SKIL Planyalar

Ahşap işleme aletlerinde zengin bir geçmişe sahip olan SKIL yüzey planyalama, köşelerde oluk açma ve yiv oluşturma gibi işler için güçlü ve güvenilir planyalar üretmektedir.

  Alet-kullanimina

  HSS ve TCT (HM adı da verilir) planya bıçakları arasındaki fark nedir?

  1. HSS ve TCT (HM adı da verilir) planya bıçakları arasındaki fark nedir?
   HSS ya da Yüksek Hızlı Çelik planya bıçakları daha keskindir ve daha pürüzsüz planyalama sonuçları sağlar. Aynı zamanda HM (Sert Metal) bıçaklar adı da verilen TCT (Tungsten Karbit Uçlu) bıçaklar, daha az keskindir. Bunlar, HSS bıçaklara göre biraz daha pürüzlü sonuçlar sağlarlar, ama sonuçlar yine de çok iyidir. TCT bıçakların en büyük avantajı, diğer bıçaklara göre 5 kata kadar daha uzun süre keskin kalmalarıdır.

  Elektrikli planyanın planya bıçakları nasıl değiştirilir?

  1. Elektrikli planyanın planya bıçakları nasıl değiştirilir?

  Planya ne için kullanılır?

  1. Elektrikli planya nasıl kullanılır?

  2. 1) Yüzeyleri planyalama
  3. 2) Köşeleri pahlama
  4. 3) Oluk açma

  Bıçakların çok çabuk körelmesini nasıl önleyebilirsiniz?

  1. Bıçakların çok çabuk körelmesini nasıl önleyebilirsiniz?
   Planya bıçaklarının çoğu tersine çevrilebilir ve her iki tarafı da kullanılabilir, bununla birlikte bıçakların mümkün olduğunca uzun süre keskin kalmasını sağlamak kesinlikle iyi bir fikirdir.
  2. İşe başlamadan önce, iş parçanızdaki tüm vidaları, çivileri ve diğer nesneleri sökmeniz önemlidir. Bu sadece güvenliğiniz için değil, aynı zamanda bıçakların zarar görmesini önlemek için de gereklidir. Başlamadan önce, planyalama yolu üzerinde bıçaklara engel olacak hiçbir şey bulunmadığından emin olun ve alete sıkışan tüm ağaç kıymıklarını temizleyin.
  3. Ayrıca, elektrikli planyayı bir yere koymadan önce bıçakların tamamen durmasını beklemenizi öneriyoruz. Dönen bıçaklar yüzeyi kavrayabilir, bu da sadece planyanın kontrol edilmesini zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda bıçaklara ve iş parçasına zarar da verebilir.
  4. Ayrıca son bir şey: satın almayı düşündüğünüz elektrikli planyanın bir park ayağı olup olmadığını kontrol edin. Bu ayak, kullanımdan sonra hem planyayı hem de iş parçasını korur.
  5. Bu arada, kör bıçakların mümkün olan en kısa sürede değiştirilmesi önerilir. Bunu nasıl yapabileceğiniz görmek için videoyu izleyin.

  Adım adım ve Kendin-Yap ipuçları