Meyve ağaçlarının budanması

64% of 100%
Meyve ağaçları iki gruba ayrılabilir: yumuşak çekirdekli meyve ağaçları ve sert çekirdekli meyve ağaçları. Bahçenizde hangi ağaç grubunun bulunduğuna iyice dikkat edin, çünkü meyve ağacınızdan en fazla verimi almak için bunların farklı zamanlarda budanmaları gerekir.
 1. Meyve ağacınızı ne zaman budamanız gerekir?

  Yumuşak çekirdekli meyve ağaçları (1), elma ağaçları ile armut ağaçlarını kapsar. Bu ağaçları Ocak başı ile Mart başı arasında budamanız gerekir. Budamaya daha erken başlarsanız, ağaç gövdeye ve dallara zarar verebilecek hastalıklara açık hale gelecektir. Yumuşak çekirdekli meyve ağaçları daima hava kuru olduğunda budanmalıdır. Budama işlemi asla şiddetli don dönemlerinde yapılmamalıdır.

  Sert çekirdekli meyve ağaçları (2) kiraz ağaçlarını, erik ağaçlarını, şeftali ağaçlarını ve kayısı ağaçlarını kapsar. Küf nedeniyle enfekte olabileceklerinden, sert çekirdekli meyve ağaçlarını kış aylarında budamamak daha iyi olacaktır. Sert çekirdekli meyve ağaçlarını Nisan/Mayıs aylarındaki çiçek açma mevsiminden sonra ya da Ağustos/Eylül aylarında meyveler toplandıktan sonra budayın.

 2. Meyve ağaçlarınızı budamak için hangi alete ihtiyacınız var?

  Genellikle meyve ağaçlarınızı budamak için en iyi aletler bahçe makası, bahçe testeresi ve kollu budama makasıdır. İnce dallar için bahçe makasını, daha kalın dallar için bahçe testeresini ve erişilmesi zor dallar için kollu budama makasını kullanın.
 3. Meyve ağaçlarınızı nasıl budamanız gerekir?

  Eski dalları ve az meyve veren dalları, gövdeden yaklaşık 10cm (4 inç) çıkacak şekilde budayın. Dal ikiye ayrılıyorsa, dallardan birini bırakın. Bu, meyveye optimum bitki özü akışı sağlayacaktır. Aşağıya ya da içe doğru büyüyen dallar temizlenebilir. Yeni sürgünler oluşmamasını sağlamak için gövdedeki dalları kesin.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Meyve ağaçlarının budanması

3.2
3.2 of 5

194 toplam

 • 5
  60
 • 4
  39
 • 3
  20
 • 2
  19
 • 1
  56