bir duvar kağıdı fırçası ile bol miktarda uygulayın ve bir kaç dakika emilmesini bekleyin. Ardından duvar kağıdını geniş ağızlı bir ıspatula ile kazıyabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, duvarı su ve sert bir fırça ile tamamen temizleyin. Alçı panellerin arasındaki boşluklar da dahil olmak üzere, çatlakları ve diğer hasarlı yerleri dolgu ile onarın. Kuruduktan sonra, yüzeydeki bozuklukları gidermek için onarılan yerleri zımparalayın.

 3. Hafif duvar kağıdı

  Duvar kağıdında kesikler açın ya da küçük delikler açmak için bir delik açma rulosu kullanın. Bir sünger ya da temiz bir fırça kullanarak duvar kağıdına sökücü ve ılık su çözeltisi uygulayın ve bir kaç dakika emilmesini bekleyin. Ardından kağıdı geniş ağızlı bir ıspatula ile kazıyın. Duvar kağıdı artıklarını zımpara kağıdı ile temizleyin.

 4. Ağır duvar kağıdı

  Bir delik açma rulosu ile duvar kağıdında küçük delikler açın. Ardından, buharlı bir duvar kağıdı sökme makinesi ile duvar kağıdına buhar verin. Açılan delikler, buharın duvar kağıdının arkasına erişmesini sağlayacak, böylece duvar kağıdı kolayca sökülecektir. Bu, üzeri boyanmış olan duvar kağıtlarının sökülmesi için iyi bir yöntemdir, çünkü aksi halde kağıt neme dayanıklı olacaktır.

  Vinil duvar kağıdı
  Vinil duvar kağıtları, ayrı ayrı sökülmesi gereken iki katmandan oluşur. Üst katmanı, sökücü kullanmadan alt katmandan sıyırabilirsiniz. Ardından, bu alt katmanın üzerine yeni bir duvar kağıdı uygulayabilirsiniz. Tüm katmanları sökmek isterseniz, önce bir delik açma rulosu ya da tel fırça ve ardından buharlı bir duvar kağıdı sökme makinesi kullanın.

  Astar kağıdı
  Astar kağıdı duvardan kolayca çekilip çıkarılabilir.

 5. Fiber astar kağıdı

  Bu duvar kağıdı tipi, su bazlı tutkal kullanılarak uygulanır. Kağıtta kesikler yapın ya da kağıdı delerek tutkal tabakasına daha kolay nüfuz edebilecek ağır bir delik açma rulosu kullanarak kağıtta delikler açın. Bir sünger kullanarak kağıdı sıcak su ile ıslatın. Fiber astar kağıdının üstü genellikle emülsiyon boyası ile boyanır. Bu boya su geçirmezdir, bu yüzden buhar uygulama ya da ıslatma yoluyla sökmeyi zorlaştırır. Tek seçenek, kağıt sökülmeden önce yüzeyin zımparalanmasıdır. Ya da duvar kağıdını sökmemeye, bunun yerine üzerini istenen renkte boyamaya karar verebilirsiniz. Bu, zamandan ve emekten büyük tasarruf sağlayacaktır.

 6. Boyalı duvar kağıdı

  Duvarlarınız akrilik boya ile boyalıysa, yağ giderici bir madde içeren sabunlu su ile duvarlarınızı temizleyebilirsiniz. Boyanın hasarlı ya da soyulmuş olduğu yüzeyleri zımparalayın; bu, duvar kağıdının yapışmasını arttıracaktır. Duvar kağıdı uygulanmadan önce duvarlara astar boya uygulanması önerilir.

 7. Buharlı duvar kağıdı sökme makinesi

  Büyük alanlar için en iyi çözüm buharlı bir duvar kağıdı sökme makinesi kullanmaktır. Makineyi su ile doldurun ve çalışma sıcaklığına erişene kadar bekleyin. Köşelerden birinde yukarıdan başlayın ve buhar ağzını aynı noktada bir süre tutun. Duvar kağıdı yumuşayacaktır, geniş bir ıspatula kullanarak duvar kağıdını kolayca kazıyabilirsiniz. Dikkatli ve yavaş çalışın, aksi halde yüzeye zarar verebilirsiniz ve daha sonra dolgu yapmanız gerekebilir. Duvarın üst kısmından aşağıya doğru çalışın, çünkü buharlı sökme makinesinden gelen su duvardan aşağıya damlayacak ve aşağıdaki duvar kağıdını nemlendirecektir. Tutkal kolayca yumuşuyorsa, ıspatulanın yardımıyla büyük kağıt parçalarını (dikkatle!) duvardan çekip çıkarabilirsiniz. Son olarak, tüm duvar kağıdı ve tutkal artıklarını zımpara kağıdı ile temizleyin.

 8. Son işlemler

  Duvar kağıdını çıkardıktan sonra, her zaman bazı küçük artıklar kaldığını göreceksiniz. Bu noktaları iyice ıslatın ve artıklar ıspatula ile kazıyın ya da bir zımpara süngeri ile zımparalayın. Tüm delikleri ve diğer hasarlı yerleri dolgu macunu ile doldurun ve ıspatula ile yayarak düzeltin.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Duvar kağıtlarını sökme

3.9
3.9 of 5

236 toplam

 • 5
  134
 • 4
  37
 • 3
  15
 • 2
  13
 • 1
  37