Kapıları ve pencere çerçevelerini boyama (dış mekan)

76% of 100%

Dışarıdaki boya işlerine başlamadan önce, alkid boya mı (solvent bazlı) yoksa akrilik (su bazlı) boya mı kullanacağınıza karar vermeniz gereklidir. Halihazırda boyanmış olan bir yüzeyde ne tür boya kullanmanız gereklidir? Prensipte, daha önce kullanılan ile aynı türde boya kullanmanız gereklidir. Akrilik gibi su bazlı boyalar ya da terebentin gibi solventler gerektiren alkid boyalar arasında seçim yapabilirsiniz. Ahşabın daha önce boyanmamış olması durumunda, en iyisi akrilik dış mekan boyası kullanmaktır. Bu, yüzeyin nefes almasına olanak verir; yani akrilik boya tüm yıl boyunca daha iyi yapışmaya sahip olur.

Dikkat edilecek noktalar
İyi kalite fırçalar ve rulolar kullanın - bunlar, gözle görülür ölçüde daha iyi sonuçlar sağlar.

 1. Hazırlık

  Halihazırda boyanmış olan kapıların ve pencere çerçevelerinin üstüne boyamak için, ilk önce bir parça ince zımpara kağıdı ya da bir tel fırça ile yüzeyi pürüzlendirmeniz gereklidir. Bu işlem, yeni katmanın iyi yapışmasını sağlamalıdır. Erişilmesi zor yerler de dahil olmak üzere her yerin temiz ve yağsız olmasını sağlamak iyi bir fikirdir. Bunu yapmanın en iyi yolu, bir su, deterjan ve amonyak karışımı kullanmaktır. Camları çizmemeye dikkat edin, çünkü bu çizikler daha sonra onarılamaz.

 2. Boyanın mevcut durumu

  Akrilik boyadaki su bazen boyanacak olan yüzeyin yumuşamasına neden olabilir. Bu da boyada pullanmaya ya da kabarcıklara yol açabilir. Bu nedenle, akrilik boya kullanırken önce kapının ya da pencere çerçevesinin küçük bir bölümünün test edilmesi iyi bir fikirdir. Ardından bir kaç saat beklemek gereklidir. Pullanma ya da kabarcıklar oluşmazsa, güvenle akrilik boya kullanmaya devam edilebilir. Eski evlerde, sık sık camları yerlerine sabitlemek için macun kullanılmış olduğu görülür. Camın güvenli olduğunu kontrol edin ve çatlaklar varsa onarın ya da değiştirin.

 3. Eski boya katmanlarının durumu

  Mevcut boyanın durumunu kontrol edin. Bunun pullanma mı yoksa ufalanma mı olduğunu adım 2'de açıklanan şekilde test edebilirsiniz. Bu kez 2 bant şeridi yapıştırın ve 3 gün sonra keskin bir kağıt bıçağı alın ve test alanı üzerine derin bir çizik atın. Çiziğin üzerine güçlü bir bant yapıştırın ve hızla çekerek çıkarın. Yüzeyde çok fazla pullanma olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa, mevcut boya tabakası yeterince sağlam biçimde yapışmayacaktır. Yani alkid (solvent bazlı) boya kullanmaya geçmeniz gereklidir. Yüzeyin toz gibi olması durumunda, bu boya daha iyi örtme sağlayacaktır.

 4. Nemden koruma için bindirme yapılması

  Dış pencere çerçeveleri ve kapıların boyanması için kullanılan yöntem, iç pencere çerçeveleri ve kapılar için kullanılan ile neredeyse aynıdır. Tek fark, dış pencereler ve kapılar boyanırken, boyanın camın üzerine bir kaç milimetre taşırılmasıdır. Bu, nemin içeri girmesini önleyecektir. Macun kullanmanız durumunda, bu, çatlaklara neden olabilir. Dışarıdaki boya işleri için en iyi zaman, Nisan ortasından Ekim ortasına kadardır.
  Not: güçlü güneş ışıkları altında boya yapmayın; bu, boyanın çok hızlı kurumasına neden olur ve sonuçlar pek çekici olmaz.

 5. Oluklar ve oluk panelleri

  Oluklar ve oluk levhaları için kullanılmış olan malzemenin türü - örneğin Trespa ya da diğer lamine levhalar, elyaf levha, ahşap, çelik ya da PVC - kuşkusuz çalışma yöntemi için önemli bir etkendir. Oluklar için hangi tür boya kullanılmış olduğunu kontrol edin. Eski boya katmanları bir raspa ya da boya çıkarıcı ile temizlenebilir. Olukların galvanize metalden yapılmış olması durumunda, korozyona yol açabileceğinden boyayı kazıyarak temizlemeyin. Boya çıkarıcı nedeniyle eski boyada kabarcıklar oluşması ve bu boyanın artık çıkmaması durumunda, bu boyayı bir raspa ile manuel olarak kazımanız gerekecektir. Kazıyarak temizlemeden önce çok fazla beklemeyin, çünkü boya çıkarıcı kurursa, işe en baştan başlamanız gerekir. Bu işlemin ardından ahşabı su ile temizleyin ve kuruduktan sonra ilk olarak yeni bir taban boya ve ardından bir son katman uygulayın. Ayrıca, ‘Farklı boya ve vernik türleri’ ile ilgili adım adım talimatlara da bakın.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Kapıları ve pencere çerçevelerini boyama (dış mekan)

3.8
3.8 of 5

19 toplam

 • 5
  13
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  1
 • 1
  5