Kabloları gizleme

80% of 100%

Hem derli toplu bir görünüm sağlamak hem de birisinin takılıp düşmesini önlemek için kabloların düzgün bir biçimde gizlenmesi iyi bir fikirdir. Bunu yapmak için farklı yollar vardır. Duvara bir kanal açabilir, kanala bir boru ya da oluk yerleştirebilir ve kabloları bunun içinden geçirebilirsiniz. Ya da duvara bir delik delebilir ve kabloları, daha az göze çarpacakları diğer taraftaki odadan geçirebilirsiniz. Daha basit bir alternatif ise duvara dayanan ya da zeminde yer alan kablo kanalları ya da oyuk süpürgelikler kullanmaktır. Bunlar kolayca monte edilebilir, dekoratiftir ve derli toplu bir sonuç sağlarlar.

 1. İçi boş süpürgelikler

  İçi boş ya da esnek süpürgelikler kabloları gizlemek için idealdir ve duvara monte edilen bir taşıyıcı şerit üzerine takılırlar. Bu süpürgelikler, neredeyse tüm laminat döşeme renklerinde alınabilir, ayrıca iç ve dış köşeleri ve uç parçaları mevcuttur.

 2. Nasıl takabilirsiniz?

  Taşıyıcı şerit ve süpürgeliğin kendisi çelik çiviler, vidalar ya da yapıştırıcı ile sabitlenebilir. Yapıştırıcı kullanmanın avantajı, göze hoş görünmeyen çivi ya da vida başlarının görünmemesidir. Vidaların avantajı, daha sonra başka bir kablo eklemek istediğinizde süpürgeliği kolayca sökmenize olanak vermesidir.

 3. Gerekli uzunlukta kesme

  Gerekli süpürgelik uzunluğunu dikkatle ölçün ve köşelerde 45° açıyla gereken uzunlukta kesin. Süpürgeliği gereken uzunlukta kesmeden önce açılı ucu kesin, böylece açılı uçta bir yanlışlık yaparsanız düzeltmeniz mümkün olacaktır.

 4. Yapıştırma

  Süpürgeliğe yeterli miktarda inşaat tutkalı uygulayın. Süpürgeliği duvara dayayın ve ardından hemen geri çekin. Tutkalı 5 dakika kurumaya bırakın ve sonra süpürgeliği tekrar duvara dayayın. Vurarak yerine oturtun; süpürgelik artık sağlam bir biçimde bağlanmıştır. Not: bazı inşaat tutkalları hemen yapışır, bu yüzden ilk önce talimatları dikkatle okuyun!

 5. Vurarak yerine oturtun

  Kauçuk bir çekiç ve doğrudan süpürgeliğin üzerine vurmamak için bir parça tahta kullanın ve süpürgeliği hafifçe vurarak sağlam bir biçimde yerine oturtun.

 6. Klipsli süpürgelikler (opsiyonel tip)

  Esnek süpürgeliklerin bu çeşidinin arkasında daha fazla yer vardır ve özel klipslerle sabitlenir. Kablo alanında, ana şebeke kabloları ve düşük gerilimli kablolar için ayrı kanallar vardır.

 7. Kendinden yapışkanlı kablo kanalları (opsiyonel tip)

  Sadece bir kaç kabloyu gizlemek istiyorsanız ve bunlar fazla kalın değilse, kendinden yapışkanlı kablo kanallarını kullanabilirsiniz. Bunlar kolay kullanılır ve özellikle beyaz süpürgelikler ile kullanıldıklarında fazla göze çarpmazlar. Ancak bunları süpürgelik yerine kullanamazsınız, çünkü duvar için bir koruma sağlamazlar.

 8. Zemin kanalları (opsiyonel tip)

  Zemin kanalları, örneğin bir kapı açıklığını köprülemek için idealdir. Bunların farklı tipleri ve boyutları mevcuttur.

 9. Duvar kanalları (opsiyonel tip)

  Duvar kanalları, (ev) ofisler için ideal çözümdür ve duvara monte edilmiş düğmeler ve prizler ile birleştirilebilirler. Bunların avantajı, anten, internet, telefon ve SCART kabloları gibi düşük gerilimli kabloların ayrı bir kanaldan geçirilmesidir. Bu hem daha güvenlidir, hem de gürültü ya da parazite neden olma olasılığı daha düşüktür.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Kabloları gizleme

4
4 of 5

1347 toplam

 • 5
  694
 • 4
  283
 • 3
  135
 • 2
  101
 • 1
  134