Isı tabancası

  1. Doğru sıcaklık ve hava akışı ayarları

    Bir ısı tabancası için doğru sıcaklık ayarı, işe bağlıdır. Hava akışı ayarı da önemlidir. Bu, malzemeye ve ne kadar hızlı çalıştığınıza bağlıdır. Doğru sıcaklık ve hava akışı ayarları ile, en iyi sonuçları elde edersiniz.
  2. Genel olarak, ısı tabancasının en yüksek sıcaklık ayarı lehim yapmak ya da donmuş su borularını çözmek için uygundur, ayrıca boyaları temizlemek için de kullanılabilir. Düşük ayarlar, boyayı kurutmak ve plastiğe şekil vermek için idealdir. Her zaman iş parçanızın göze çarpmayan bir kısmı üzerinde düşük sıcaklıkta bir test yapın ve doğru sonucu elde edene dek sıcaklığı kademeli olarak arttırın. Bu, işe bağlı olacaktır. Örneğin bir ısı tabancası kullanarak vernik ya da boyaları temizlerken, doğru sıcaklığa ulaşıldığında boyanın yumuşadığını ve kabarcıkların oluşmaya başladığını göreceksiniz. Boya artık kolayca kazınabilir. Isı tabancası ile bakır boruları lehimlemek isterseniz, lehim teli eriyerek ek yerlerinin içine akmaya başladığında doğru sıcaklığa ulaşmış olduğunuzu anlayabilirsiniz.
  3. Bu durumda da, en iyi sonuçları elde etmek için ısı tabancasının farklı hava akışı ayarları test edilmelidir. Örneğin küçük baskı levhalarını lehimlerken ya da kaynaklarken çalışma alanının belirli bir parçasını ısıtmak isterseniz, normalde düşük bir hava akışı ile çalışırsınız. Bunun nedeni, yüzeyin geri kalanını ısıtmak istememenizdir. Isı tabancasını mangal yakmak ya da geniş bir yüzey alanındaki boyayı yakmak için kullanırsanız, yüksek bir hava akışı işinize yarayacaktır. Bununla birlikte hassas parçalara yaklaştığınız anda, örneğin bir pencere camındaki boyayı yakarken hava akışını ayarlamanız gerekecektir.