Jaluzilerin takılması

76% of 100%

Pencere çerçeveleriniz standart boyuttaysa, tam olarak uyan jaluziler bulmanız muhtemelen mümkün olacaktır. Ya da pencere çerçevelerini aldığınız yere, uygun ürünleri olup olmadığını sorabilirsiniz. Olmasa bile, jaluzileri gereken ölçüde takmak oldukça kolaydır. Pencere çerçevesinin iç boyutlarından biraz daha uzun ve geniş olan jaluziler seçin. Jaluzilerin farklı renkte ve vinil, alüminyum, ahşap ve kumaş gibi farklı malzemelerden yapılmış çeşitleri mevcuttur.

Dikkat edilecek noktalar
Jaluziler ile birlikte verilen talimatlara her zaman uyun!

 1. Jaluzilerin avantajları

  Bu tür jaluziler, mükemmel yalıtım sağlar. Kış aylarında sıcak hava odanın içine akar, bu nedenle çıtaların içbükey tarafları içeriye doğru bakmalıdır. Yaz aylarında ise sıcak hava yukarıya doğru yönlendirilir, bu nedenle çıtaların içbükey tarafları dışarıya doğru bakmalıdır. Bu jaluziler, üst raydaki bir mekanizma ile kaldırılabilir ve ayarlanabilir.

 2. Farklı montaj sistemleri

  Jaluziler, farklı tipte montaj destekleri ile birlikte temin edilir. Örneğin jaluzinin üst desteği, bir kilit levhasına sahip kutu kesitli destekler ile ya da üst rayı yerine sabitlemek için döner bir kilitleme koluna sahip olan köşeli destekler ile bağlanabilir.

 3. Doğru yerin seçilmesi

  Mevcut olan yere ve kendi tercihinize bağlı olarak jaluzileri farklı şekillerde takabilirsiniz:
  1. Pencere çerçevesine takabilirsiniz (plastik ya da alüminyum pencere çerçevelerinde önerilmez, çünkü delikler daha sonra onarılamaz)
  2. Pencere çerçevesinin yukarısındaki duvara takabilirsiniz
  3. Tavana takabilirsiniz

 4. Montaj desteklerinin takılması

  İlk desteğin yerini belirleyin ve delinecek deliklerin yerlerini işaretleyin. Jaluziyi pencere çerçevesine takıyorsanız, ince bir ahşap matkap ucu (2,5 mm) ile vida deliklerini önceden delin. Jaluziyi duvara takıyorsanız, 6 mm duvar matkap ucu kullanın ve deliklere dübel takın. Ardından desteği yerine vidalayın ve tespit vidalarını kısmen sıkın. Bir boy ahşap ve bir su terazisi kullanarak, montaj rayını yatay olarak yerleştirin ve ikinci desteğin yerini işaretleyin. Üçüncü bir destek takmanız gerekirse, merdiven biçimli jaluzi ipinden ya da şeritten uzak olmasına dikkat edin.

 5. İç genişliğin ölçülmesi

  Montaj desteklerini taktıktan sonra, jaluzinin destekler arasındaki iç genişliğini ölçebilirsiniz. Bu genişliği jaluzinin alt ve üst rayları üzerinde işaretleyin. Ölçüm yaparken, rayların uç kapaklarının ekstra genişliğini de dikkate alın.

 6. Üst rayın gerekli boyutta kesilmesi

  Bir metal testeresi kullanarak üst ve alt rayları doğru genişlikte kesin. Çalışırken, çıtaları bir bez ya da bir parça karton ile koruyun. Kestikten sonra, uç kapakları rayların üzerine tekrar takın.

 7. Çıtaların gerekli boyutta kesilmesi

  Jaluziyi geçici olarak asın ve iç genişliği en alt çıta üzerinde işaretleyin. Sol ve sağ tarafları eşit olarak kesmek için jaluzinin ortalandığından emin olun. Çıtaları doğru genişlikte kesmek için bir çıta kesici ya da bir makas kullanın. Ardından çıtaları gerekli boyutta kesin (alt çıtadan kestiğiniz parçayı, diğer çıtalar için bir şablon olarak kullanabilirsiniz). Bu işlem bitince jaluziyi yerine asabilir ve desteklerin içine kilitleyerek sabitleyebilirsiniz.

 8. Yüksekliğin ayarlanması

  Jaluzinin çok uzun olması halinde, alt kısımda kalın bir kullanılmayan çıta demeti kalacaktır. Gereksiz çıtaları çıkararak bunun önleyebilirsiniz. Alt rayın plastik uç kapaklarını çıkarın ve ipin alt kısmını çözün. Alt rayı çıkarın ve gereksiz çıtaları merdiven biçimli jaluzi ipinden ya da şeritten çıkarın. Ardından alt rayı yerine takabilir ve ipi tekrar yerine geçirebilirsiniz. Rayın uç kapaklarını yerlerine takın, merdiven biçimli jaluzi ipini ya da şeridi gereken uzunlukta kesin ve uçlarını tekrar bağlayın. Son olarak, jaluzinin açılmasını ve kapanmasını sağlayan çubuğu tutucusuna takın.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Jaluzilerin takılması

3.8
3.8 of 5

178 toplam

 • 5
  82
 • 4
  38
 • 3
  20
 • 2
  12
 • 1
  26