Raf montajı

84% of 100%

Raflar ekstra depolama yeri sağlar ve örneğin kitap rafı olarak dekoratif bir işleve sahiptir. Rafları farklı malzemelerden, farklı renklerde ve boyutlarda yapabilirsiniz. Ayrıca destekler konusunda da yaratıcı olabilirsiniz; her zaman örneğimizde gösterilen köşeli destekleri kullanmak zorunda değilsiniz.

Dikkat edilecek noktalar

Duvara delik delmeden önce, delik açmak istediğiniz yerde su ve gaz boruları ya da elektrik kabloları bulunmadığından emin olun. Gizli boruların ya da kabloların yerini tespit etmek için özel elektronik dedektörler mevcuttur.

 1. Rafınız nereye takılacak?

  İlk önce rafınızı tam olarak nereye monte etmek ve üzerine ne koymak istediğinize karar verin. Bir kitap rafının derinliği, üzerine bitkiler koymak istediğiniz bir rafın derinliğinden farklıdır. Doğru boyutta bir raf alın ve monte etmek istediğiniz yerde duvara dayayarak tutun. Bir su terazisi kullanarak rafı yatay olarak yerleştirin ve alt tarafını duvarın üzerine işaretleyin.

 2. Karolara delik delme

  Karolara delik delmeniz gerekirse, rafı, sadece karoların arasındaki boşluklara delik delmenize izin verecek şekilde takmanızın mümkün olup olmadığına bakın. Bu durumda karolar zarar görmeyecektir ve rafın yatay olduğundan emin olabilirsiniz. Karoları delmekten kaçınamazsanız, deliğin yerini maskeleme bantı ile yapılmış bir çarpı işareti üzerinde işaretleyin. Bu, matkabın kaymasını önlemeye yardımcı olacaktır. Deliği, dübelin boyundan biraz daha derin delin, çünkü dübelin karonun arkasına gömülmüş olması gereklidir. Bu, vidayı sıktığınızda karonun çatlamasını önler.

 3. Kaç tane destek gerekli?

  Rafınızın ağırlığı, duvara vidalanacak iki ya da daha fazla destek ile taşınacaktır. Rafın ortadan bükülmesini önlemek için, bunlar birbirlerine çok uzak olmamalıdır. Desteklerin sayısı, rafın uzunluğuna ve rafın üzerine koymayı amaçladığınız nesnelerin ağırlığına bağlı olacaktır. 16 mm suntadan yapılmış bir raf için, destekler arasındaki doğru mesafe 40 ila 60 cm arasındadır. 18 mm masif ahşap ya da MDF için bu mesafe 50 ila 70 cm olmalıdır, 18 mm multipleks levha için bu mesafeyi 90 cm'ye çıkarabilirsiniz.

 4. Deliklerin duvara işaretlenmesi

  Desteğin üst tarafını, daha önce adım 1'de işaretlediğiniz kalem çizgisine getirin. İlk deliği işaretledikten sonra desteğin dikey olduğunu kontrol edin ve ardından kalan delikleri işaretleyin. Diğer desteğe (desteklere) ait delikleri de aynı şekilde işaretleyin.

 5. Hangi duvar türü için hangi vidalar ve dübeller kullanılmalıdır?

  Her zaman duvarın yapılmış olduğu malzeme için uygun türde bir matkap ucu kullanın. Küçük destekler için 45x4 mm vidalar, büyük destekler için ise 45x6 mm vidalar kullanın. Alçı panellerden ya da gözenekli betondan yapılmış içi boş duvarlar söz konusuysa, özel dübeller kullanmanız gereklidir.

 6. İPUCU!

  Örneğin üzerine ağır kitaplar koyduğunuzda rafın bükülmesini önlemek için, rafın ön kısmına ekstra bir ahşap parça takabilirsiniz. Bu parça rafa daha sağlam bir görünüm verir, ayrıca ekstra esnemezlik ve destek kazandırır.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Raf montajı

4.2
4.2 of 5

219 toplam

 • 5
  143
 • 4
  33
 • 3
  8
 • 2
  12
 • 1
  23