Mutfak dolabı takma

74% of 100%

Bir mutfak dolabını kendiniz kolayca takabilirsiniz. Mevcut alana bağlı olarak, mutfak dolabını mutfak dışındaki bir yere de takabilirsiniz. Bir Kendin-Yap ya da mutfak mağazasından bir mutfak dolabı aldığınızda, gerekli bağlantı elemanları da birlikte verilir. Yani özel montaj destekleri satın almanız gerekli değildir ve özel aletlere de ihtiyacınız yoktur.

 1. Hangi boyut?

  Mutfak dolaplarının boyutları, standart boyutlara ve elemanlara dayanır. Çoğunlukla 45, 75 ve 90 cm'lik dolap yükseklikleri ve 30, 45 ve 60 cm'lik dolap genişlikleri seçebilirsiniz.

 2. Hangi yükseklik?

  Üst dolaplar genellikle alt kenarları zeminden yaklaşık 135 cm yukarıda olacak şekilde takılır. Bu yükseklik, gerekirse üzerinde bir tezgah olan bir alt dolabın, ikisinin arasında 45 ila 60 cm boşluk olacak şekilde takılması için yeterli yer bırakır. Dolabı bir evye biriminin üzerine takıyorsanız, arada 90 cm'lik bir mesafe bırakmanız gereklidir.

 3. Hangi finisaj?

  Dolabın ön paneli ya da kapağı için, çok çeşitli finisaj renkleri ve malzemeleri arasından seçim yapabilirsiniz. Kapaklar neredeyse her zaman, iskeletin iç tarafındaki gizli menteşeler ile takılır. Bazı rustik mutfak tasarımlarında, dekoratif bir unsur olarak dış menteşeler kullanılabilir.

 4. Dolabın monte edilmesi

  Dolabın (dolapların) dış kenarlarının tam konumunu duvarın üzerinde işaretleyin. Zeminden doğru yüksekliği seçtiğinizden emin olun. Bu yükseklikte, su terazisini kullanarak yatay bir çizgi çizin. Ya da hızlı ve doğru yatay konumlandırma için bir lazerli terazileme cihazı kullanabilirsiniz. Montaj destekleri genellikle ayarlanabilirdir, böylece bu destekleri taktıktan sonra bile dolabın konumunu yatay ve dikey olarak ayarlayabilirsiniz.

 5. Tam düz

  Dolabın yatay olduğundan kesin emin olmak istiyorsanız, yaklaşık 20 x 45 mm kesite sahip ahşap bir çıtayı duvara işaretlediğiniz çizginin altına takın. Bu çıta, siz dolabı monte ederken dolabı destekleyecektir. Daha sonra bu çıtayı sökebilir ve delikleri doldurabilirsiniz. Desteklerin nereye takılacağını belirtmek için, dolabın montaj noktalarını duvarın üzerinde işaretleyin.
  Not: mutfak dolapları ile birlikte, farklı tipte destekler ve montaj sistemleri temin edilir. En basit sistemde, takoz biçimli ahşap bloklar kullanılır. Bunları kullanıyorsanız ve özellikle bir kaç dolabı düz bir çizgi üzerinde yan yana takmak istiyorsanız, çok hassas çalışmanız gereklidir.

 6. Kaliteli dübeller kullanın

  Duvara gerekli delikleri delin ve naylon dübelleri takın. Dolap ile verilen destekleri takın. Duvarın yapıldığı malzemeye dikkat edin. Dolabın ve içindekilerin tamamının ağırlığını taşımaları gerektiğinden, kaliteli bir marka tarafından üretilen dübeller kullanın! Ardında dolabı duvara monte edin. Dolabın içindeki desteklerin her birinin iki vidası vardır: biri, dolabı yatay konuma getirmek için yüksekliği ayarlamak amacıyla, diğeri ise dolabı duvara sabitlemek için kullanılır.

 7. Kapakların takılması

  Bunun ardından kapaklar takılır. Açılma yönünü seçebilirsiniz, bu yüzden - örneğin dolabı bir köşeye monte ettiyseniz - en iyi seçeneğin hangisi olduğunu dikkatle değerlendirin. Ayrıca sol ya da sağ elinizi kullanmanız da önemlidir. Menteşenin bir parçasını dolabın iç duvarına, diğer parçasını ise kapaktaki karşılık gelen yuvarlak oyuğa takın. Menteşenin iki parçasını yerlerine geçirin ve birbirine vidalayın. Menteşeler üç yönde ayarlanabilir, bu sayede kapağı tam düz olarak takabilirsiniz.

 8. İki dolabın yan yana takılması

  İki dolabı yan yana takıyorsanız, bu dolapları birlikte takabilirsiniz. Dolapları birbirine sıkıca tutturmak için işkenceler kullanın. Ardından her iki dolaptan geçen bir delik delin ve dolapları yan taraflarından bir cıvata ve somun ile birleştirin. Bu, dolapların tam olarak yerlerinde kalmasını sağlayacaktır.

 9. Yüksekliğin ayarlanması

  Kapağın yüksekliğini ayarlamak için, oklar ile gösterilen vidaları gevşetin. Ardından, doğru kapak yüksekliğini elde etmek için menteşeyi yukarı ya da aşağı doğru hareket ettirebilirsiniz. Bunun ardından, vidaları tekrar sağlam bir biçimde sıkın.

 10. Kapağın düzeltilmesi

  Kapak düz değilse, ok ile gösterilen vidayı kullanarak kapağı ayarlayabilirsiniz. İlk olarak, kapağın üst menteşeden mi yoksa alt menteşeden mi ayarlanması gerektiğini kontrol edin.

 11. Derinliğin ayarlanması

  Kapağın dolaba tam yanaşması için, menteşelerin derinliğini ayarlayabilirsiniz. Ok ile gösterilen vidayı gevşetin. Şimdi, kapak tam yanaşana dek menteşeyi ileri ya da geri hareket ettirebilirsiniz. Ardından vidayı tekrar sıkın.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Mutfak dolabı takma

3.7
3.7 of 5

456 toplam

 • 5
  200
 • 4
  102
 • 3
  40
 • 2
  27
 • 1
  87