Sık Sorulan Sorular

Belirli bir iş ya da alet hakkında sorularınız mı var? Ya da ayrı aletler arasındaki farkları öğrenmek mi istiyorsunuz? SKIL websitesinde kullanışlı bir Sık Sorulan Sorular listesi bulabilirsiniz.

Sorunuzun orada olup olmadığını kontrol edin ve aradığınız yanıtı bulun!

 • Laminat zemin döşemelerinin kesilmesi için doğru testere hangisidir: bir daire testere mi, yoksa bir dekupaj testere mi?

  Her iki tip testereyi de kullanabilirsiniz. Dekupaj testere daha kullanışlıdır ve küçük kesikler yapmak için de daha uygundur; daire testere ise uzun düz çizgiler boyunca kesim yapmak için daha iyidir. İnce dişli bir bıçak kullanın. Düzgün bir sonuç elde etmek için, laminat tahtalarını her zaman üst yüzeyi aşağı bakacak şekilde kesin.
 • Plastik kaplamalı MDF levhaları keserken, beyaz plastik yüzey her zaman parçalanıyor ve kötü bir görünüm oluşturuyor. Özel bir testere kullanmam gerekiyor mu?

  En iyi çözüm ince dişli bir testere bıçağına sahip bir daire testere kullanmak ve kesiğin derinliğini, bıçak panelden sadece biraz dışarı çıkacak kadar ayarlamaktır. Ayrıca, ince dişli bir testere bıçağına sahip bir dekupaj testere de kullanabilirsiniz. Parçalanmayı en aza indirmek için panelin her iki tarafına, kesme çizgisi boyunca maskeleme bantı yapıştırmak da iyi bir fikirdir.
 • Graniti delmek için hangi tür matkap ucu kullanmalıyım ve hangi hızda delmeliyim?

  Granit karoları delmek için, elmas uçlu bir matkap ya da Widia matkap kullanın. Ayrıca bir cam matkabı da kullanabilirsiniz. Matkabınızın darbe ayarını kullanın ve hızı kademeli olarak arttırın. Matkabın karo yüzeyinde kaymasını önlemek için hızı ayarlayın ve tam hızda delmeyin. Gerekiyorsa, graniti su ile soğutun.
 • Daire testerem, malzemenin ne kadar dışına çıkmalı?

  Prensipte, 3 mm yeterlidir. Bu, malzeme yüzeyinin parçalanmasını en aza indirecektir. Bunun nedeni, azami kesme derinliğinde testere bıçağının dişlerinin malzemeye neredeyse dik açıyla yaklaşmasıdır. Ancak asgari gerekli kesme derinliğini kullanırsanız, dişlerin aşındırma açısı daha küçük olacaktır. Bu, çalışmayı çok daha kolaylaştırır ve daha iyi bir sonuç sağlar.
 • Bir daire testerenin her zaman tam hızda mı çalışması gerekiyor?

  Değişken bir hız, kesme hızını malzeme uydurabilmenize olanak verir. Örneğin alçı panel ve ısıya duyarlı plastik malzemeler, tropik sert kerestelerden ya da alüminyumdan daha düşük bir hız gerektirir. ‘Yavaş ilk çalıştırma’ özelliğine sahip testereler tam hıza kademeli olarak ulaşırlar, bu da makineyi çalıştırdığınızda sarsılmanın daha az olmasını sağlar.
 • Hızı ayarlarsam matkabımın gücü azalmaz mı?

  Değişken hız, bir matkap satın alırken dikkate almanız gereken etkenlerden biridir. Düşük maliyetli matkapların çoğu, genellikle 300 d/d civarında sabit bir hıza sahiptir. Daha pahalı matkaplarda ise, yüksek ya da düşük hızı seçmek için bir düğme bulunur. En yeni elektronik donanımların kullanılması, neredeyse hiç güç kaybı olmamasını sağlar.
 • Akülü delme makinesi ile akülü vidalama makinesi arasındaki fark nedir?

  Akülü delme makinelerinin yanı sıra, akülü vidalama makineleri de mevcuttur. Bir akülü delme makinesini vidalama için de kullanabilirsiniz, bu yüzden akülü bir vidalama makinesine ihtiyaç olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak bu doğru değildir: akülü vidalama makinesi, akülü delme makinesinden daha hafif ve daha kompakttır, bu nedenle daha kullanışlı ve daha az yorucudur. Ayrıca, akülü vidalama makinesi ile ulaşılması zor yerlerde çalışmak daha kolaydır. Üstelik, bir akülü vidalama makinesi, akülü delme makinesinden daha ucuzdur.
 • Akülü delme makinemin aküsü neden bu kadar çabuk boşalıyor?

  Akülü delme makinesinin gücü, akü gerilimine bağlıdır. Daha güçlü bir alet, daha yüksek kapasiteli (amper/saat olarak) bir akü gerektirir ve bu aynı zamanda aküyü tekrar şarj etmeden önce daha uzun süre çalışmanıza olanak verir. Yaptığınız iş ne kadar ağırsa, akü o kadar çabuk boşalacaktır. Ayrıca, akünün yaşı da bu durumu etkiler. Akünün ömrü, akü tipinin yanı sıra kullanımdan ve şarjdan da etkilenir.
 • Hangi tür zımpara kağıdı kullanmam gerektiğini nasıl bilebilirim?

  Standart kırmızı-kahverengi zımpara kağıdı standart zımparalama işleri için uygundur ve kalından inceye kadar farklı kum büyüklüklerinde alınabilir. Bez kaplama üzerindeki oksit kum daha serttir ve metalleri zımparalamak için ve elektrikli zımparalar ile kullanılır. En sert zımpara, 'ıslak ve kuru' zımpara kağıtlarında kullanılan karborandum zımparadır. Bu, metal yüzeylerin zımparalanması için su ile birlikte kullanılabilir. Kum büyüklüğü, zımparalama etkisini belirler. Daha küçük bir kum büyüklüğüne sahip zımpara kağıtları daha pürüzsüz bir sonuç sağlar, ancak çabuk tıkanması gibi bir dezavantajı vardır. Yani, bu zımparayı çok miktarda malzemeyi kazımak için kullanamazsınız. Daha büyük bir kum büyüklüğüne sahip zımpara kağıtları malzeme kazıma için daha etkilidir ancak çiziklere de neden olabilir, bu nedenle genellikle daha ince zımpara kağıdı ile finisaj gerekir.
 • Sıvalı duvarım lateks boya ile boyanmış. Bu boyayı çıkarmanın en iyi yolu nedir?

  Ilk olarak lateks boyanın üzerine kaynar su dökün, ardından hemen bir tel fırça ya da üçgen boya raspası ile kazımaya çalışın. Bu tam olarak işe yaramazsa, kalan boyayı yumuşatmak için bir pürmüz kullanın ve bir tel fırça ile temizleyin.
 • ‘16V Max’ ne anlama geliyor?

  Bir ‘16V Max’ (14,4V) akü kartuşu, dört ayrı akü hücresinden oluşur. Her bir hücrenin iki ayrı gerilim derecesi vardır: nominal ve maksimum. 3,6V'luk bir Lityum-İyon hücre şarj edildiğinde, aslında 4V ile şarj edilir. Ancak %50 seviyesine kadar boşaldığında, 3,6V'luk nominal seviyeye ulaşır. Nominal derece, aşağıdaki şekilde hesaplanır: 3,6V x 4 hücre = 14,4V. ‘Max’ derecesi ise maksimum şarj seviyesine dayanır: 4V x 4 hücre = 16V.
 • ‘20V Max’ ne anlama geliyor?

  Bir ‘20V Max’ (18V) akü kartuşu, beş ayrı akü hücresinden oluşur. Her bir hücrenin iki ayrı gerilim derecesi vardır: nominal ve maksimum. 3,6V'luk bir Lityum-İyon hücre şarj edildiğinde, aslında 4V ile şarj edilir. Ancak %50 seviyesine kadar boşaldığında, 3,6V'luk nominal seviyeye ulaşır. Nominal derece, aşağıdaki şekilde hesaplanır: 3,6V x 5 hücre = 18V. ‘Max’ derecesi ise maksimum şarj seviyesine dayanır: 4V x 5 hücre = 20V.