Sineklik takma

80% of 100%

Yaz aylarında oturma odanıza ya da yatak odanıza temiz hava girmesini, ama sivrisineklerin, sineklerin ve diğer böceklerin dışarıda kalmasını istersiniz. Vızıldayan sinekler tarafında rahatsız edilmeden temiz hava almak için sineklikler ideal çözümdür. Modern pencere çerçevelerinin hepsi, sineklik takmak için uygun değildir. Bu nedenle en iyi çözüm sinekliği mevcut bir pencere çerçevesinin ya da veranda kapısının açıklığına monte etmektir. Sinekliği ahşaptan ya da alüminyumdan yapabilirsiniz.

 1. Pencerenin ölçülmesi

  İster açılır kapanır bir sineklik isterse menteşesiz sabit bir sineklik yapın, ölçüleri bilmeniz gereklidir. İlk olarak, pencere çerçevesinin duvarlar arasındaki yüksekliğini ve genişliğini ölçün. Sinekliğin çerçevesini kolayca takabilmeniz için 10 mm ekstra boşluk bırakın.

 2. Ahşap sineklik

  Sineklik telini takacağınız çerçeveyi, ahşap latalardan yapabilirsiniz. Bunlar 40 mm genişliğe ve 20 mm kalınlığa sahip olmalıdır. Lataları, yarı bindirme ekler ile birbirlerine bağlayın. Ayrıca farklı ahşap bağlantıları da kullanabilirsiniz, ancak bu durumda daha kalın latalar kullanmanız gerekecektir.

 3. Çapraz parçalar

  İki uzun lata (pencerenin yüksekliği ile aynı uzunlukta) ve üç kısa lata (pencerenin genişliği ile aynı uzunlukta) yapın. Üçüncü lata, çerçeveyi güçlendirmek için sinekliğin ortasına monte edilir. İki uzun latanın uçlarına, çapraz parçalar ile aynı genişlikte (40 mm) olan yarı bindirme ekler yapın. Ardından aynısını üç kısa lata için yapın.

 4. Yarı bindirme ekler

  Yarı bindirme ekleri, bir gönye testeresi ile yapabilirsiniz. Latayı bir iş tezgahına dikey olarak bağlayın ve ilk önce ucu dikey olarak kesin. Ardından latayı yatay olarak bağlayın ve latanın kalınlığının yarısına kadar testere ile kesin, böylece latanın kalınlığının yarısı kalınlıkta bir parça çıkacaktır. Bu parçaları bir iskarpela ya da dik freze ile de kesebilirsiniz. Kesme çizgilerini işaretlemek için bir gönye kullanın ve çizgileri doğru olarak işaretlediğinizden emin olun.

 5. Çerçevede kesikler açılması

  Orta merkez parçanın, iki latanın ortasına takılması gereklidir. Yani, bu latalarda kalınlığın yarısı kadar kesikler açılması gereklidir. Bunu, bir dik freze ile yapabilirsiniz. Derinlik durdurma donanımını bu derinliğe ayarlayın. Dik frezenin aşırı yüklenmesini ve ahşabın yanmasını önlemek için, kesikleri iki aşamada açın. Önce kesme çizgilerini bir gönye ile işaretleyin, ardından işaretlenen çizgileri kesmeye başlayın. Makineye kılavuzluk etmesi ve düz bir çizgide kesmenize yardımcı olması için, latanın kesilen bir parçasını iş parçasının yanına koyun.

 6. İskarpela

  Bozuklukları düzeltmenin en iyi yolu bir iskarpela kullanmaktır. Yarı bindirme eklerin tümünü yaptığınızda, çerçeveyi yere koyun ve her şeyin birbirine tam olarak uyduğunu kontrol edin.

 7. Çerçevenin birleştirilmesi

  Tüm ek yerlerini ahşap tutkalı ve vidalar ile birleştirin ve çerçevenin köşelerinin dik açılı olduğunu kontrol edin. Bunu bir gönye kullanarak ya da diyagonal uzunlukların eşit olduğunu kontrol ederek yapabilirsiniz. Ayrıca, vidaları iyice sıkmadan önce, çerçevenin duvarlar arasındaki boşluğa iyi oturduğunu kontrol edin. Ahşap lataların yarılmasını önlemek için, vidalardan daha küçük bir çapa sahip bir matkap ucu ile ön delme yapmak iyi bir fikirdir. Birleştirdikten sonra, bir kat boya ya da vernik ile çerçevenin son işlemini yapabilirsiniz.

 8. Sineklik telinin gerilmesi ve sabitlenmesi

  Sineklik telini çerçevenin üzerine koyun ve çerçevenin her kenarında çerçeveden 5 cm daha geniş olacak şekilde kesin. Fazlalık teli geriye doğru katlayın ve üst taraf boyunca bir döşemeci tabancası ya da elektrikli zımba tabancası ile sabitleyin. Her 5 cm'de bir zımba kullanın. Teli aşağıya doğru mümkün olduğunca gergin bir şekilde çekin, ardından yan tarafları çerçeveye zımbalayın. Teli, kırışıklık olmadan takılabileceği bir şekilde gergin tutmaya çalışın ve telin deseninin çerçeveye paralel olmasını sağlayın.

 9. Son işlemler

  Çerçevenin üzerine aynı kalınlıkta ince kaplama lataları vidalayarak zımbaların görünmemesini sağlayabilirsiniz. Bunları gerekli uzunlukta kesin ve çerçeve ile aynı renkte boya ya da vernik uygulayın. Ahşap lataların yarılmasını önlemek için, vidalardan daha küçük bir çapa sahip bir matkap ucu ile ön delme yapın.

 10. Menteşelerin takılması

  Menteşelerin pencerenin (ya da kapının) hangi tarafında olduğunu kontrol edin. Sinekliğin menteşelerinin de aynı tarafa takılması gereklidir. İşe başlamadan önce, ilk olarak menteşelerin vida deliklerini işaretleyin ve ardından vidalardan daha küçük bir çapa sahip bir matkap ucu ile vidalar için ön delikler açın.

 11. Kapatma

  Sinekliği taktıktan sonra, kapının kapalı kalması için bir manyetik mandal monte edebilirsiniz. Manyetik mandalı sinekliğin çerçevesine, metal levhayı ise pencere çerçevesindeki karşılık gelen konuma takın.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Sineklik takma

4
4 of 5

750 toplam

 • 5
  398
 • 4
  176
 • 3
  40
 • 2
  37
 • 1
  99