Tırmanıcı bitkilerin budanması

54% of 100%
Tırmanıcı bitkiler bahçenizin güzel ve doğal parçalarını oluştururlar, ancak siz farkına bile varmadan her yöne yayılabilirler. Tırmanıcı bitkileri budarken, hanımeli gibi çiçek açan tırmanıcı bitkiler ile sarmaşık gibi yapraklı tırmanıcı bitkiler arasında ayrım yapmanız gereklidir.
 1. Bir tırmanıcı bitkiyi ne zaman budamalısınız?

  Tırmanıcı bitkinizin ilkbahar ya da yaz aylarında çiçek açıp açmadığını bilmeniz önemlidir. İlkbaharda çiçek açıyorsa, tomurcuklar önceki büyüme mevsiminde oluşuyor demektir. Bu tırmanıcı bitkileri çiçek açtıktan sonra budamanız gereklidir. Tırmanıcı bitkiniz yaz aylarında çiçek açıyorsa, tomurcuklar önceki bahar aylarında oluşuyor demektir. Bu tırmanıcı bitkiler kış sonunda budanabilir.

  Sarmaşık gibi yapraklı tırmanıcı bitkiler, yoğun dal oluşumu sağlamak için büyüme mevsimi boyunca biraz budanabilir. Eski yapraklar kışın temizlenebilir. Yanlış yönde büyüyen saplar, yaprak döken tırmanıcı bitkilerden temizlenebilir.

 2. Bir tırmanıcı bitkiyi budamak için hangi alete ihtiyacınız var?

  Tırmanıcı bitkileri budarken her zaman doğru aletlere sahip olmanız önerilir. İnce dallar için çoğu kez sadece bahçe makasına ihtiyaç duyarsınız. Daha sert ve kalın dallar için bir kollu budama makasını, hatta bir bahçe testeresini tercih edebilirsiniz. Aşırı büyümüş bir tırmanıcı bitkiyi budamanız gerekirse, bir çit kesme makinesi kullanışlı olabilir.
 3. Bir tırmanıcı bitkiyi nasıl budayabilirsiniz?

  Çiçek açan tırmanıcı bitkiler ile yapraklı tırmanıcı bitkiler, eski dalları temizlediğinizde daha iyi büyür ve daha iyi görünürler. Yan sürgünleri, ana sürgüne bağlandıkları yerden çok kısa kesmemeye dikkat edin. Aşırı büyümüş bir tırmanıcı bitkiyi budamak için daha fazla sürgünü temizlemeniz gerekebilir.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Tırmanıcı bitkilerin budanması

2.7
2.7 of 5

49 toplam

 • 5
  14
 • 4
  6
 • 3
  4
 • 2
  5
 • 1
  14