Stor perde takma ve asma

82% of 100%

Stor perdeleri genellikle farklı boyutlarda satın alabilirsiniz. Şanslıysanız, pencerenize tam olarak uyan bir tane bulabilirsiniz. Ancak bulamazsanız, bir stor perdeyi kolayca doğru boyutta kesebilirsiniz. Pencere çerçevenizden biraz daha uzun ve geniş bir stor seçin. Storun üst makarasını, bir metal testeresi kullanarak doğru boyutta kesebilirsiniz.

Hangi tür stor perdeler mevcuttur?

Stor perdeler, vinil, pamuk ve ISO (izole edilmiş alüminyum destekli) gibi farklı malzemelerden yapılmış olarak alınabilir.

 1. Doğru yerin seçilmesi

  Mevcut alana ve kendi tercihinize bağlı olarak, stor perdeyi pencerenin önüne farklı şekillerde asabilirsiniz: 1. Stor perdeyi, pencere çerçevesine asabilirsiniz. 2. Stor perdeyi duvara, pencere çerçevesinin yukarısına asabilirsiniz. 3. Stor perdeyi, tavana asabilirsiniz.

 2. Engelleri kontrol edin

  Örneğin çok ileri uzanan bir pencere kolu gibi, indirip kaldırırken stor perdeyi engelleyebilecek hiç bir çıkıntılı parça bulunmadığını kontrol edin. Bu gibi bir durumunda, stor perdeyi, storun arka tarafı yerine ön tarafından sarılacak ve açılacak şekilde asmayı düşünebilirsiniz.

 3. Genişliği ölçün

  Stor perdeyi pencere çerçevesinin iç tarafına asmak isterseniz, stor perdenin genişliğini (montaj destekleri dahil) ölçün. Destekleri kolayca takabilmeniz için çerçevenin her bir tarafında 5 mm ekstra boşluk bırakın.

 4. Zinciri ne tarafa takmak istediğinize karar verin

  Stor perdenin zincirini sola mı yoksa sağa mı takacağınıza karar verin. Konumu işaretledikten sonra, destekleri pencere çerçevesinin içine ya da üzerine sabitleyin. Çıkıntılı bir pime, altıgen başlı geçmeye ya da oyuğa sahip destek genellikle zincir mekanizmasının bulunduğu taraftır. Bir markadan diğerine farklılık gösterebileceğinden, önce bunu kontrol edin.

 5. Desteklerin pencere çerçevesine ya da duvara monte edilmesi

  İlk desteğin konumuna karar verin ve deliklerin yerini işaretleyin. Desteği pencere çerçevesine takıyorsanız, ilk olarak ince bir ahşap matkap ucu (2,5 mm) ile ön delme uygulayın. Stor perdeyi duvara takıyorsanız, 6 mm duvar matkap ucu ve aynı boyutta dübeller kullanın. Ardından ilk desteği takın ve vidaları hafifçe sıkın. Uzun bir çıta kullanarak, yatay olması için desteği ayarlayın. Ardından, ikinci desteğin deliklerini işaretleyin.

 6. Desteklerin tavana monte edilmesi

  Pencere çerçevesinin ortasını ölçüp belirleyin ve bu noktayı tavanın üzerine işaretlemek için bir gönye kullanın. Tavandaki bu orta noktadan, sol ve sağ taraflardaki desteklerin konumlarını ölçüp belirleyin (her biri toplam uzunluğun yarısı kadar).

 7. Stor perdenin doğru genişlikte kesilmesi

  Storu kısalttığınız zaman, her iki desteğin kalınlığını ölçülen toplam genişlikten çıkarmanız gereklidir. Ortalama olarak bu, ölçülen genişlikten ekstra 2 x 4 mm çıkarmanız anlamına gelir. Elde edilen genişliği stor üzerinde işaretleyin ve geri kalan kısmı kesin. Pimli uç kapağı storun üzerine takın. Ardından, stor perdenin alt çubuğunu aynı genişlikte kesin.

 8. Kumaşın gerekli boyutta kesilmesi

  Stor perdenin kumaşını doğru genişlikte ölçmek ve kesmek için, önce perdeyi düz bir yüzey üzerine koyun. Storun doğru genişlikte kestiğiniz alt çubuğunu, aynı genişliği kumaş üzerine işaretlemek için kullanın. Ardında kumaşı gerekli boyutta kesin. Bunu yapmanın en iyi yolu keskin bir maket bıçağı kullanmaktır, ancak makas da kullanabilirsiniz.

 9. Kumaşın stora sabitlenmesi

  Koruyucu folyoyu, stor üzerindeki kendinden yapışkanlı şeritten çıkarın. Kumaş, pencere tarafında aşağı inmeli ve yukarı çıkmalıdır. Zincir mekanizmasının hangi tarafta yer aldığını dikkatle kontrol edin. Kumaş stora tam olarak yatay olacak şekilde sabitlenmelidir, aksi halde stora düzgün olarak sarılmaz. Kumaşın son 5 cm'sini katlayın, keskin bir kat yeri oluşturun. Ardından storu, kendinden yapışkanlı şerit yukarı bakacak şekilde kat yerinin üzerine koyun. Her iki elinizi kullanarak, storu kumaşın üst kenarına kadar yuvarlayın, bunu yaparken storu tamamen düz tutun. Ardından storun ¾'ünü sarın ve alt çubuğu mevcut olan açıklığa geçirin. Stor perde artık asmaya hazırdır.

 10. Stor perdenin asılması

  Storu önce zincir mekanizmasının olduğu desteğe, ardından diğer desteğe takın.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Stor perde takma ve asma

4.1
4.1 of 5

570 toplam

 • 5
  345
 • 4
  94
 • 3
  49
 • 2
  21
 • 1
  60