Hırsızlık önleme

80% of 100%

Hırsızlık olaylarının çoğu, kolay açılan bir kapı ya da pencere yoluyla gerçekleşmektedir. Bir kaç basit önlem alarak, evinizi çok daha güvenli bir hale getirebilirsiniz. Örneğin güçlü ve sağlam kapı ve pencere kilitleri kullanarak hırsızların girmesini çok daha zorlaştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra otomatik aydınlatma kontrolleri, panjurlar ya da bir hırsız alarm sistemi de takabilirsiniz.

 1. Eviniz bir teşhir salonudur!

  Perdelerinizi ya da panjurlarınızı açık bırakırsanız, hırsızın evinizde tam olarak neler bulunduğunu kolayca görebileceğini unutmayın. Bu nedenle hırsızlık önleme, evinizde eşyalarınızı bulundurduğunuz yer ve günlük rutininiz ile başlar.

  İç inceleme
  Evinizin dışında, hırsızların içeri girmek için kullanabileceği herhangi bir şey bırakmadığınızdan emin olun. (Ayaklı) merdivenleri bahçenizde ya da açık bir barakada bırakmayın. Aynı durum ağır aletler için de geçerlidir, bunları daima kilitli bir yerde tutun. Mahzen ya da bodrum pencerelerini kapalı tutun, gerekirse bunlara güvenlik parmaklıkları takın.

  Hırsız gibi düşünün
  Bir kapıyı ya da pencereyi açık bırakmadığınız sürece, hırsız işe bir kapıyı ya da pencereyi zorlayarak başlar. Tüm potansiyel zorla giriş noktalarını dikkatle inceleyin. Örneğin, duvara yakın ağaçlara tırmanarak ya da bir balkonu, çöp kutusunu, oluğu ya da tırmanıcı bitkiler için yapılmış bir kafesi kullanarak üst kata erişmek mümkün mü? Tuvalet penceresi, diğer bir potansiyel giriş noktasıdır.
  Hırsızlar çoğu kez pense, tornavida ya da levye gibi basit aletler kullanarak kolayca içeri girebilirler. Bu yüzden hırsızların işini mümkün olduğunca zorlaştırın, bu durumda gidip şanslarını başka bir yerde denemeleri muhtemeldir.

 2. Dış kapılarda silindir kilit

  Kapıdaki basit bir gömme kilidi daha güvenli bir silindir kilit ile değiştirmek isterseniz, dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli nokta vardır:
  1. Kapıdaki kilidin derinliği.
  2. Yaylı mandal ile kilitleme mekanizması arasındaki mesafe; bu normalde 110 ya da 72 mm'dir
  3. Silindirin uzunluğu, kapının kalınlığı ile aynı olmalıdır; bu normalde 60 mm'dir

  Kapıda zaten bir silindir kilit varsa, kilitleme mekanizması ya da gece kilidi en az 20 mm çıkıntı yapmalıdır. Kilidin gövdesi ile karşılığı eski kilit ile aynı boyuttaysa, kilit kolaylıkla değiştirilebilir. Bu mümkün değilse, daha geniş bir ön yüze sahip bir kilit seçin, böylece yeni tespit vidaları kapının ahşabına farklı noktalardan takılacaktır. Ya da kapınıza ilave bir emniyet sürgüsü takabilirsiniz.

 3. Kapalı kilit yuvası

  Basit bir kilit karşılığı yerine kapalı bir kilit yuvasına sahip bir kilit takarsanız, hırsız bir tornavida kullanarak kilit mekanizmasını ya da gece kilidini geriye itemez. Bir kilit yuvası takmak için, kapı kasasına yuvanın sığacağı kadar geniş bir oyuğu keserek ya da delerek açmanız gereklidir.

 4. Hırsızlık önleme pimlerinin takılması

  Hırsızlık önleme pimleri, hırsızın menteşe pimini çıkararak kapıyı yerinden sökmesini önler.
  Kapıya, her bir menteşeden yaklaşık 5 cm mesafede, 10 mm çapında ve 30 mm derinliğinde delikler delin. Hırsızlık önleme pimlerini, sivri uçları dışarı bakacak şekilde bu deliklere takın.
  Sonra kapıyı bastırarak kapatın, böylece çıkıntı yapan pimler, kapı kasası üzerinde iz bırakarak kovanlara ait deliklerin delinmesi gereken noktaları işaretleyecektir. Bu delikleri 17 mm çapında ve 20 mm derinliğinde delin.
  Şimdi kovanları bu deliklere takabilirsiniz. Her kapıya 3 hırsızlık önleme pimi monte edebilirsiniz.

 5. Ekstra kilit

  Bir dış kapıyı ekstra güvenli hale getirmek istiyorsanız, kapının alt tarafında ikinci bir kilit takabilirsiniz. Bu kilidi, kapının orta kısmındaki ana kilit ile tamamen aynı şekilde takın. Bu tür bir kilit için yeterli yer olmasa bile, kapının iç yüzeyine monte edilen bir tirajlı kilit takabilirsiniz.

 6. Sürgülü kapılar ya da pencereler

  Sürgülü kapılarınız ya da pencereleriniz varsa, bunlara silindir kilitler takabilirsiniz. Bu kilitlerde, kapının ya da pencerenin sürgülü kısmının içine doğru çıkıntı yapan bir pim vardır. Silindir kilit bir anahtarla çalışır ve kilitlendiğinde, kapı ya da pencere açılamaz.
  Bu sistem aynı zamanda çatı pencerelerinde ve Velux pencereler gibi tavan pencerelerinde de kullanılabilir. Çoğu kişi bu pencereleri unutmaktadır. Hırsız çatıya çıkabilirse, bir tornavida kullanarak örneğin havalandırma kapağı yoluyla tavan penceresinin iç tarafındaki kilitleme mekanizmasını açabilir. Bu durumda pimli bir silindir kilit tavan penceresinin açılmasını önleyecektir.

 7. Çok noktalı kilit ile daha yüksek güvenlik

  Çok noktalı bir kilit, kapıyı 3 farklı noktadan kilitler. Bu 3 kilit, tek bir anahtar ile çalışır. Montajı tekli kilit ile aynıdır, ancak kilit karşılığı kapı yüksekliğinin tamamı boyunca uzanır.

 8. Çok noktalı tirajlı kilit

  Çok noktalı kilitler, tirajlı kilit (yüzeye monte edilen kilit) şeklinde de mevcuttur. Bu kilitlerin avantajı, çok kapsamlı değişiklikler yapılmasına gerek olmadan kapıya monte edilebilmeleridir. Orta kilit, tekli tirajlı kilit ile aynı şekilde takılır. Orta kilit, iki çubuk yoluyla biri kapının üst kısmında, diğeri ise kapının alt kısmında bulunan iki ankraj noktasına bağlanır. Bu çubukları gerekli uzunlukta kesebilir ve ardından çubuk kılavuzlarını takabilirsiniz.
  Çubukların uçlarının kapının kendisinden daha uzun olması gerektiğine dikkat edin, çünkü kapı kapandığında bunların üst ve alt kısımlardaki kilit karşılıklarına geçmeleri gereklidir. Önce üst kilit karşılığını, kapı kasasının üst kısmına monte edin. Ardından gerekliyse, alt çubuğun ucunun girmesi için zemine bir oyuk açın. Son olarak, çubuk mekanizmasının tüm parçalarının düzgün çalıştığını kontrol edin.

 9. Bodrum ya da mahzen pencerelerine güvenlik parmaklıkları takılması

  Bodrum ya da mahzen pencerelerinin önüne ya da arkasına güvenlik parmaklıkları ya da çubukları takabilirsiniz. Standart boyutlu pencere çerçeveleri için takılmaya hazır güvenlik parmaklıkları ya da çubukları satın almak çoğunlukla mümkündür, aksi halde bunları kendiniz de yapabilirsiniz. Pencere çerçevesinin genişliğini yaklaşık 20 cm'lik kısımlara ayırın ve çubukların konumlarını işaretleyin. Bir matkap ya da keski kullanarak tuğlalarda gerekli delikleri (en az 8 cm derinlikte) açın. Çubukların hem dikey hem de yatay olarak sağlam bir biçimde yerlerine geçtiğinden emin olun ve çimentoyla yerlerine sabitleyin.

 10. Kapı gözü

  Kapınızı davetsiz misafirlere açmamak için, bir kapı gözü ya da 'gözetleme deliği' takabilirsiniz. Bu, içeriye almadan önce kapınızı çalanları görebilmenizi sağlar. Kapınıza, göz yüksekliğinde (yaklaşık 1,65 m) ve kapı gözünün ambalajında belirtilen çapta bir delik açın. Kapı gözünün optik lensleri içeren 2 parçasını birbirlerine mümkün olduğunca vidalayın.

 11. Kapı güvenlik mandalı ya da zinciri

  Kapınızı çalanları kapıyı açmadan görebilmenizi sağlayan diğer bir seçenek ise kapı güvenlik mandalı ya da zinciridir. Bu, gelen kişiyi görmek için kapıyı hafifçe aralamanıza olanak verir, ancak kapının tamamen açılmasını önler.

 12. Güvenlik folyosu

  Kendinden yapışkanlı folyo uygularsanız, kırılması durumunda pencere camı keskin parçalara ayrılmayacaktır. Folyoyu gereken büyüklükte kesin ve cama yapıştırın. Camı önce bir su ve sabun solüsyonu ile nemlendirirseniz, kendinden yapışkanlı folyoyu takmak daha kolay olacaktır. Ardından folyonun altında kalan suyu ve hava kabarcıklarını bir cam sileceği ile bastırarak çıkarabilirsiniz. Folyoyu kurumaya bırakın, hepsi bu kadar!

 13. Ateşe dayanıklı kasa

  Sağlam bir biçimde sabitlenmiş ateşe dayanıklı bir kasa, tüm değerli eşyalarınızı ve belgelerinizi yangından ve hırsızlıktan korumak için iyi bir yerdir. Ayrıca bu eşyaların ve belgelerin nerede olduğunu her zaman bilmenizi sağlar, böylece ihtiyacınız olduğunda bunları aramak zorunda kalmazsınız. Ateşe dayanıklı kasaların çoğu şifreli bir kilide sahiptir.
  Ateşe dayanıklı bir kasayı monte etmek için, örneğin evinizdeki bir dolabın içi gibi zekice bir yer seçmeniz gereklidir. Kasayı dolaptaki raflardan birine kolayca yerleştirebilir ve arkasından duvara sabitleyebilirsiniz. Ya da daha profesyonel bir iş için, kasayı duvardaki bir girintiye yerleştirebilir ve çimento ile sabitleyebilirsiniz.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Hırsızlık önleme

4
4 of 5

153 toplam

 • 5
  83
 • 4
  29
 • 3
  15
 • 2
  7
 • 1
  19