Isı tabancası

  1. Aşırı yük koruması

    Üzerinde çok fazla düşünmediğiniz bir şey olabilir, ancak ısı tabancasının kolayca aşırı ısınabileceğini hatırlamanız önemlidir. Isı, üzerinde çalıştığınız parça tarafından tabancaya geri yansıtılır. Neyse ki ısı tabancalarının çoğu buna karşı korumaya sahiptir, çünkü aksi halde siz ne olduğunun farkına varmadan tabanca aşırı ısınabilir ve bu da zarara yol açabilir.

    Isı tabancalarının çoğu, sabit ısı kontrolü olarak da bilinen termal bir korumaya sahiptir. Bu mekanizma, alet aşırı ısındığında ana ısıtma elemanını kapatarak azami sıcaklığı kontrol eder; bu arada vantilatör, motoru soğutmak için çalışmaya devam eder. Normal sıcaklığa ulaşıldığında, ısıtma elemanı otomatik olarak tekrar çalıştırılır. Bunun iyi tarafı, hiçbir şey fark etmemenizdir, böylece çalışmaya devam edebilirsiniz.

    Bazı ısı tabancaları, sabit bir sıcaklık sağlamak için elektronik bir kontrole sahiptir. Bu aşırı ısınma koruması otomatik olarak kontrol edilir, böylece çeşitli lehimleme, lehim sökme ve kaynak işleri için küçük çaplı nozüller bile kullanabilirsiniz. Elektronik aksam, alet aşırı ısınmaya başladığında siz farkına bile varmadan sıcaklığı otomatik olarak azaltarak azami sıcaklığı kontrol eder.