Farklı boya ve vernik türleri

82% of 100%

Boyama, nispeten kısa bir süre içinde evinizin içine ve dışına tamamen yeni bir görünüm kazandırmanıza olanak verir. İç ve dış mekanlar için farklı boya türleri mevcuttur. Ayrıca, ne tür bir yüzey - ahşap, metal, sıva, beton, taş ya da plastik - üzerinde çalıştığınız da önemlidir. Her malzemenin kendine has özellikleri vardır, bu nedenle doğru boya türünü seçmeniz gereklidir. Şeffaf ya da katı vernik, ya da parlak ve saten boya arasında seçim yapabilirsiniz. Bu farklı boya türlerinin çoğu son derece dayanıklıdır, ancak kuşkusuz hasara ve normal aşınma ve yıpranmaya tabidir.

Boya ve vernik, buharlaşma ya da bir solvent yoluyla kuruyan dış kaplamalar için kullanılan genel adlardır. Bunlarda solventler, pigmentler, katkı maddeleri ve bağlayıcı maddeler gibi farklı türde malzemeler kullanılır. Boya ve vernikler suda çözünür (akrilik) ya da solvent bazlı (alkid) olabilir.

Dikkat edilecek noktalar
İyi kalite fırçalar ve rulolar kullanın - bunlar, gözle görülür ölçüde daha iyi sonuçlar sağlar.

 1. Taban boya – temel

  Daha iyi yapışma ve örtme için, ilk olarak bir taban boya ya da astar kullanmanız gereklidir. Bu boya, üst katmandan farklı olan özel niteliklere sahiptir ve iyi bir sonuç elde etmek için çok önemlidir. En önemlisi, astar katmanı, daha iyi yapışma için alttaki malzemenin emilimini azaltır. Ayrıca astar, kirlerin son katmana ulaşmasını da önler. Metal bir yüzeyde, özel bir taban boya ya da pasa dayanıklı astar kullanmanız gereklidir.

 2. Duvarlar için özel astar

  İşlem uygulanmamış tuğla ya da beton bir duvarı hemen bir son katman ile boyamak isterseniz, boya duvar tarafından güçlü bir biçimde emilir. Bunun nedeni, duvarın gözenekli olmasıdır. Nihai sonuç çok iyi görünmeyecektir, çünkü duvarı yeterince örtmeyecek ve kapatmayacaktır. En iyisi, önce bir astar uygulamaktır. Sıva, alçı paneller ve tuğla örgü için bir astar kullanabilirsiniz. Astar aynı zamanda nikotinin, kızartma yağının, yüzey kirlerinin, kurumuş su lekelerinin ya da çocukların keçe uçlu kalemlerle bıraktığı izlerin duvara nüfuz etmesini önler. Bir astar kullanmanız durumunda, bu istenmeyen etkilerin hiç birini görmezsiniz.

 3. Alkid boya

  Alkid boya ya da sentetik boya hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilir, %40-50 terebentin esaslıdır ve terebentin ile inceltilebilir. Akrilik boyaya yapışmaz ve saten ya da parlak görünümlü olarak alınabilir. Alkid boyanın üzerine 16 saat sonra yeni bir katman sürülebilir.
  Profesyonel boyacılar, iyi bir nihai sonuç için çoğu kez alkid boya kullanırlar. Son katmandan bir önceki katman, çoğunlukla %50 taban boya ve %50 son katman karışımı ile boyanır. Saten boyanın daha az parlak bir görünümü vardır. Kullandıktan sonra aletlerinizi terebentin ile temizleyin.

  Solma
  Bu tür boyada kullanılan alkid reçine, zamanla solacaktır. İçerdiği bağlayıcı madde, UV ışınları ya da ışık yokluğu nedeniyle rengini yitirir. Bunu, örneğin mobilyalarınızdaki ya da dolapların ve kapı kasalarının iç tarafındaki daha koyu ve daha açık renkli taraflar ile görebilirsiniz. Yüksek katılı boyalar, daha katı bir bileşim ve iyi bir örtme gücü sağlayan çok yüksek bir pigment içeriğine sahiptir.

 4. Akrilik boya

  Akrilik boya çoğunlukla iç mekanlarda kullanılır ve dış mekanlarda kullanım için daha az uygundur. Yaklaşık 4 yıl dayanır. Bu tür boya %5-10 terebentin esaslıdır ve su ile inceltilebilir. Alkid boyaya oldukça iyi derecede yapışmaya sahiptir ve özel bir fırça ya da rulo ile uygulanabilir. Boya 6-8 saat sonra kurur ve ince katmanlar halinde üzerine boya sürülebilir. Akrilik boya, saten ve standart parlak görünümlü olarak alınabilir (alkid boya gibi gerçekten yüksek parlaklıklı değil).

  Akrilik boyanın avantajı, su ile karıştırılabilmesidir. Solvent kokusu içermez, hızla kurur ve solmaz. Ancak, hızlı ve doğru bir biçimde çalışmanız gereklidir: bir akrilik boya katmanını uyguladığınızda, artık bu katmana dokunamazsınız (yani işiniz bittiğinde, ‘düzeltilemez’!). Akrilik boyayı, sadece 8°C ile 25° arasındaki sıcaklıklarda uygulayabilirsiniz. İşiniz bittikten sonra, aletlerinizi ılık su ve deterjan ile temizleyebilirsiniz.

 5. Üstüne boyama

  Akrilik boya, iyice zımparalandıktan sonra alkid boyanın üstüne uygulanabilir. Ancak alkid boya, akrilik boyanın üstüne uygulanamaz! Yani başta akrilik boya kullandıysanız, bundan sonra da akrilik boya kullanmaya devam etmeniz gereklidir. Tekrar terebentin esaslı alkid boya kullanmak isterseniz, ilk önce akrilik boya katmanını tamamen çıkarmanız gereklidir. Çoğu durumda bu işi boyayı elle kazıyarak ya da yakarak yapmanız, en kötü ihtimalle ise boya çıkarıcı kullanmanız gerekecektir.

 6. Lateks boya

  Lateks boya bu adı 1940'larda almıştır ve doğal bir lateks emülsiyon bileşenine (sıvı kauçuk) sahip olan boya anlamına gelir. Lateks başlangıçta Brezilya kauçuk ağaçlarından (Hevea brasiliensis) elde edilen doğal bir üründü. Hevea ağacının özü, gerçek kauçuğun yapıldığı üründür. Günümüzde lateks boyalarda artık bu doğal lateks kullanılmamaktadır. Boya üreticileri artık akrilik ve vinil boya için sentetik polimer kullanmaktadır. Günümüzün 'lateks' boyaları, geleneksel lateks kauçuktan tamamen farklı bir kimyasal bileşime ve özelliklere sahiptir. Dolayısıyla 'lateks boya' gerçekte su bazlı boyalar için doğru ad değildir ve aslına bakılırsa akrilik boyaya dayanmaktadır.

 7. Vernik

  Şeffaf vernik: bu vernik ahşap yüzeye renkli bir katman kazandırır, şeffaf katman hala görülebilir ve ahşap nefes alabilir.
  Opak vernik: bu vernik ahşap yüzeyi kapatır, dolayısıyla ahşap yapı artık görülemez ve yüzey korunur. Bu vernik, şeffafın yanı sıra, bir çok farklı renkte alınabilir. Ayrıca, bir karıştırma makinesinde karıştırılabilir. Şeffaf verniğin Tik, Pretocarpus ve Shorea (Meranti) gibi özel ahşap görünümlü çeşitleri mevcuttur. Bu sayede, hem ahşabı koruyup hem de dekoratif bir görünüm elde edebilirsiniz. Vernik, doğrudan 1inci katman olarak kullanılabilir, ancak bu durumda %10 inceltildikten sonra kullanılmalıdır. Katmanlar arasında hafifçe zımparalamak gereklidir.

 8. Şeffaf boyalar ve lakeler

  Şeffaf boya sistemleri ve lakeler, morötesi (UV) ışınlarının etkisine daha az dayanıklıdır. Üst yüzeyde yeterince koruma mevcuttur; ancak ahşap bu koruyucu katmanın altında çürümeden etkilenebilir, bununla birlikte pratikte bu durum kolayca görülebilir. Bu boya hem akrilik hem de alkid olarak mevcuttur. Parke zeminler ya da merdivenler için kullanılan vernik, ahşap zeminler ve merdivenlerdeki şeffaf kaplamalar için en dayanıklı seçenektir.

 9. Renk karıştırma makinesi

  Karıştırma makineleri, profesyonellere yönelik satış yapan mağazalardaki temel ekipmanlardan biri haline gelmiştir. Karıştırma işleminde, pigment macunları ile birlikte bir dizi temel renk kullanılır. İstenen rengi elde etmek için temel renklerin ve farklı miktarda pigment macunlarının karıştırılması, bir bilgisayar tarafından kontrol edilir. Hazırlanan renk, istenirse daha sonra tekrar sipariş edilebilir. Neredeyse istenen tüm renkler üretilebilir ve renkler, mükemmel bir eşleşme için koordine edilebilir. Ayrıca, üreticinin standart renk kartelalarına ya da uluslararası RAL renk sistemine de başvurabilirsiniz.

 10. Solventler

  Solventler, boyaların ve verniklerin çözülmesi ve inceltilmesi için kullanılır. Ahşap yüzeylere yönelik boyalarda hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar kolayca buharlaşabilir ve sağlık ve çevre için zararlı etkiler doğurabilir. Yaygın olarak kullanılan solventler arasında terebentin, alkol, aseton, beyaz ispirto ve tiner vardır. Akrilik boyalar için en yaygın kullanılan ‘solvent’ sudur.

 11. Eski boya katmanlarının üstüne boyama

  Yeni bir boya katmanı uygulamadan önce, daha önce hangi tür boyanın kullanılmış olduğunu bilmeniz gereklidir. Aynı tür boya kullanıyorsanız, eski boyayı zımparalamanız ve ardından delikleri ve diğer kusurları dolgu ile doldurmanız yeterlidir. Orijinal ahşabın tekrar görünmesini ya da akrilik boyanın üzerine yeni bir alkid boya katmanı uygulamak istiyorsanız, eski boyayı bir hamlaç, ısı tabancası ya da boya çıkarıcı ile tamamen temizlemek dışında bir seçeneğiniz yoktur.

 12. Isı tabancası

  Isı tabancası, eski boya katmanlarının temizlenmesi için mükemmel bir alettir. Isı, eski boyayı yumuşatır, bu sayede bir boya raspası ile temizlenmesi nispeten kolay hale gelir. Sıcak boya buharlarını solumamaya ve ahşabın yüzeyini yakmamaya dikkat edin. Bir kaç eski katmandan oluşan kalın bir boyayı temizlemeniz gerekiyorsa, temizleme diskli bir multi-kazıyıcı iyi bir çözümdür.

 13. Boya çıkarıcı

  Isı tabancası kullanmak zor geliyorsa, boya çıkarıcı da kullanabilirsiniz. Bu, sentetik boya üzerinde son derece etkilidir, ancak akrilik boyada o kadar etkili olmaz. Boya çıkarıcı, etki etmesi için yeterli süre tanımanız durumunda, bir kaç boya katmanını bir kerede çıkarabilir. Bir yüz maskesi ve koruyucu eldivenler kullanmanız gereklidir. Eski boya katmanını sertleşmeden önce temizleyin.
  Dikkatli olun! Giysileriniz üzerinde boya çıkarıcı damlaları kalması durumunda, bunların cildinize temas etmemesini sağlayın. Bu olursa, çalışmayı bırakın ve giysilerinizi bol miktarda temiz su ile durulayın. Eski boya katmanını temizledikten sonra, alttaki yüzeyi su ile iyice temizleyin ve yeni boya katmanını uygulamadan önce kurumaya bırakın. Çalıştığınız alanın iyi havalandırılmış olduğundan emin olun ve çocukları çalışma alanınızdan uzak tutun.

 14. Dolgular

  Hasarlı bölgeler, boşluklar, çatlaklar ve diğer kusurlar olması durumunda, bunlar dolgu ile onarın (gerekirse elastik dolgu). Bir çatlak varsa, ilk önce çatlağı açın ve genişletin; aksi halde yapışacak kadar dolgu kullanamazsınız ve çatlak kısa süre sonra tekrar ortaya çıkar. Kuruduktan sonra, hafifçe zımparalayın. İşlenmemiş ahşap kullanıyorsanız, tün yarıkları ve çatlakları aynı renkte ahşap dolgusu ile doldurun.

 15. İPUCU!

  Aynı renkte neredeyse görünmez bir onarım için ahşap macunu kullanın ve testere talaşı ile karıştırın.
 16. Dolgu macunu

  Duvarlar ile pencere çerçeveleri arasındaki kusurları doldurmak için, boyanabilir akrilik dolgu macunu kullanın. Silikon dolgu macunu kullanmayın, çünkü boya bu malzemeye yapışmaz. Kuruyana kadar bekleyin ve ardından zımparalayarak pürüzsüz hale getirin. Gerekiyorsa, tam örtme için bir astar kullanın. Özellikle mutfaktaki ya da banyodaki derzleri, kirli ya da yağlı olmaları durumunda amonyak ile temizleyin. Kapıların ve pencere çerçevelerinin üst kısımlarındaki ve kapı açıklıklarındaki tozu temizlemek için nemli bir bez kullanın. Dolgu macununu banyoda ve diğer ıslak alanlarda kullanmanız durumunda, en iyi seçenek küfe dayanıklı bir dolgu macunudur. Bu, bilinen siyah küfü önleyecektir.

 17. Maskeleme bandı

  Maskeleme bandı kullanmak isterseniz, genellikle mavi ya da yeşil renkli olan iyi kalite boyacı bandı kullanın. Kısa, üstü üste binen şeritler halinde uygulayın ve kenarların sıkı olmasını sağlamak için üzerine iyice bastırın. Bandın boya işleminden hemen sonra çıkarılması en iyi seçenektir. Bu işlem, boyanan kenarın ufalanıp dökülmesini önlemek için, boya tamamen kurumadan önce yapılmalıdır. Boya kuruysa, maskeleme bandını yüzeyden 30°-45°'lik bir açıyla yavaşça çıkarın. Hala bir miktar bant kalması durumunda, keskin bir maket bıçağı ile boyalı taraftan yavaşça kesebilirsiniz.

 18. Some other examples of different kinds of paints

  Farklı boya türleri için bazı diğer örnekler:

  •    Nemli odalar için özel duvar boyası
  Özellikle tek tuğla duvarlardaki küfü önlemek için.

  •    Manyetik boya
  Bu boya metal parçacıkları içerir, böylece notlar ve bildirimler için yüzeyine mıknatıslar yapıştırabilirsiniz.

  •    Kara tahta boyası
  Bu boyanın üzerine tebeşir kullanarak notlar alabilir ve çizimler yapabilirsiniz.

  •    Fosforlu boya
  Işığı emer ve karanlıkta tekrar yayar. Işıldama etkisi bir süre sonra kaybolur, ancak yüzey aydınlatıldıktan sonra geri döner.

  •    Aerosol boya
  Bir aerosol kutusundan püskürtülen bu boya mükemmel dolgu, örtme ve yapışma özelliklerine sahiptir. Ahşap, metal, alüminyum, cam, taş ve farklı plastik türlerinden yapılmış olan hem işlenmiş hem de işlenmemiş yüzeylerde kullanılabilir. Ulaşılması zor yerlerde kullanışlıdır.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Farklı boya ve vernik türleri

4.1
4.1 of 5

387 toplam

 • 5
  244
 • 4
  69
 • 3
  9
 • 2
  13
 • 1
  52