Ortancaların budanması

54% of 100%

Ortanca güçlü, az bakım isteyen bir çalıdır. Altı ay boyunca çiçek açmış olarak kalır ve hatta bir çit olarak kullanılabilir. Ortancaları budarken, bunların iki gruba ayrılabileceğine dikkat edilmesi önemlidir: eski tomurcuklardan çiçek verenler ve yeni tomurcuklardan çiçek verenler.

Doğru tahmin ettiniz: bunların ilki, bir önceki yıl hazırlanmış tomurcuklardan çiçek verirler. Bu ortancalar kıştan önce (çiçek açtıktan sonra) ya da kıştan sonra (Mart ayından önce) budanabilir. Ortancaları ilkbaharda budamanız durumunda, çok az çiçek açacaklardır.

Yeni tomurcuklardan çiçek açan ortancalar ilkbaharda büyüyen ve budandıktan sonra büyümeye devam eden dallardan çiçek verirler. Bu ortancalar ilkbahar başında budanabilir.

 1. Ortancaları budamak için hangi alete ihtiyacınız var?

  Ortancaları budamak oldukça kolaydır. Ortancaların çiçeklerini ve dallarını budamak için papağan gagalı bir bahçe makası kullanabilirsiniz.
 2. Ortancalarınızı nasıl budamalısınız?

  Eski tomurcuklardan çiçek açan ortancalar, en yukarıdaki kalın, sağlıklı tomurcuk çiftinin hemen üstündeki ölü başlar kesilerek budanır. Yeni çiçek başlarının donmamasını sağlamak için, eski tomurcuklardan çiçek açan ortancalara gece donuna karşı ekstra koruma sağlayın. Bunu, bitkiyi bir bahçe örtüsüne ya da baloncuklu naylona sararak yapabilirsiniz. Don geçtikten hemen sonra örtüyü ya da naylonu kaldırın.

  Yeni tomurcuklardan çiçek açan ortancaların ölü başlarını sonbaharda budamanız gerekli değildir. Yeni çiçekler aynı dalda ölü başların altında gelişir, bu da yeni çiçekleri dondan korur. Ölü çiçekler, yeni çiçeklere yer açmak için ilkbahar başında kesilebilir.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Ortancaların budanması

2.7
2.7 of 5

315 toplam

 • 5
  71
 • 4
  58
 • 3
  29
 • 2
  28
 • 1
  129