Taşta ya da camda delme

72% of 100%

Farklı taş türleri için farklı matkap uçları gereklidir. Sert taş türleri (mermer, granit, kum-kireç tuğlaları ve blokları, kuvarsit ve beton) ve yumuşak taş türleri (kireçtaşı, kiltaşı, kumtaşı, alçı ve gözenekli beton) mevcuttur. Prensip olarak, her zaman bir duvar ya da beton matkap ucu kullanmanız gereklidir. Taş türlerinin çoğu için, matkabın darbe mekanizmasını kullanmanız bile gerekli değildir.

Skil, elektrikli alet ve araçlarla çalışırken iş eldivenleri, emniyet gözlükleri, toz maskesi ve işitme koruyucu üniteler kullanmanızı tavsiye etmektedir.

 1. Duvar matkabı

  Duvar matkabını, ucunda bulunan ve kesme kenarlarını oluşturan daha geniş ek parçadan tanıyabilirsiniz. Sert bir malzemeyi deliyorsanız, matkabınızın darbe mekanizmasını çalıştırmanız gereklidir. Tuğla ve karolarda delik delmek için, standart duvar matkaplarını kullanabilirsiniz. Daha büyük delikler delmek isterseniz, önce 4 mm duvar matkap ucu ile ön delme yapmanız iyi olacaktır.

 2. Beton matkabı

  Duvar matkap ucu ile beton matkap ucu arasındaki fark temel olarak uç kısımlarındadır. Bu matkap uçlarının her ikisi de aslında malzemeyi kesmez, bunun yerine matkabın düz ucu ile keski gibi yontar. Duvar matkap ucunun uç kısmı sert metalden, beton matkabının uç kısmı ise elmastan ya da Widia'dan yapılır. Bu ekstra sert uç, matkabın beton, seramik, granit ve karoları delmek için uygun olmasını sağlar. Ayrıca 3 kesici kenara sahip profesyonel beton matkap uçları da mevcuttur, bu uçlar takviyeli betonu delmek için bile kullanılabilir. Çok sert malzemeler için kullanılan diğer matkap uçları, SDS+ matkap uçlarıdır. SDS+ matkap uçları, sadece özel bir SDS+ mandrene sahip bir darbeli matkapta kullanılabilir.

 3. Delik testeresi I

  Örneğin duvara bir priz ya da elektrik düğmesi takmak için taşta daha geniş delikler açmanız gerektiğinde, değişken çaplı bir delik testeresi kullanabilirsiniz. Bu delik testeresi özel bir elektrikli matkap ile kullanılır ve çeşitli sabit çaplar mevcuttur. Delik testeresi, elmas ya da Widia dişli bir bıçağa sahiptir.

 4. Delik testeresi II

  Profesyoneller genellikle sabit çaplı bir delik testeresi kullanmayı tercih ederler. Bu, çok daha sağlam ve daha serttir ve genellikle değişken çaplı delik testeresi ile aynı sabit çap seçenekleri mevcuttur. Delik testeresinin ortasındaki duvar matkap ucu önce duvarda bir başlangıç deliği deler, ardından delik testeresi istenen çaptaki asıl deliği keserek açar.

 5. Elmas matkap

  Profesyonel elmas matkapların, özellikle büyük çaplı delikler delinirken su ile soğutulmaları gereklidir. Bunlar tuğla, granit, kum-kireç tuğlaları, gözenekli kiltaşı ve takviyeli beton için uygundur. Elmas matkaplar genellikle bir sehpaya monte edilir. 1500-2500 watt güce sahip bir matkap kullanılması önerilir.

 6. Cam matkapları

  Cam delmek isterseniz, özel bir cam matkap ucu kullanmanız gerekecektir. Çok fazla kuvvet uygulamadan, dikkatle delin. Mümkünse, camı her iki tarafından delin. Cam panelin bir tahta ya da ahşap levha ile desteklenmesi iyi olacaktır.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Taşta ya da camda delme

3.6
3.6 of 5

133 toplam

 • 5
  48
 • 4
  37
 • 3
  19
 • 2
  10
 • 1
  19