Küçük bir avluyu döşeme

84% of 100%

Döşenmiş bir avlu, çoğu kez bitişik odanın bir uzantısını oluşturur. Burayı bir oturma köşesi olarak ya da bisikletinizi ya da motosikletinizi park etmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, evinizin görünümünün önemli bir parçasını da oluşturur.

Nelere dikkat etmelisiniz?
Avlu tam terazide olmalı ve herhangi bir engebe, çukur ya da tümsek bulunmamalıdır. Avlunun düz olması, terazide olması ile aynı şey değildir. Eğer avlu tam terazide olursa, yağmurdan ya da yıkandıktan sonra üzerinde küçük su birikintileri kalacaktır. Bu nedenle her zaman hafif eğimli olmalıdır.

 

 1. Eğim ne kadar olmalıdır?

  Yağmur suyu, avludan kolayca akabilmelidir. Bir metrede 2 cm'lik bir eğim genellikle yeterlidir. Bu eğim, yağmur suyunun bir su yoluna ya da bahçeye ya da yola akmasına olanak verecektir.

 2. Kenarların işaretlenmesi

  İlk iş olarak, avlunun kenarlarını küçük ahşap dikmeler ve bir sicim ile işaretleyin. Dikmeleri, 1 metrelik aralıklarla dikey olarak zemine çakın. 25 ila 30 cm'lik bir derinlik genellikle yeterlidir. Avlunun bir dış kapıya kadar uzanmasını isterseniz, avlunun en yüksek kısmı eşikten en az 3 cm daha alçak olmalıdır.

 3. Eğimin tanımlanması

  Avlunun eğimini tanımlamak için, ilk olarak sabit bir nokta belirlemeniz gereklidir. Bir su terazisi ve düz bir tahta kullanarak, bu noktayı eve en yakın olan işaretleme dikmesi üzerinde işaretleyin. Sicimi ilk dikmede bu yüksekliğe, daha sonraki her bir dikmede 2 cm aşağıya bağlayın. Ardından kenar tahtalarını, sicim boyunca işaretlenen yüksekliklerde yerleştirin.

 4. TKum yatak üzerindeki avlu karoları

  Avlu karolarını bir kum yatağı üzerine döşemek isterseniz, 10 cm derinliğe sahip bir kum katmanı gereklidir. Kumu, kenar tahtalarından sadece biraz daha yüksek olacak şekilde yüzeyin tamamının üzerine yayın. Ardından kum yatağın üzerine 2 mm'lik bir sabitleyici çimento katmanı yayın. Bu katmanı taraklayarak düzeltin ve kum yatağı iyice sıkıştırın. Ardından yüzeyi düz bir tahta ile düzeltin.

 5. Karoların döşenmesi

  Karoları, kum yatağı üzerine basmadan, düz olarak ve doğru bir çizgi halinde döşeyin. Karolar birbirlerine tam olarak geçmeli ve yerlerine yerleştirdiğiniz anda sağlam bir biçimde oturmalıdır. İkinci karo sırası, avluya düzenli bir görünüm vermek için ilk sıraya göre yarım karo şaşırtmalı örgü ile döşenmelidir. Kesmeniz gereken karo sayısını en aza indirgemek için, kaç tane yarım karoya ihtiyacınız olacağını önceden hesaplayabilirsiniz. En iyi yöntem, karoları doğru çapta bir taş kesme diskine ya da bir elmas diske sahip bir taşlama makinesi ile kesmektir. Taşlama makinesi kullanırken mutlaka emniyet gözlüğü, kulak koruyucular ve iş eldiveni kullanın.

 6. Kenar taşları

  Tüm karoları döşedikten sonra, kenar blokları ya da beton kenar taşları ile yan tarafları tamamlayabilirsiniz. Bunun ardından, avlunun yan taraflarının etrafını bahçe toprağı ile doldurabilirsiniz.

 7. Kaldırım taşları

  Rustik görünümlü sağlam bir avlu istiyorsanız, karo yerine kaldırım taşı kullanabilirsiniz. Bunlar taştan ya da betondan yapılır ve farklı renkleri mevcuttur. Gereki olan taş sayısı, taş tipine bağlıdır. Taşları paralel örgü düzeninde ya da 45 derecelik açıyla döşeyebilirsiniz. Açılı döşeme halinde, biraz daha fazla taş gerekecektir. Diğer olası varyasyonlar şaşırtmalı örgü, 45° ya da 90° zigzag örgü, parke örgü, rastgele örgü ve yarım-taş örgü düzenleridir.

 8. Stabilize kum

  Gerçekten sağlam bir avlu ya da araba yolu yapmak isterseniz, taşları stabilize bir kum yatağına döşeyebilirsiniz. Bu, belirli oranlarda kum ve çimentodan oluşan bir karışımdır. Avlular için kullanılacak karışım miktarı 150 kg/m³, araba yolları için ise 200 kg/m³ olmalıdır. Stabilize kumu kendiniz de karıştırabilirsiniz. Oranlar sırasıyla 1:4 ve 1:5'tir. Yani bir ölçek (kürek ya da torba) çimentoya 4 ya da 5 ölçek kum karıştırmanız gereklidir. İhtiyacınız olan miktar çok fazlaysa, bir beton karıştırıcı kiralayabilirsiniz.

 9. Kaldırım taşlarının döşenmesi

  Kum yatağı üzerine basmadan, kaldırım taşlarını doğru şekilde döşeyin ve birbirlerine tam geçtiklerinden emin olun. Taşları, yerlerine oturmaları için kauçuk bir çekiçle vurarak doğru yüksekliğe getirin. Kırılmamaları için kaldırım taşlarına ortadan değil, daima kenarlarından vurun. Bir taş çok yüksek ya da çok alçaksa, taşı çıkarın ve altına biraz kum ekleyin ya da çıkarın. Ardından taşı geri koyun ve vurarak yerine oturtun.

 10. Sıralar halinde

  Kaldırım taşlarını sıralar halinde döşeyin ve her seferinde bir sonraki sıra için kumu doğru yüksekliğe getirin. Çalışırken, avlunun terazide ve kaldırım taşı örgüsünün doğru ve düzenli olduğunu farklı yönlerden kontrol edin. Bunun ardından, taşları yan kenarlar için doğru boyutlarda kesebilirsiniz. Doğru çapta bir taş kesme diskine ya da bir elmas diske sahip bir taşlama makinesi kullanın.

 11. Titreşimli kompaktör

  Bir araba yolunu döşüyorsanız ve taşların arabanızın ağırlığını taşıması gerekiyorsa, taşları titreşimli bir kompaktör ile sıkıştırmanız iyi olacaktır. Ayrıca titreşimli kompaktörü, taşları döşemeden önce kum yatağı sıkıştırmak için de kullanabilirsiniz. Kum yatağı teraziledikten ve sıkıştırdıktan sonra, taşları istediğiniz düzende döşeyebilirsiniz. Tüm taşlar döşendikten sonra, titreşimli kompaktör ile taşları sıkıştırabilirsiniz. Bu çalışma yöntemi, her bir taşı ayrı ayrı vurarak yerine oturtmaktan çok daha hızlıdır.

 12. Kum yayma

  Avlu ya da araba yolunu döşedikten sonra, üzerine bol miktarda kum yayın. Bir süpürge kullanarak kumu taşların arasındaki boşlukların içine süpürün. Bu oldukça fazla zaman alır, ancak bu boşluklarda bitkilerin büyümesini önlediği ve taşların sağlam bir biçimde yerlerinde kalmasını sağladığı için, bu işin dikkatle yapılması önemlidir. Bir kaç gün sonra, tüm boşluklar dolduğunda, fazlalık kumu süpürüp temizleyebilirsiniz.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Küçük bir avluyu döşeme

4.2
4.2 of 5

269 toplam

 • 5
  151
 • 4
  73
 • 3
  15
 • 2
  8
 • 1
  22