Isı tabancası

 1. Farklı ısı tabancası nozülleri ne için kullanılır?

  Nozüller, farklı işlerde hassas çalışmaya olanak verir. Örneğin hava akışını belirli bir noktaya yönlendirmek ya da bir pencereden uzak tutmak için. Piyasada çok sayıda farklı nozül mevcuttur, burada en yaygın olanlardan bazıları gösterilmiştir.
 2. 1) Redüksiyon nozülü:

  Bu nozül, iş yüzeyini kısmen ısıtmak için kullanılabilir. Bu nozül, lehimleme ve lehim sökme işleri ile plastik boruların bükülmesi için kullanışlıdır. Küçük çaplı redüksiyon nozülleri (Ø 9mm), elektronik kontrollü bir ısı tabancasıyla kullanılır. Bu aleti, baskı levhalarının kaynatılması gibi daha fazla hassasiyet gerektiren işlerde kullanabilirsiniz. Küçük çaplı nozüller ayrıca elektronik kontrollü ısı tabancaları için uygun olan diğer ataşmanlar ile de kullanılır.
 3. 2) Reflektör nozülü:

  Bu nozül plastik boruların bükülmesi, bakır boruların lehimlenmesi ve makaronların uygulanması için idealdir; ayrıca iş parçasının tamamının ısıtılmasını gerektiren diğer işler için de uygundur.
 4. 3) Yüzey nozülü:

  Yüzey nozülü, iş yüzeyinin üzerine sıcak hava üfler. Yüzey nozülünü eski zemin kaplamalarını ya da marleyleri çok yüksek ısıda sökmek ya da boyaları soymak için kullanabilirsiniz.
 5. 4) Cam koruma nozülü:

  Bir pencere çerçevesindeki boyaları soyarken ya da macunu yumuşatırken havanın yönünü değiştirmek ve camı korumak için bir cam koruma nozülü kullanabilirsiniz.
 6. 5) Yarık nozül:

  Yarık nozül, küçük çaplı bir redüksiyon nozülüne takılır. Bu kombinasyon, PVC muşambaların kaynatılması için son derece uygundur. Bu nozülün sadece elektronik kontrollü ısı tabancaları ile kullanılabileceğine dikkat etmeniz gereklidir.
 7. 6) Kaynak nozülü:

  Kaynak nozülü de küçük çaplı bir redüksiyon nozülüne takılır. Plastik malzemeleri kaynatmanız gerekirse, uygun malzemeden yapılmış kaynak çubuklarını nozülden geçirmeniz gereklidir. Bu çubuklar eriyerek kaynak dikişini oluşturur. Bu nozülün sadece elektronik kontrollü ısı tabancaları ile kullanılabileceğine dikkat etmeniz gereklidir.