Laminat zemin döşeme

82% of 100%

Laminat zeminler, oturma odanıza, mutfağınıza ya da yatak odanıza yeni bir görünüm kazandırmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Bu talimatlar ve ipuçları ile işe hemen başlayabilirsiniz.

 1. Nem geçirmez plastik tabakayı serin

  Önce nem geçirmez bir plastik tabaka sererseniz, zemin döşemenizi nemin etkilerine karşı korumuş olursunuz. Bu özellikle yeni bir beton zeminin üzerine laminat döşeme yapılırken önerilir.

  Laminatı yerine geçirin
  Sol taraftan başlayarak ve oluklu taraf duvara bakacak şekilde ilk laminat sırasını döşeyin. Laminatın ucunu hafifçe yukarı eğin ve yerine geçirin.

 2. İlk laminat sırası düz mü?

  İlk laminat sırasının düz olduğunu kontrol edin. Laminatlar ile duvar arasındaki boşlukta farklılıklar vardır, bunları gerekirse ara parçalar ve takozlar ile düzeltebilirsiniz.

 3. İPUCU!

  Zeminin bir kısmının hasar görmesi olasılığına karşı, biraz laminat ayırın. Böylece zemini hızla tamir edebilirsiniz. Laminat zeminlerin döşenmesi için en iyi yön, ışığın girdiği yön (pencereler) ile aynı doğrultudadır. Olası renk farkları nedeniyle, farklı paketlerdeki laminatların karıştırılması önerilir.
 4. Bir çekme çubuğu kullanın

  Laminatların uçlarını sağlam bir biçimde birbirine geçirin ve bunları bir vurma bloğu ile vurarak dikkatle yerlerine oturtun. Bir laminat sırasının ucunda bunu yapmak için yeterli yer yoksa, son laminatı yerine geçirmek için çekme çubuğunu kullanın.

 5. Laminatların gerekli uzunlukta kesilmesi

  İnce dişli bir el testeresi kullanıyorsanız, laminatı üst yüzeyi yukarı bakacak şekilde koyun. İnce dekupaj testere ya da daire testere kullanıyorsanız, laminatı üst yüzeyi aşağı bakacak şekilde koyun.

 6. İPUCU!

  Laminat için özel testere bıçakları mevcuttur. Bunlar ters dişlere sahiptir, böylece laminatı üst yüzeyi yukarı bakacak şekilde (baş aşağı değil) kesebilirsiniz ve bu durumda kaba kenar alt yüzeyde olacaktır.
 7. Ara parçalar yerleştirin

  Laminat zeminler, oda sıcaklığındaki ve nem oranındaki değişiklikler nedeniyle büzülebilir ya da genleşebilir. Buna izin vermek için, zeminin her yanında yaklaşık 8 mm boşluk bırakın. 2 tane ara parça ya da takoz kullanarak, bu boşluğu tüm duvarlarda kolayca ayarlayabilirsiniz.

 8. Bir sonraki laminat sırasının yerine geçirilmesi

  Bir sonraki laminat sırasına, önceki sıradan kalan parça ile başlayın. Bu parça 40 cm'den daha uzun olmalıdır. Bitmiş zeminin en iyi şekilde görünmesini sağlamak için, tüm kalan parçaların aynı uzunlukta olduğundan emin olun - bu, düzgün bir desen sağlar ve atıkları en aza indirir. Ya da daha farklı bir sonuç için, deseni düzensiz yapabilirsiniz.

 9. Aynı anda bir kaç laminatın döşenmesi

  Yaklaşık 8 sıra laminat döşedikten sonra, zemin, bir kaç laminatı birlikte döşeyebileceğiniz kadar sağlam birleşmiş olacaktır. Sıranın tamamını hafifçe yukarı eğin ve laminatları bir önceki sıraya geçirin. Birisinin size yardım etmesi durumunda, bu işlem daha kolaydır.

 10. Son laminat sırasının döşenmesi

  Son laminat sırasını döşerken, muhtemelen laminatları enlemesine kesmeniz gerekecektir. Bunu yapmanın en kolay yolu, son laminatı sondan bir önceki sıranın tam üstüne, üst yüzeyi aşağı bakacak şekilde koymaktır. Ardından duvar boyunca 8 mm ara parçaları yerleştirin, yeni bir laminatı ara parçalara dayanacak şekilde koyun ve bu laminatın kenarını, altındaki son laminatın alt tarafı boyunca kesme çizgisini işaretlemek için kullanın. Böylece laminatı doğru genişlikte kesebilirsiniz. Oluğun sağ tarafta olduğundan emin olun.

 11. İlgili işler
  Finisaj profillerinin takılması

  Laminat zemin ile halı ya da vinil gibi diğer zemin türleri arasındaki eşikler için özel finisaj profilleri kullanabilirsiniz. Önce sabitleme rayını zeminin üzerine takın ve sonra süpürgeliği bunun üzerindeki yerine geçirin. Ayrıca doğrudan zemine takılan şeritlerde alabilirsiniz, ancak bu durumda tespit vidaları görünecektir. Merkezi ısıtma boruları için bırakılan delikleri kapatmak için, uyumlu renklerde özel rozetler mevcuttur.

 12. Süpürgeliklerin döşenmesi
  Süpürgeliklerin klipsler ya da tutkal ile sabitlenmesi

  Süpürgelikleri inşaat tutkalı ile, ya da içi boş süpürgelikler kullanıyorsanız klipsler ile sabitleyebilirsiniz. İçi boş süpürgelikler, internet ya da elektrik kablolarını gizlemek için kullanılabilir.

 13. Süpürgeliklerin döşenmesi
  Süpürgeliklerin açılı olarak gerekli uzunlukta kesilmesi

  Süpürgelikleri tam 45°'lik bir açıyla doğru uzunlukta kesmek için bir gönye kesme makinesi kullanabilirsiniz. Ayrıca bir gönye kesme kutusu ile birlikte bir el testeresi de kullanabilirsiniz. Elbette süpürgelikleri 90°'lik açılarla da kesebilir ve uçlarını uyumlu renkte PVC kapaklar ile kapatabilirsiniz.

 14. Ekstra ipuçları
  Laminat zeminin kapı kasasının altına döşenmesi

  Laminat döşemenin altına itilebilmesini sağlamak için kapı kasasının alt kısmını kestiyseniz, bir sonraki laminata geçmesi için laminatı yukarı eğmeniz mümkün olmayacaktır. Bu sorunu, çıkıntı yapan geçme dilinin yukarı kalkık parçasını zımparalayarak çözebilirsiniz (aşağıdaki ikinci resme bakın). Ardından dili, 'eğmeniz ve yerine geçirmeniz' gerekmeden, karşılık gelen oluğun içine itebilirsiniz.

 15. İPUCU!

  Laminat zemini döşedikten sonra kapıları hala açılıp kapanabildiğini ve kapı kasalarının altında, laminatı altına itmek için yeterli yer olduğunu kontrol edin. Gerekli olması halinde, kapının alt kısmını traşlamak ve kapı kasalarının alt kısmını kesmek zorunda kalabilirsiniz.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Laminat zemin döşeme

4.1
4.1 of 5

1560 toplam

 • 5
  908
 • 4
  302
 • 3
  121
 • 2
  77
 • 1
  151