Duvara düz ekran TV montajı

78% of 100%

Düz ekranlı bir TV'nin hacimli bir resim tüpü bulunmadığından, tıpkı bir resim gibi duvara monte edilmesi mümkündür. Bunun yanında, aynı zamanda kabloları da gizleyen şık TV destekleri satın alabilirsiniz. Örneğin sabit ve ayarlanabilir gibi farklı montaj sistemleri mevcuttur, bu yüzden ilk olarak hangi tür sistem kullanmak istediğinize karar vermeniz gereklidir.

Dikkat edilecek noktalar

Duvara delik delmeden önce, delik açmak istediğiniz yerde su ve gaz boruları ya da elektrik kabloları bulunmadığından emin olun. Gizli boruların ya da kabloların yerini tespit etmek için özel elektronik dedektörler mevcuttur.

 1. Doğru konumun işaretlenmesi

  TV'nizi nereye monte etmek istediğinize karar verin. Duvara düz olarak yerleştirebilir ya da dönerek ya da eğilerek ayarlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu, farklı konumlardan en iyi görüntüleme açısını bulmak için faydalı olabilir (örneğin mutfaktan).

 2. Doğru yüksekliğin belirlenmesi

  Standart kural, düz ekranlı bir TV'nin alt kenarının zeminden 50 ila 60 cm yukarıda olmasıdır. Tabii bu, sizin durumunuza da bağlıdır. Yaklaşık olarak TV'niz ile aynı boyutta bir parça karton alıp duvara tutmak iyi bir fikirdir. Ardından, farklı oturma konumlarından bakın. Kartonun yerinden memnun olduğunuzda, düz ekranlı TV'nizi de aynı yüksekliğe monte edebilirsiniz.

 3. Destekler ağırlığı taşıyabilir mi?

  Sadece TV'nizin boyutuna ve ağırlığına uygun destekler satın alın (desteğin özelliklerini kontrol edin). Düz ekranlı televizyonunuzun kılavuzunu okuyun ve verileri karşılaştırın. İyi kaliteli dübel ve vidalar kullanın ve desteğin üzerindeki tüm vida deliklerinden yararlanın.

 4. Duvara uzaklık

  Düz ekranlı TV'nizi duvara yakın monte edebilirsiniz, ancak bu, ekranın konumunu ayarlayamayacağınız anlamına gelir. Düz ekranlı bir TV'nin ısı ürettiğini unutmayın; ekran ile duvar arasında daha geniş bir boşluk olması, daha iyi bir havalandırma sağlar. Bu aynı zamanda toz birikintilerinin duvarda koyu konveksiyon lekelerine neden olma olasılığını azaltır ve ekranın açısını yatay ve dikey olarak ayarlamanıza olanak verir.

 5. VESA montaj boyutunu ölçün

  Duvara montaj desteğini doğru seçmek için, düz ekranlı TV'nizin arkasındaki vida delikleri arasındaki mesafeyi ölçün. En yaygın boyutlar, merkezden merkeze 10 x 10 cm ve 20 x 10 cm'dir.

 6. Kabloları gizleyin

  Elektrik kablosu ve anten kablosunun yanı sıra, düz ekranlı TV'nizi örneğin DVD oynatıcılar, oyun konsolları, uydu alıcıları ve dijital set-üstü kutuları gibi diğer ekipmana bağlamak için çoğunlukla bir kaç diğer kablo daha kullanılır. Bu cihazlar çoğu kez zemindeki bir dolapta bulunur, bu nedenle TV'ye giden kabloları geçirmek için en iyi yolu bulmanız gereklidir. Bunu yapmanın iyi bir yolu, kabloları düzgün bir şekilde döşemek ve görünmemelerini sağlamak için bir kablo kanalı kullanmaktır. Diğer bir seçenek ise, ekipmanı taşıyan bir rafa sahip bir TV desteği kullanmaktır.

 7. İPUCU!

  Göze hoş görünmeyen bir kablo kanalı kullanmak istemiyor musunuz? Öyleyse, düz ekranlı TV'nizi bir yalancı duvarın üzerine monte etmeyi düşünebilirsiniz. Ahşap kirişlerden oluşan bir iskeletin üzerine monte edilmiş bir yalancı duvar yaparsanız, arkasındaki boşluğu kablolar için kullanabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise, evinizin planının buna olanak vermesi durumunda, kabloları TV'nin arkasındaki odadan geçirmek olabilir.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Duvara düz ekran TV montajı

3.9
3.9 of 5

459 toplam

 • 5
  242
 • 4
  90
 • 3
  29
 • 2
  18
 • 1
  80