Kozalaklı bitkilerin budanması

54% of 100%

Kozalaklı bitkiler, yaprak dökmedikleri için ideal çitler oluştururlar. Diğer bitkilerin çoğundaki normal yaprakların yerine, kozalaklı bitkiler pul benzeri yapraklara ya da iğne yapraklara sahiptir. İğne yapraklıların arasında ladin ve çam vardır. Pul benzeri yapraklara sahip kozalaklı bitkiler sıklıkla çit olarak kullanılır. Bu adım adım talimatlarda, kozalaklı bitkilerden oluşan bir çitin nasıl budanacağını anlatıyoruz.

Kozalaklı bitkileri budamak için en iyi zaman Mayıs sonu ya da Haziran başıdır. Kış boyunca en güzel şekilde görünmesi için Ağustos ayında tekrar budayabilirsiniz. Kozalaklar dondan kolayca zarar görebileceğinden, Eylül ayından sonra budama yapmayın.

 1. Kozalaklı bitkileri budamak için hangi alete ihtiyacınız var?

  Elektrikli bir çit kesme makinesi, kozalaklı bitkilerden oluşan çitinizi budamak için en iyi alettir. Kalın dalları budamak için bir bahçe testeresi kullanabilirsiniz.

 2. Kozalaklı bitkileri nasıl budamalısınız?

  Kozalaklı bitkinizi, her zaman yeşil dalları kalacak şekilde budayın. Bunun nedeni, yaşlı dalların artık sürgün vermemesidir. Genç sürgünlerden yaklaşık 10cm'den (4 inç) fazla budamamanız gereklidir. Kozalaklı bitkilerden oluşan çitin alt tarafı geniş olmalıdır, böylece güneş ışığı mümkün olan en geniş yüzey alanına erişebilir. Bu, kozalaklı bitkilerden oluşan çitin en iyi şekilde büyümesini sağlayacaktır. Bağımsız bir kozalaklı bitkiniz varsa, çitin derinlerindeki birkaç kalın dalı düzenli olarak kesip kısaltmanız gereklidir. İçe dönük bir dalın hemen üzerinde budayarak dalların içe doğru büyümesini sağlayabilirsiniz, bu da kozalaklı bitkinin sarkmasını önler.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Kozalaklı bitkilerin budanması

2.7
2.7 of 5

27 toplam

 • 5
  6
 • 4
  3
 • 3
  5
 • 2
  3
 • 1
  10