Yeni bir pencere denizliği takma

78% of 100%

Tadilat işlerinden sonra ya da yeni bir eve taşındığınızda, bir ya da daha fazla pencere denizliğini değiştirmek isteyebilirsiniz. Mevcut pencere denizlikleri hasarlı olabilir, görünüşleri hoşunuza gitmeyebilir ya da yeni iç dekorasyonunuza uygun olmayabilir. Çoğu evde standart pencere denizlikleri vardır, bu yüzden yeni denizlikler takmak o kadar da zor değildir. Bunun yapmanın bir dizi yolu vardır; eskilerinin üzerine takılan pencere denizlikleri kullanabileceğiniz gibi, eski denizliklerin üzerini karolar ya da doğal taş ile de kaplayabilirsiniz.

Yeni pencere denizlikleri takarsanız, bunları tüm odalarınıza uyacak şekilde seçebilirsiniz. Bir cumba pencereniz varsa, burada ne yapacağınızı iyi düşünün, çünkü cumba pencereler pratikte çok fazla kullanılmaz. Burayı, minderler ile ekstra bir koltuk olarak kullanabilirsiniz.

Pencere denizliklerinin birçok biçimi ve boyutu mevcuttur. Pencere denizliğini pencerenin tam önüne mi takmak istiyorsunuz, yoksa duvardan dışarıya doğru uzanmasını mı istersiniz? Pencere denizlikleri ahşap, taş ya da mermer gibi farklı malzemelerden yapılmış olabilir.

Gerekli malzemeler
- Kaplama şeridi
- Hızlı kuruyan dolgu
- İnşaat tutkalı
- Silikon
- Onarımlar için gerekmesi durumunda: duvar kağıdı ya da boya
- İnce zımpara kağıdı
 

 1. Eskisinin üzerine yeni bir pencere denizliği takılması

  Eski pencere denizliğini sökemiyor ya da sökmek istemiyorsanız, her zaman eskisinin üzerine takılan yeni bir pencere denizliği kullanabilirsiniz. Bunlar genellikle çizilmeye dayanıklı bir yüzeye sahiptir ve inşaat tutkalı kullanılarak sabitlenir.

 2. Eski pencere denizliğinin sökülmesi

  Eski pencere denizliğini sökmek isterseniz, ilk olarak silikon kenarları bir maket bıçağı ile kesmeniz gereklidir. Silikon kenarları gevşettikten sonra, pencere denizliğini çekip çıkarmayı deneyin. Bunu yaparken zorlanırsanız, pencere denizliğini aşağıdan kaldırmayı deneyin.

 3. Silikon ve tutkal artıklarının temizlenmesi

  Pencere denizliğini çıkardıktan sonra, geriye kalan silikon ve tutkal artıklarını bir ıspatula ile temizleyebilirsiniz. Pencere denizliğini sökerken duvarın hasar görmesi durumunda, hasarlı yerleri dolgu ya da sıva ile onarabilirsiniz.

 4. Yatay kontrol

  Yeni pencere denizliğini takmadan önce, alttaki yüzeyin düz ve yatay olduğunu kontrol etmeniz gereklidir. Bir su terazisi kullanarak yüzeyin tamamen düz ve yatay olmasını sağlayın. Bu, yeni pencere denizliğinin iyi yapışmasını sağlayacaktır. 

 5. Pencere çerçevesinin genişliğinin ölçülmesi

  Pencere çerçevesinin ya da duvarın genişliğini ve istediğiniz pencere denizliği derinliğini (A+B) ölçün. Pencere denizliğinin duvar (C1+C2) boyunca uzanmasını isterseniz, bir ayarlı gönye ile açıyı doğru olarak ölçün. Ardından, sağlam bir karton ile bir şablon çıkarmak en iyisidir. Bu şablonu, açıları pencere denizliği üzerine işaretlemek için kullanın. Pratikte, pencere denizliğinin düz çizgisi duvarın çizgisine her zaman tam olarak uymaz.

 6. Pencere denizliğinin işaretlenmesi

  Yeni pencere denizliğinin gerekli şeklini ve boyutlarını işaretleyin. Dik açılı bir çizgi işaretlemek için bir açılı gönye kullanın. Karton şablonu dikkatle yerleştirin ve açıyı bir kurşun kalem ile pencere denizliğinin üzerine aktarın.

 7. Pencere denizliğinin gerekli boyutta kesilmesi

  İnce dişli bir bıçağa sahip bir dekupaj testere kullanın. Üst katmanın parçalanmasını önlemek için, işaretlediğiniz kesim çizgisinin üzerine şeffaf bir bant yapıştırın. Ardından pencere denizliğini gerekli boyutta kesin ve dış kenarların üzerine dikkatli bir şekilde kaplama şeridi uygulayın. Kaplama şeridinin yapışkan bir katmanı olması durumunda, bir ütü kullanarak yerine sabitleyin. Tutkal kuruduğunda, kaplama şeridini keskin bir bıçakla düzgün bir biçimde keserek gerekli boyuta getirin. Ardından ince zımpara kağıdıyla kenarları zımparalayarak pürüzsüz hale getirin.

 8. Pencere denizliğinin takılması

  Pencere denizliği duvarların arasına mükemmel bir biçimde oturduğunda, altındaki yüzeye inşaat tutkalı uygulayın. Tutkalı eşit boyutlu ve aralıklı noktalar halinde uygulamak için bir silikon tabancası kullanın. Ardından pencere denizliğini yüzeyin üzerine koyun ve yerine iyice bastırın. Su terazisini kullanarak pencere denizliğinin yatay olup olmadığını kontrol edin. Tutkalın kurumasını bekleyin, ardından tüm boşlukları ve ek yerlerini beyaz akrilik sızdırmazlık maddesi ile doldurun.

 9. Bir finisaj şeridi takılması

  Pencere çerçevesinin alt tarafında pencere hasar görmüş olabilir, ya da klasik bir görünüm oluşturmak isteyebilirsiniz. Bu durumda, uygun bir finisaj şeridi takabilirsiniz. Bu şeridi uygun boyutta kesin ve inşaat tutkalı ile yerine takın.

Rating

Bu adım adım talimatı derecelendirin.

Yeni bir pencere denizliği takma

3.9
3.9 of 5

155 toplam

 • 5
  84
 • 4
  28
 • 3
  10
 • 2
  8
 • 1
  25